No jobs... no suprise
US akciové indexy v piatok zatvorili v červených číslach: Dow Jones -2,20%, Nasdaq -2,58% a S&P 500 -2,53%. Piatok priniesol výsledky z US trhu práce, ktoré skončili výrazne pod očakávaniami trhu. Tieto udalosti mali dopad na obchodovanie na akciových trhoch:
1. Celkový rast pracovných miest v USA za mesiac august dosiahol úroveň +0,00, pričom trhový konsenzus očakával zmenu +68 tis. pracovných miest. Americký pracovný trh začína mať výrazné problémy. Súkromný sektor už nie je schopný vyrovnávať prepúšťanie v štátnej správe, kde prišlo o zamestnanie po nástupu Barracka Obamu k moci už takmer 1 mil. ľudí. Veľké US korporácie už dávno optimalizujú svoju pracovnú silu v USA a malé spoločnosti, kvôli prepadu spotreby a predaja, nemajú dôvod vytvárať nové pracovné miesta. Situácia súčasnej vlády je kritická a americké blue chips sa vyhrážajú ďalším prepúšťaním. Spoločnosť AT&T kvôli neúspechu prevzatia T-Mobile USA uvažuje o prepustení niekoľko tisíc zamestnancov. Dôvod neúspechu AT&T bol protimonopolný úrad v USA, ktorý zamietol túto operáciu. AT&T následne vyhlásilo, že vláda nechce vytvárať nové pracovné miesta a spoločnosť v prípade "dohody" uvažuje o zamestnaní niekoľko tisíc Američanov. Vláda tak nemá na výber. V dobe, kedy sa znižujú výdavky a šetrí sa takmer na všetkom, sa musí podvoliť AT&T, aj keď to je v rozpore s antimonopolným úradom.
2. Situácia sa komplikuje aj mimo USA. V piatok Trojka oznámila, že Grécko neplní dohodnutý plán a grécky minister financií oznámil významnú revíziu očakávania rastu gréckej ekonomiky. Problémy v eurozóne už dávno prerástli samotnú Európu a sú jedným z dôvodom rastu rizika na finančných trhoch. Podľa analytika MMF by malo Grécko "zbankrotovať" do marca 2012. Grécko a eurozóna sa rúti do novej recesie a stiahne zo sebou pravdepodobne aj USA.
3. USA zažalovalo viacero najväčších svetových bánk za celkový objem 200 mld. USD. Dôvodom sú straty z hypotekárnych cenných papierov, ktoré boli jednou z príčin finančnej krízy v roku 2009. Banky mali podľa obžaloby zavádzať svojich klientov. Americké a európske banky sú zase v problémoch a žaloba len prehlbuje nedôveru v tieto inštitúcie.
Američania sú dlhodobo bez práce
Americké čísla z trhu práce začínajú pomaly pripomínať najhoršie okamihy US ekonomiky v 20. storočí. Podiel dlhodobo nezamestnaných stúpa a poukazuje tak, že nedostatok pracovných miest nemusí byť len dočasný. Na grafe je znázornené, koľko percent nezamestnaných je ako dlho bez práce. Žltá línia znamená 5 týždňov a menej, modrá 5 až 14 týždňov, fialová 15 až 26 týždňov a červená 27 týždňov a viac. Pokiaľ ste v USA stratili zamestnanie je až 70% pravdepodobnosť, že ho spať nezískate do 5 týždňov.
US korporácie majú rekordné zisky
Veľké americké spoločnosti a súkromný sektor vytvárajú 90% pracovných miest. Súčasná politická nestabilita (dlhový strop) a pokles US a globálnej ekonomiky sú hlavnými dôvodmi, prečo sa nevytvárajú pracovné miesta. Ale ako na tom je US korporátny sektor? Americkým spoločnostiam sa darí ako nikdy predtým, ich rýchla expanzia do emerging markets, ktoré sa stali továrňou sveta a ochota Američanov míňať viac ako majú, poslala korporátne zisky na historické maximá. Spoločnosti majú aj dostatočný počet nezamestnaných ľudí a tak tlačia na platy súčasných zamestnancov, ktorých mzda buď klesá, alebo stagnuje. Súkromný sektor napriek určitému spomaleniu má za sebou veľmi dobré obdobie a počet korporátnych pôžičiek rastie. US vláda bude musieť za rast zamestnanosti zaplatiť veľké množstvo zelených bankoviek a doslova si pracovné miesta kúpiť. Pretože korporácie nemajú dôvod vytvárať drahé pracovné miesta v USA, keď môžu ísť do Indie, Číny, alebo na Slovensko.
Sud s prachom
USA stojí pred križovatkou a dostalo sa do situácie, kde neexistuje dobré východisko. Republikáni sa snažia všemožne zničiť demokratov svojou anti-dlhovou kampaňou a US súkromný sektor nezamestnáva, pretože sa bojí recesie, alebo sa mu to jednoducho neoplatí. V USA je takmer každý šiesty občan na potravinovej pomoci od štátu a jedna štvrtina detí žije v chudobe, pretože deti majú hlavne nemajetní prisťahovalci. Situácia začína pripomínať sud s pušným prachom, podobne ako v 20. storočí. Čo bude rozbuškou nie je jasné, ale dá s určitosťou povedať, že USA potrebuje zmenu. Či príde v podobe technologickej revolúcie, alebo masívnych nepokojov, bude záležať aj na bielom dome.
Dnes je akciový trh zatvorení kvôli sviatku práce.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |