Trh vyčkáva na európskych politikov
Obchodovanie na US akciových trhoch bolo opäť značne volatilné: Dow Jones +0,32%, Nasdaq -0,21% a S&P500 +0,46%. Obchodníci opäť pozorne sledovali manéž v Európe a makroekonomické výsledky mali len marginálny dopad na obchodovanie.
1. Prieskum filadelfského Fedu zaznamenal neočakávaný obrat a dostal sa opäť do zeleného teritória. Tento skok z -17,5 bodov na 8,7 bodov bol najväčší za posledných 30 rokov, avšak najväčší nárast zaznamenal vývoz do zahraničia, ktoré zaznamenal rast z -22,8 na 13,6 bodu, čo je najväčší skok v histórii. Výsledok filadelfského Fedu mal na trh len minimálny dopad. Rovnako aj výsledky predaja existujúcich domov a nové žiadosti o podporu nezamestnanosti skončili viac menej v súlade s očakávaniami trhu a mali len malý dopad na trh. Európsky cirkus je totiž teraz v centre pozornosti.
2. Ako bude vyzerať nový EFSF a bude ESM funkčný od polovice budúceho roka? To boli jedny z mnohých otázok na trhoch. Akciové trhy dostali skôr len indície a nejasné vyjadrenia politikov a ich hovorcov. Nikto na trhu si dnes nemôže byť úplne istý, ako dopadnú rokovania a na čom sa politici dohodnú a čo zostane na prerokovanie pre budúci týždeň v stredu. Neistota na finančných trhoch stúpa a akciové indexy sa obchodujú v relatívne úzkom pásme a vyčkávajú na to, čo bude ďalej. Pripravme sa na skôr pragmatické riešenia a predovšetkým postupné zmeny a nie zásadné posuny požadovaní smerom. Finančný systém v časoch krízy, (ktorú si už všimli hádam všetci) je veľmi krehký a dôvera v neho už má prvé tržné rany. Politici dobre vedia, že keď ho nechajú vykrvácať, dôsledky v ekonomike a celej spoločnosti sa nedajú reálne odhadnúť a už vôbec nie vypočítať.
Európske banky potrebujú kapitál!
Európske banky dodnes uvádzajú, že nemajú problém s kapitálom. Jedinou výnimkou je Dexia, ktorá už do istej miery priznala ako na tom je a štáty spustili záchrannú akciu jednej z najväčších bánk v Európev štýle všetci za Dexiu a Dexia pre Katar. Dexia nie je jedinou európskou bankou s nedostatkom kapitálu. V nasledujúcom grafe je ukázané, aký je podiel vlastného majetku k celkovým aktívam bánk v US a EU. Dexia sa ako prvá dostala do problémov aj preto, lebo mala len 1,3% vlastného kapitálu k celkovým aktívam. Potom nasledujú hlavne európske banky najhoršie spomedzi amerických je na tom Morgan Stanley (7,0%). Toto je aj dôvod rastu CDS na európske banky a rastu nedôvery voči nim zo strany US peňažných fondov. Preto len ostáva veriť, že banky nasledujúce po Dexii začnú meniť tento povážlivý stav a nedopadnú rovnako ako francúzsko-belgická banka.
Čo to znamená systematicky dôležitá finančná inštitúcia?
Asi každý investor si položil otázku, kto je najväčším hráčom nie len na kapitálovom trhu, ale aj v reálnej ekonomike a prečo sú SIFI (systematicky dôležité finančné spoločnosti) tak chránené. Podľa posledného výskumu sa ukazuje, že existuje 1318 spoločností, ktoré sú akýmsi jadrom súčasného globálneho kapitalizmu. Spoločnosti sú navzájom pochopiteľne prepojené a v priemere sú vlastnícky spriaznené z ďalšími 20 spoločnosťami. Tieto mega-korporácie ovládajú 60% globálnych príjmov. Ak by sme sa chceli pozrieť na akúsi korporátnu super entitu, v tej je dokopy 147 spoločností a tie ovládajú cez 40% všetkých príjmov z tejto siete. Bližšie preskúmanie týchto spoločností ukázalo, že len jedno percento prakticky kontrovalo veľkú väčšinu tejto siete. Medzi top 20 korporácii tejto siete patrí napríklad Barclays Bank, JPMorgan Chase & Co a The Goldman Sachs Group. Práve táto sieť nie len potvrdzuje niektoré konšpiračné teórie, ale hlavne to ukazuje, čo je to systematicky dôležitá finančná inštitúcia. Podarilo sa identifikovať aj 737 najväčších strategických investorov, ktorí majú 80% kontrolu nad 43 060 najväčšími spoločnosťami na svete. Samozrejme, že ide o banky a penzijne fondy, ktoré spravujú klientske portfólio. Netreba zabúdať, že tieto spoločnosti majú hlasovacie práva a aktívne sa zapájajú do rozhodovania, ako sa bude firma rozvíjať. Politici dobre uvedomujú, že kolaps niektorých spoločností (hlavne bánk) by znamenal, že táto sieť by sa mohla výrazne preskupiť v neprospech ich vlastných záujmov. Práve preto sa dá očakávať, že EU, alebo US nenechá padnúť veľké banky a bude sa ich snažiť zachrániť.
Dnešný výhľad
Dnešný makroekonomický kalendár je prázdny, avšak výsledky zverejnila spoločnosť General Electric (GE), ktorej výsledky skončili nad očakávaním trhu. Index S&P500 sa dnes pravdepodobne pokúsi o test úrovne 1230/1233 bodov a v prípade pozitívnych vyjadrení európskych politikov o summite cez víkend a budúcu stredu, môže očakávať prelomenie a vytvorenie priestoru na rast k 1258 bodom (budúci týždeň). Výhľad je mierne býčí.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |