Akciové indexy opäť "na koni".
Americké akciové trhy zaznamenali počas minulého piatku výrazný rast: Dow Jones +2,31%, Nasdaq +1,50% a S&P500 +1,88%. Na trhu pred víkendovým summitom zavládol optimizmus a rovnako aj dobré výsledky z korporátneho sektora pomohli rastu.
1. Výsledky spoločnosti McDonald’s skončili nad očakávaním trhu. Profit spoločnosti za 3Q narástol o 9% a celkový príjme o 14% na 7,71 mld. $ oproti minuloročného výsledku 6,3 mld. $. Výsledková sezóna doteraz priniesla skôr zmiešané výsledky, avšak piatok bol na dobré výsledky bohatý.
2. Trhy a celá verejnosť mali veľké očakávania pred víkendovým zrazom európskych politikov v Bruseli. Samozrejme, ešte pred samotným mítingom bolo uvedené, že v stredu bude nasledovať ďalší "tábor" politických elít a konečné rozhodnutie bude až po ňom. Zdá sa však, že trhy sa upokojili a považujú víkendový summit za čiastočný úspech. Politici si majú vybrať medzi dvoma možnosťami pákového eurovalu, rovnako aj banky sa môžu pripraviť na rekapitalizáciu vo výške 100 mld. €, avšak najprv z vlastných zdrojov. Ďalšia tranža pre Grécko bola schválená a grécky default odvrátený do najbližších problémov. Európska dlhová kríza ešte ani zďaleka nie je u konca a politici si prakticky môžu len vybrať medzi defláciou a recesiou, alebo vysokou infláciou a stagnáciou. Obe možnosti budú pre občanov európskych krajín bolestivé.
3. Kocherlakota (prezident minesotského Fedu), ktorý pred nedávnom patril medzi troch renegátov (skupina proti ďalšiemu QE), ako sa zdá, začína meniť názor. Podľa minesotského prezidenta by QE mohlo byť, pokiaľ by sa US ekonomika rútila do deflácie. Súčasný rast US ekonomiky je podľa Fedu veľmi pomalý a viacero predstaviteľov sa už vyjadrilo za QE3. Posledné makroekonomické dáta z USA začínajú byť opäť povzbudivé a to je jeden z hlavných dôvodov súčasného rastu na trhoch. Obavy z recesie v USA na trhu stále sú, avšak samotná recesia sa pravdepodobne odkladá na budúci rok.
Čínske PMI pomohlo býčiemu sentimentu
Výsledky čínskeho indexu nákupných manažérov podľa banky HSBC skončili veľmi pozitívne a index sa dostal opäť nad úroveň 50 bodov (52,1 bodu), čo znamená vyššie očakávania. Rovnako aj japonská obchodná bilancia prekonala trhový konsenzus a prispela k pozitívnemu sentimentu na trhu. Lepšie výsledky z Ázie podporili pokles rizikovej averzie a záujem o akciové tituly. Index Hang Seng zatvoril v zisku +4,14%. Zlepšenie očakávaní v čínskej ekonomike bude mať pozitívny dopad na celú Áziu a pokles rizikovej averzie.
Európa opäť sklamala
Dnešné výsledky indexu nákupných manažérov z eurozóny skončili pod očakávaniami trhov. Index sa prepadol na 27-mesačné minimá a očakávania podnikov v Európe významne klesajú. Ako sa zdá, európske ekonomiky môžu sa už čoskoro môžu dostať do červených čísiel. Dôvod je jednoduchý- európska dlhová kríza. Samozrejme, európske spoločnosti na tom nie sú vôbec zle, avšak problémy štátov požičať si, výrazný pokles štátnych výdavkov a pravdepodobnosť rastu daní bude mať aj výrazný dopad na súkromný sektor. Tento trend neznamená len možný pokles ziskov, ale aj vyššiu nezamestnanosť a odliv investícii do prijateľnejších destinácii. Na grafu je vývoj indexu nákupných manažérov, pričom hranica 50 bodov predstavuje 0, čiže čokoľvek pod touto hranicou znamená pokles očakávaní.
Dnešný výhľad
Dnes očakávame prieskum výroby podľa chicagského Fedu a výsledky spoločnosti Caterpillar (CAT) a po zatvorení trhov výsledky spoločnosti Texas Instruments (TXN). Dnešný deň sa do európskych výsledkov niesol v znamení risk-on sentimentu, avšak horšie dáta by mohli poslať US akciové indexy do červených čísiel. V prípade pozitívnych výsledkov z ekonomiky a korporátneho sektora je možný rast k úrovni 1258 bodov, kde je krátkodobá rezistencia. Naopak, negatívne výsledky by mohli zmazať časť ziskov z piatkového rastu a testovať 1230 bodov. Dnešný výhľad je neutrálny a do stredajšieho mítingu európskych lídrov očakávam len pomalý rast.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |