Volatilita na trhu stúpa
Volatila na trhu sa v posledných dňoch výrazne zvýšila, kedy obchodníci reagujú viac na vyjadrenia EU politikov ako na reálne makroekonomické ukazovatele. Tento trend potvrdilo aj včerajšie obchodovanie na akciových trhoch, keď hlavné US indexy zatvorili v červených číslach: Dow Jones -0,63%, Nasdaq -2,01% a S&P500 -1,26%.
1. Janko Jesenský povedal, že keď ukážete kdekoľvek na mape Slovenska, nájdete tam iba Kocúrkovo. Ja by som tento slávny citát rozšíril na celú Európsku úniu. Posledné dni celý svet netrpezlivo sleduje, či sa dokážu európski politici dohodnúť na nadchádzajúcom mítingu na týchto témach: grécka pôžička, pákový EFSF, banková daň, rozšírenie lisabonskej zmluvy a rekapitalizácia bánk. Každý z týchto bodov rokovaní je dôležitý pre Európsku úniu a pre budúcnosť eura. Je až nepochopiteľné, že Barroso (predseda európske komisie) včera uviedol: "Nechápem súčasnú veľkú pozornosť trhov na euro." Najvyšší predstaviteľ európskej komisie asi nechápe, že aj on v prípade nedohodnutia sa medzi európskymi lídrami môže skončiť ako nezamestnaný. Míting 23.10.2011 je kľúčový a ak sa európski politici nedohodnú na aspoň čiastočnom riešení, trh ich nepochopiteľnú nezodpovednosť určite "odmení," rovnako ako aj voliči.
2. Výsledková sezóna priniesla skôr zmiešané výsledky a porovnateľne horšie ako za 2Q. Zmiešané výsledky mali predovšetkým banky a technologické spoločnosti. Môžeme avšak očakávať, že výsledky US spoločností tento krát nemusia výrazne pomôcť akciovým trhom a témou číslo jedna bude naďalej európska dlhová "rakovina" a európski politici, čo by "moderní fiškálni šamani", ktorí budú na ňu hľadať liek.
3. Jadrový Index spotrebiteľských cien dosiahol rast 2,0%, čo je výsledok podľa očakávaní. Začatá stavba domov dosiahla lepší výsledok a celkovo boli dáta z USA pozitívne. Nestačili však na nové "zaručené" informácie o EFSF a trh po ďalších špekuláciách skončil v červených číslach.
Prieskum filadelfského Fedu
Dnes očakávame pokračovanie prieskum filadelfského Fedu a existujúcich domov. Filadelfský Fed je trhom považovaný za veľmi dôležitý, lebo koreluje s indexom nákupných manažérov (ISM), priemyselnou produkciou a poukazuje na trendy vo výrobnom sektore. Predpokladom vysokých korporátnych ziskov je zdravá ekonomika a očakávania ekonomického rastu. Index obsahuje ak podindexy ako komoditný index a infláciu. Jeho pozitívny výsledok by mohol pomôcť v raste indexu a testu úrovne 1230 bodov.
Dnešný výhľad
Index S&P500 sa v poslednej dobe obchoduje v relatívne úzkom pásme 1190 bodov až 1235 bodov. Čo je podstatné, súčasný "valčík" na trhu kvôli mítingu 23.10 zabrzdil prípadný rast nad rezistenciu z konca augusta. V prípade úspešného mítingu cez víkend by sme sa mohli dostať k 1258 bodom a prípadne rásť k 200-dňovému kĺzavému priemeru, ktorý je aktuálne na 1274 bodoch. Naopak, zaváhanie Európy bude znamenať pokles k 1184 bodom a prípadne aj pod 1165 bodom. Index S&P500 sa bude pravdepodobne pohybovať v 40 bodovom pásme a bude determinovaný výrokmi európskych politický elít.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |