Pre väčšinu investorov nie je prekvapením, že súčasné ceny akcií ovplyvňuje skôr strach ako fundament. Jedným z ukazovateľov strachu je volatilita, ktorej sme sa podrobne venovali v článku Modelovanie výnosov S & P na základni indexu VIX. Iným meradlom nálady na akciovom trhu je riziková prémia – prirážka k bezrizikovej sadzbe, ktorú investori pri investovaní do akcií požadujú.
V tomto článku ukážeme, prečo sa investorovi oplatí kupovať, keď je najhoršie, to znamená, že riziko (riziková prémia u akcií) je maximálne, a predávať, keď je najlepšie – bez ohľadu na to, čo hovoria fundamentálne modely analytikov. Dobré je na tom to, že hoci môžete prepásť niektoré rally, nekúpite Pandorinu skrinku za dvojnásobnú hodnotu (alebo ešte drahšie)!
Graf 1 ukazuje, že ceny akcií a ich pohyby významne ovplyvňuje trhový sentiment (riziková prémia), a nie zisky. Ako je vidieť, v rokoch 2001-02 výkonnosť akcií ovplyvňovala zvýšená riziková prémia (strach) na trhu. Medzi rokmi 2003-2007 bola riziková prémia stabilná okolo 2%, nízke úrokové sadzby a rastúca globálna ekonomika ťahali trh vyššie. Rizikové prémie dosiahli maximum v roku 2008, kedy začala globálna finančná kríza a na trhu následne došlo k masívnej rally. V poslednej dobe opäť pozorujeme pokles chuti riskovať a rastúce rizikové prémie zrážajú výnosy.
Teraz začali analytici ako odpoveď na rastúcu rizikovú prémiu revidovať zisky smerom dole. V auguste a septembri znížili analytici pokrývajúci spoločnosti v indexe S & P500 revízie smerom hore a o 20% zvýšili počet revízií smerom nadol (pozri graf 2). To všetko navyše podporovala pokračujúca európskej dlhová kríza, klesajúci globálny rast a strach z dvojitej recesie vyspelých ekonomík.
Hoci analytici majú s relatívne medvedím pohľadom oneskorenie, z grafu 3 je zrejmé, že stále ešte majú neuveriteľne býčí výhľad, keď 95% spoločností v indexe S & P500 má pozitívny rozdiel medzi súčasnou a cieľovou cenou. A ďalej, u 80% firiem je tento rozdiel väčší než 10% (medián činí cca 20%).
Najlepším vysvetlením je, že sa analytici pozerajú na historické úrovne ocenenia, pretože počas posledných 15 rokov bola priemerná akciová riziková prémia okolo 3% (s minimom 0,5%), pričom dlhodobá riziková prémia (za obdobie 30 rokov) je takmer 4,5 %. Takže z dlhodobej historickej perspektívy trhy zase tak lacné nie sú!
Autor: Mathieu Bolduc | akciový analytik | www.saxobank.skBritská libra | 0.7317 | 19.00 % |