ECB poskytne bankám dlhodobú likviditu
Americké akciové indexy pokračujú v býčej rally a zatvorili opäť v zelenom teritóriu: Dow Jones +1,68%, Nasdaq +1,88% a S&P500 +1,83%. ECB ponechala podľa očakávaní úrokovú mieru na úrovni 1,5%, avšak rozhodla o dodávaní dlhodobej likvidity pre banky.
1. Včera bol posledný krát súčasný guvernér ECB Trichet viedol tlačovú konferenciu po rozhodnutí ECB. Európska centrálna banka ponechala úrokovú mieru a dokonca nenaznačila ďalšie znižovanie na najbližšom zasadnutí, ktoré bude viesť Mario Draghi. Analytikom sa tak trochu vracia Déjá vu z rok 2008, ale z významným rozdielom. ECB si dobre uvedomuje, že Európa je na pokraji recesie a bankový sektor už nepotrebuje len krátkodobú likviditu, ale aj dlhodobú. Nové 12 a 13-mesačné refinančné operácie sú pre banky dobrou správou, i keď nemecké krídlo ECB musí prinajmenšom zúriť. Trichet rovnako zopakoval, že prijatie nového EFSF je veľmi dôležité pre zastavenie dlhovej krízy a vyzval politikov, aby konali rýchlejšie. Guvernér ECB označil posledných osem rokov ako veľmi búrlivých. Včerajšia ECB bola sklamaním, pretože ponechala úrokovú mieru, ale aj priniesla pozitíva pre turbulentný trh. Trichet ako jeden z posledných jastrabov opustí čoskoro ECB, ktorá sa pravdepodobne zmení svoj postoj ku kríze.
2. Holandský parlament schválil EFSF a na rade ja Malta a Slovensko. EFSF je už do veľkej miery ratifikované a možnou šedou labuťou môže byť slovenské hlasovanie na budúci týždeň v utorok. Predpokladám, že nakoniec sa podarí schváliť euroval aj u nás. Problémom je, že schválenie EFSF je len začiatok. Je iba otázkou času, kedy začnú jednotlivé vlády krajín refinancovať svoje banky cez EFSF? Posledné vyjadrenia Tricheta a niektorých európskych politikov, že banky majú hľadať na trhu sú optimistické. Medzibankový trh sa veľmi podobá na rok 2008 a máloktorí investori majú záujem okamžite investovať do bánk a znášať možné riziko. Podobne aj súčasní väčšinoví akcionári nebudú veľmi ochotní si "nevýhodne" požičať z trhu a preto sa obrátia na svojich "partnerov" v jednotlivých vládach. Politici už otvorenie hovoria o nalievaní kapitálu do bánk a na pláne na záchranu sa už pravdepodobne začalo pracovať - Dexia sa zdá byť ako pilotný projekt.
3. Americký minister financií vidí ako najväčší problém spomalenia USA v európskej dlhovej kríze. Domnieva sa, že to je hlavnou príčinou problémov v USA. Americkí a európski politici opäť preukazujú dokonalú schopnosť zvaliť svoje vlastné problémy na iných. Musíme však priznať, že súčasná dlhová kríza je globálny problém a jej plné prepuknutie by malo výrazný dopad na globálnu politiku. Na druhú stranu, nevidím súvis medzi európskou dlhovou krízou a americkou obchodnou bilanciou, alebo medzi vysokou nezamestnanosťou v Španielskua nerovnou štruktúrou príjmov obyvateľstva USA. Je neschopnosť US politikov dohodnúť sa na dlhovom strope problémom Európy? Áno, USA má ekonomické problémy a dlhová kríza ich obnažila, ale tie problémy tam už boli predtým. Preto budem len citovať nemeckého ministra financií: "Amerika si musí najprv vyriešiť svoje vlastné problémy a potom rozdávať rady po celom svete". Amen.
Amerika si pridá 500 tis. pracovných miest, dočasne
Investori môžu dnes očakávať výsledky z amerického trhu práce, ktorý nebol v dobrej kondícii už pred európskou dlhovou krízou. Čo je horšie, situácia sa nezlepšuje napriek snahám Fedu a rovnako aj ministerstva financií. Trhový konsenzus pre dnešné NFP (celkový prírastok pracovných miest) za mesiac september sa očakáva na úrovni 55 tis., čo je presne 55 tis. miest ako minulý výsledok 0,0 pracovný miest. Dobrou správou je, že počas sviatkov maloobchod príjme približne 480 tis. - 500 tis. zamestnancov na dobu určitú. National Retail Federation (národná maloobchodná federácia) včera uviedla, že priemerný príjem počas sviatkov v 2011 bol 465,5 mld. USD, čo je o 2,8% vyššie ako v roku 2010. Predaj narástol o 5,2%. Macys už uviedla, že príjme 78 000 nových pracovníkov a J.C. Penny a Toys R Us medzi 40 000 až 45 000. NFR rovnako vytvorila graf vývoja predaja počas sviatkov za poslednú dekádu. Podľa môjho názoru nevyzerá príliš optimisticky.
Dnešný výhľad
Výsledky z amerického trhu práce výrazne ovplyvnia sentiment na akciovom trhu a pravdepodobne buď zabrzdia súčasnú rally, alebo naopak ju môžu výrazne podporiť. Trh je móde risk-on, vďaka pripravovanej záchrane európskych bánk, neutrálnym číslam z ekonomiky a nádeji, že rozvinuté trhy nespadnú opäť do recesie. ECB a lepšie makroekonomické výsledky poslali index S&P500 k úrovni 1165 bodov, mierna nad včerajšie očakávanie 1163 bodov. Index prekonal 20-dňový kĺzavý priemer a vytvoril si možnosť rastu k 1180 bodom, kde je 50-dňový kĺzavý priemer. Investori dnes budú vyčkávať na výsledky NFP a pravdepodobne by mohlo na futures kontraktoch dôjsť k 1150/1156 bodom. Pozitívne výsledky NFP by mohli poslať index S&P500 k 50-dňovému kĺzavému priemeru, naopak výrazne negatívne by mohli znamenať výpredaj k úrovni 1146 bodov.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |