Politici sa zhodli, banky potrebujú peniaze
US akciové indexy zaznamenali opäť výrazná rast: Dow Jones +1,21%, Nasdaq +2,32% a S&P500 +1,79%. Rast na akciových trhoch podporili lepšie makroekonomické výsledky a ochota európskych politikov rekapitalizovať domáce banky.
1. Európski politici pochopili, že rekapitalizácia bánk je nutná. Už nebudú môcť vodiť obchodníkov na trhu za nos. Príkladom je práve Dexia, ktorá ešte minulý týždeň tvrdila, že nepotrebuje navýšiť kapitál. Podobne ako väčšina európskych bánk na jednej strane tvrdila, že je všetko v poriadku, na strane druhej potichu vypredávala aktíva a zháňala kapitál. Súčasný bankový systém je založený na dôvere a preto banky budú tvrdiť do "hodiny dvanástej", že je všetko v poriadku. Pamätáte si Bearn Stearns a Lehman Brothers? CEO Lehman Brothers päť dní pred kolapsom povedal, že banka je dostatočne kapitalizovaná a jadro spoločnosti je silné. Pýtam sa teda, ako sú na tom "dobre" kapitalizované európske banky? Ako zistíme, kto má dostatočný kapitálový vankúš a kto iba hrá o čas? EBA (európska banková autorita) urobila od začiatku krízy v 2008 dva stres testy a tie dopadli veľmi uspokojivo. Dnes Gurria z OECD uviedol, že by EBA mala urobiť nový "tvrdý stres test" kvôli dlhovej kríze. EBA to odmietla, chce ale preskúmať, či sú banky dostatočne kapitalizované. Posledným stres testom európska banková autorita stratila akúkoľvek dôveryhodnosť a dnes je do určitej miery ignorovaná, pretože Dexia bola bezproblémová. Európske špičky žijú vo svojom Euromatrixe a ignorujú to, čo sa deje "vonku".
2. Index nákupných manažérov nevýrobného sektora a ADP zmena zamestnanosti skončili nad očakávaním trhov. Ekonómovia ISM uviedli, že USA nie je recesii, ale výhľad je veľmi negatívny. "Všetci čakajú, čo bude ďalej a ako sa bude vyvíjať ekonomika", uviedli mnohí manažéri veľkých spoločností. Subindex zamestnanosti ISM klesol na najnižšie úrovne od marca 2010. ADP zmena zamestnanosti má výrazne pozitívnu koreláciu s NFP súkromného sektora. Obchodníci tak veria, že súkromný sektor bude schopný dorovnať pokles pracovných miest vo verejnom sektore a dokonca ho poslať k úrovni 91 tis. miest.
3. MMF uviedlo, že európske banky budú potrebovať kapitál medzi 100 mld. - 200 mld. euro, celkovo report MMF o EMU nebol tak negatívny ako mnohí očakávali. MMF dokonca ponúklo pomoc pri financovaní Talianska a Španielska. Znamená to, že tretia a štvrtá najväčšia ekonomika eurozóny by mala za chrbtom MMF. Pre trh dobrá správa, pre tieto "južné krajiny" a ich obyvateľov negatívna. Doktrína MMF je veľmi jednoduchá: "Rast konkurencie schopnosti, privatizácia a hlboké škrty vo vládnych výdavkoch". Kto by s tým nesúhlasil, avšak bude to znamenať výrazný rast zamestnanosti, pokles miezd, spotreby a celkovú dezorientáciu ekonomiky.
Akciový trh je v panike
Index Paniky - Eufórie od Citigroup je dobre známy a poukazuje na to, či situácia na trhu nie je príliš "dobrá, alebo naopak príliš zlá". Index S&P500 je od aprílových maxím o 17% nižšie a už bol v medveďom trhu. Obavy o vývoj európskej dlhovej krízy a recesiu v rozvinutých trhoch poslal akciový benchmark dole a výrazne zvýšili volatilitu. Podľa stratéga banky Citigroup je v súčastnosti na trhu panika, čo znamená dobrú príležitosť pre obchodníkov.
Model Paniky/Eufórie sa dostal 19. augusta opäť do úrovne paniky. To znamená, že je podľa modelu je 90% šanca, že akciový index bude rásť a 97% pravdepodobnosť, že bude rásť v najbližších 12 mesiacoch. V rokoch 2000 a 2008 bola na podľa indexu na trhu eufória a model signalizoval pokles. Naopak, v 1Q 2009 a 3Q 2010 naznačoval, že je na trhu panika. Model sa zdá byť veľmi presvedčivý, avšak je vhodný len pre dlhodobých investorov a dáva skôr kontrariánske signály.
Existujú len zlé možnosti
Nemecká kancelárka Merkelová by sa dnes mala stretnúť s predstaviteľmi trojky a OECD a jednať o Grécku. Šiesta tranža Grécku nie je vôbec istá a je jasné, že krajina bude musieť vyhlásiť default, ak nedostane peniaze. Záchrana Grécka začína byť veľmi nepopulárna aj medzi samotnými Grékmi a v krajine pokračujú masové protesty. Nomura sa dokonca domnieva, že je "iba" 50% šanca zotrvania Grécka v EMU. Európski politici majú na výber: Zachránime Grécko a bude to dlhá a nákladná cesta späť, alebo necháme Grécko jeho problémom a budeme hasiť požiar v európskom bankovom sektore. Samozrejme, dokonca sa objavujú názory, že by sme mali nechať spadnúť banky. Má tú chybu, že by sme prišli takmer o všetky svoje úspory a pretrhali by sa súčasné obchodné väzby. Väčšina politikov si uvedomuje, že takúto búrku by neustáli.
Dnešný výhľad
Americký akciový index S&P500 prelomil úroveň 1121 bodov a testoval úroveň 1145 bodov. ECB dnes rozhodne o sentimente na trhu, avšak počet nových žiadostí o podporu nezamestnanosti by tiež mohol mať dopad. Senát bude prejednávať zákony o nezdanení zahraničných ziskov US spoločností a nový zákon o clách pre Čínu v prípade, že bude manipulovať zo svojou menou. Súčasný odraz na akciovom trhu môže byť len krátkodobý, v strednodobom horizonte je výhľad medvedí. Dnes index S&P500 v prípade lepších makrodát a holubičieho Tricheta z ECB môže testovať 1163 bodov, avšak očakávam skôr miernu korekciu k 1136 bodom.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |