Fitch zastavil býčiu rally na akciovom trhu
Hlavné US akciové indexy zaznamenali červené zatvorenie napriek dobrým výsledkom NFP: Dow Jones -0,18%, Nasdaq -1,10% a S&P500 -0,82%. Dôvodom výpredaju na akciových trhoch bolo zníženie ratingu Španielska a Talianska od agentúry Fitch.
1. Výsledky NFP (rast pracovných miest) zaznamenali rast na úroveň 103 tis. pracovných miest, pričom trhový konsenzus bola na 55 tisícoch. Reakcia akciové trhu (index S&P500) na seba nenechala dlho čakať a ten rástol k 1170 bodom. Sentiment na trhu bol značne pozitívny, pretože americké makroekonomické výsledky sa začínajú pomaly zlepšovať.
2. Zníženie ratingu Španielska o 2 stupne a Talianska o 1 stupeň poslal US akciové trhy nižšie. Tlak bol vytvorený predovšetkým na bankový sektor, ktorý si odpísal -3,6%. Európska dlhová kríza sa podľa ratingových agentúr prehlbuje a nedá sa len súhlasiť. Ratifikácia EFSF ešte nie je úplne istá. Podľa neoficiálnych správ nemecké banky uviedli, že rekapitalizácia európskeho bankového sektora bude za 200 mld. euro. Čo to znamená? Euroval bude pravdepodobne aktivovaný už tento, alebo budúci mesiac. Za "predskokana" problémov v bankovom sektore sa dá označiť Dexia, ktorá pravdepodobne skončí v rukách Belgicka, Francúzska, Luxemburska a arabských investorov.
3. Čína pravdepodobne ponechá vysokú úrokovú mieru v krajine a nebude znižovať povinné bankové rezervy. Dnes dokonca uviedla, že zavedie daň na ropu a zemný plyn vo výške 5% - 10%. Červený drak tvorí 30% svetového rastu a je na ňom závislá celá Ázia. Súčasný spor medzi Čínou a USA už dávno nie len politický, ale aj ekonomický a spoločenský. USA sa snaží udržať si svoj rast a zamestnanosť a "zastaviť" rýchlu expanziu Číny. Nový zákon o možných clách na čínsky import a predaj nových stíhačov do Tajwanu sú možno predzvesťou nové konfliktu medzi USA a Čínou. Avšak tento krát sa môže USA prepočítať, pretože čínsky minister zahraničných vecí už uviedol, že prípadná obchodná vojna bude znamenať ďalší pokles pracovných miest. Pozitívom je, že čínsky juan zaznamenal výrazný rast voči USD a dá sa to považovať ako ústupok Číny.
Očakávania klesajú, riziko rastie
V utorok hliníkovým gigantom Alcoa začne US výsledková sezóna za 3Q. Práve výsledky za 3Q môžu byť kľúčové pre ďalší vývoj indexu S&P500. Spoločnosti počas posledných mesiacov výrazne znižovali svoj výhľad pre 3Q a pre celý rok. Americké spoločnosti sú zasiahnuté nižšou spotrebou v USA a Európe. Naopak sa im darí v EM. US spoločnosti začínajú čoraz výraznejšie prelievať investície z rozvinutých trhov do EM a rovnako aj príjmy mimo USA začínajú tvoriť čoraz výraznejšiu časť celkových príjmov. Veľkým US spoločnostiam, napriek nie najlepšej situácii, sa bude dariť. Ešte stále môžu znižovať počet zamestnancov, zvyšovať produktivitu alebo investovať do EM. Nízke očakávania pre tento kvartál môžu byť dôvodom pre výrazný rast akciových trhov, avšak riziká sú stále vysoké.
Americké spoločnosti sa "topia v peniazoch"
Americké spoločnosti si požičiavajú najlacnejšie od 60. rokov a ich cash na súvahe najvyšší od druhej polovice 50. rokov. V praxi to znamená, že veľké US spoločnosti sú na tom najlepšie za niekoľko posledných rokov. Americké spoločnosti sa "topia v peniazoch" a nasledujúci obrázok ukazuje ako na tom sú.
Korporácie si požičiavajú veľmi lacno
Prečo sa potom nedarí Main Street? Odpoveď je veľmi jednoduchá, výrazná deregulácia a rast medzinárodného obchodu boli hlavným dôvodom masívneho rastu US spoločností, avšak to znamenalo rast príjmov hlavne horných 10% populácie. Naopak, znižovanie nákladov a väčší závod o to kto bude lacnejší, znamenal stagnáciu platov ostatných 90% a prepúšťanie vo výrobe. Prečo by ste platili drahých US robotníkov, keď si môžete kúpiť čínskych za jednu desatinu a s rovnakou kvalifikáciou? Liberalizácia obchodu znamená rast produkcie a zvyšovanie životnej úrovne v EM, ale do určitej miery na úkor rozvinutých krajín. Nasledujúci obrázok poukazuje, že US spoločnosti si môžu požičať najvýhodnejšie za posledné dekády.
Koniec globalizácie
Súčasná politika USA je pochopiteľná. Politici sa snažia udržať kapitál v krajine, ktorý uniká mimo USA. Americké spoločnosti majú najlepšie podmienky (ekonomické), ale neprinieslo to pracovné miesta. Ďalší krok je tak logický, kontrola toku kapitálu a obchodu. Americké spoločnosti a celkovo celosvetový giganti získali na liberalizácii svetového obchodu asi najviac, avšak v súčasnosti je ich najväčším nepriateľom "chudobný plebs" a politický systém (demokratický), ktorý bude trvať na rozdielnom prerozdelení príjmov a majetku.
Dnešný výhľad
Dnes z USA neočakávame žiadne korporátne a makroekonomické výsledky. Index S&P500 pravdepodobne bude testovať úroveň 1177/1180 bodov kde je 50-dňový kĺzavý priemer, avšak neočakávam jeho prerazenie. Index by sa mohol v prípade rastu rizikovej zaznamenať korekciu až k úrovni 1136 bodov, avšak pravdepodobný je mierny rast k 1180 bodom. Na akciovom trhu očakávam pokles volatilty a postupný rast pred zajtrajším veľkým dňom.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |