Americký akciový trh bol počas pondelka zatvorený kvôli sviatku práce. Američania si mohli užívať predĺžený víkend, avšak včerajšie udalosti v Európe môžu znamenať nepríjemný začiatok US pracovného týždňa:
1. CEO nemeckej banky Deutsche Bank, Josef Ackermann sa včera vyjadril o súčasnej situácii v európskom bankovom sektore na konferencii vo Frankfurte. Podľa Ackermanna by niekoľko európskych bánk neprežilo prípadné odpisy dlhopisov krajín PIGS. Preceňovanie portfólia bánk podľa súčasných trhových cien by znamenalo kolaps najviac "rizikových bánk", čiže bánk s vysokou expozíciou voči dlhopisom krajín PIGS. "Opatrenia na znižovanie štátneho dlhu potrebujú určitý čas a niektorí účastníci trhu majú nereálne predstavy, pokiaľ ide o rýchlosť zavádzania reforiem," uviedol CEO DB. Ackermann povedal, čo je zrejmé, trh reaguje na súčasnú dlhovú krízu veľmi citlivo, avšak núti k bolestivým reformám, ktoré by boli nutné skôr či neskôr. Po vyjadreniach šéfa najväčšej nemeckej banky sa akcie európskeho bankového sektora začali prudko prepadať.
2. ECB počas minulého týždňa nakúpila dlhopisy v objeme 13,305 mld. EUR. Tento objem prekonal nákupy s predminulého týždňa, samotná správa avšak trhy značne znervóznila. Európska centrálna banka intervenovala na dlhopisov trhu, ale nepodarilo sa jej zastaviť prudký rast výnosov na dlhopisoch krajín PIGS. Grécke ročné dlhopisy dosiahli výnos 82% a talianske dlhopisy zaznamenali tiež značný rast. Periférne krajiny eurozóny už čoskoro nebudú schopné financovania cez trh a ostanú závislé od EFSF a krajín ako je Nemecko a Francúzsko.
3. Makroekonomické výsledky z eurozóny boli nad očakávaním trhu, avšak či už index nákupných manažérov sektora služieb, alebo maloobchodné tržby zaznamenali podobné úrovne ako z roku 2009. Eurozóna sa pomaly približuje červeným číslam a možnosť recesie naberá reálne kontúry.
Európske banky prežívajú deja vú
Situácia európskych bánk začína pripomínať rok 2008. Deutsche bank zverejnila graf v ktorom poukázala, že čisté emisie dlhu európskych bánk v dolároch výrazne klesajú a blížime sa situácii podobnej v roku 2008 (záporné úrovne), kedy kvôli rastúcej nedôvere na medzibankovom trhu nebol nikto ochotný kupovať nové dlhy bánk. Európske banky majú problém s financovaním. Treba pripomenúť, že európske a britské banky sú neporovnateľne väčšie ako americké a ich prípadný "bail-out" by nás stále podstatne viacej ako USA ako program TARP (700 mld. USD - 2009)
Dnes očakávame z USA o 16:00 výsledky indexu nákupných manažérov nevýrobného sektora (ISM). ISM nevýrobného sektora robí prieskum v 400 spoločnostiach v 60 sektoroch, napríklad: poľnohospodárstvo, stavebný sektor, ťažobný sektor, doprava, maloobchod a veľkoobchod. Kompozitný index nevýrobného sektora ma štyri hlavné komponenty: podnikateľskú aktivitu, nové objednávky, situácia na pracovnom trhu a index dodávateľov. ISM nevýrobného sektora je ale mäkký indikátor. Znamená to, že sa jedná o očakávania podnikov, nie o ich súčasnú situáciu. Trh očakáva pokles indexu na úroveň 51,0 bodov oproti predchádzajúcemu výsledku 52,7 bodov. Očakávania sú veľmi nízko a môže dôjsť k pozitívnemu prekvapeniu.
Technický pohľad
Futures akciového indexu S&P500 počas dnešného obchodovania testovali úroveň 1137 bodov a index S&P500 pravdepodobne otvorí na úrovni 1157 bodov. Dnes očakávam stabilizáciu prepadu na akciových indexoch zatvorenie nad úrovňou 1157 bodov. Situácia na akciovom trhu je značne negatívna a výhľady na makroekonomický rast sa znižujú, avšak volatilita je vysoká a môže dochádzať k výrazným výkyvom.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |