Existuje vôbec nejaký konkrétny plán?
Americké akciové indexy zatvorili v červených číslach: Dow Jones -1,74%, Nasdaq -2,26% a S&P500 -2,00%. Dnešné stretnutie v Bruseli bude bez ministrov financií a dokonca by sa trh a verejnosť nemali dnes dostať konkrétne čísla. Analytici si preto položili jednoduchú otázku: majú európski politici vôbec nejaký plán?
1. Spotrebiteľská dôvera v USA za mesiac október zaznamenala prepad na 39,8 bodu oproti predchádzajúcemu výsledku 45,4. Je to najhorší výsledok od marca 2009, ktorý bol dnom akciových trhov počas finančnej krízy. Niektoré pod indexy zaznamenali výrazný prepad, avšak výhľad sa zlepšil. Najvýraznejšie sa prepadol index súčasných podmienok a to na 26,3 bodov, podobne poklesol aj index dostupnosti práce. Američania sa obávajú rastu ropy nad 100 $ a inflácie na úrovni 5,8%. Spotrebiteľská dôvera dopadla naozaj veľmi negatívne a podpísala sa na zhoršujúci sa sentiment pred dnešným stretnutím v Bruseli.
2. Majú európski politici vôbec nejaký plán? Doteraz sme sa dozvedeli, že existujú dve možnosti pákového EFSF. Avšak ako bude presne tento systém fungovať, nie je jasné. To sa týka aj rekapitalizácie bánk. Politici opakujú, že banky potrebujú kapitál, avšak koľko a kedy? Sarkózy sám povedal, že nedeľný summit bude kľúčový pre osud Európy, ale ako sa zdá výsledok summitu bol "0". Znamená to, že sa teda politici nedohodli a že do Nemecka budeme potrebovať marky a pasy? Pravdepodobne nie, ale v eurokocúrkove sa politici nevedia dohodnúť na detailoch ničoho. Nemyslím, že ide o sofistikovaný plán politikov na kupovanie času, i keď guvernér BoE King si to myslí, ale skôr len o neschopnosti nájsť spoločný konsenzus. Politici včerajším odvolaním Ecofinu len dokázali verejnosti, trhu a G20, že žiadne definitívne riešenie neexistuje a kríza bude vždy dva kroky pred Bruselom. Rozpory eskalujú aj v Európe a dokonca padajú aj tvrdšie vyjadrenia. Francúzsky prezident povedal britskému premiérovi:"Mali ste dobrú príležitosť držať hubu, ale premrhali ste ju... Už sme chorí z nekonečného kritizovania a radenia. Povedali ste, že nenávidíte Euro a teraz chcete zasahovať do našich stretnutí".
Svet sa pripravuje na euro-fail
Môže európska kríza poslať celý svet do recesie? Túto otázku si dal Stephen Englander zo Citigroup. Samotná argumentácia analytika Citigroup mierne kríva, pretože poukazuje, koľkom exportuje USA a Čína do Európy. Samozrejme, export dvoch najväčších ekonomík do Európy je relatívne nízky a práve preto by ekonomiky nemali byť príliš ohrozené. Samotný dopad na svetové HDP by mali byť minimálny aj v prípade krízy v EU. Pritom treba aj pripomenúť, že 30% svetového rastu je "iba" Čína. Analytik preto považuje súčasné obavy na trhoch až za prehnané. Na grafoch je podiel exportu do EU na HDP Číny a USA.
Centrálne banky ohlásili nové stimuly
Samozrejme, táto kríza nie je o výraznom poklese exportu alebo výroby. Je to kríza dôvery v Euro a európsky finančný systém. Európska kríza sa nedotýka exportérov, ale globálneho bankového systému. Čo je však dôležité, centrálne banky po celom svete už pripravujú stimuly a to práve ako boj proti európskej kríze. Bank of Japan pripravuje ďalšie stimuly v spolupráci s japonskou vládou. Švajčiarska národná banka bude podľa jej guvernéra tlačiť peniaze podľa potreby. BoE už začala s novým QE a je možné, že sa pripravuje na ďalšie. Aj Čína zvažuje nové stimuly pre malé a stredné podniky a zníženie povinných bankových rezerv pre menšie banky. Na záver, jednotliví predstavitelia Fedu začínajú opäť skloňovať QE 3. Hlavné centrálne banky po celom svete sa už pripravujú na veľké problémy v malej Európe.
Dnešný výhľad
Dnes očakávame z USA nové objednávky dlhodobej spotreby a predaj nových domov. Predovšetkým objednávky dlhodobej spotreby by mali mať výrazný dopad na akciové trhy, avšak hlavnou udalosťou dnešného dňa bude míting európskych lídrov. Dnes očakávame aj viacero dôležitých korporátnych výsledkov: Boeing, ConocoPhillips, Corning, Visa, Ford a Lockheed Martin.
Včerajší pokles na akciových trhoch môže byť zemnou krátkodobého trendu na indexe S&P500 a v prípade opätovného sklamania trhov z nedohodnutia sa politikov hrozí pokles k 1208/1210 bodom. Naopak, ak by politici pozitívne prekvapili trhy, indexy by mohol testovať 200-dňový kĺzavý priemer. Dnešný výhľad je pokles k 1208/1210 bodom.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |