Pracovný trh US ekonomiky ostáva stále veľmi slabý a na tento vývoj upozornili aj piatkové výsledky z US pracovného trhu za september. Ekonomika totiž stratila za predchádzajúci mesiac 95 tis. pracovných miest, čo je výrazne viac, než trh očakával. Tieto slabé výsledky ale okamžite obchodníkov upozornili na to, že FED pri takto slabých dátach bude určite preferovať ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky. Vidina nových stimulov tak nakoniec potlačila akcie vyššie: Dow Jones +0,53%, SP500 +0,61% a Nasdaq Composite +0,77%.
FED nedokáže pomôcť pracovnému trhu
Obchodníci sa naďalej spoliehajú na to, že kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky dokáže pomôcť ekonomike a pracovného trhu. Musíme si ale uvedomiť, že FED dokáže vytvárať peniaze zo vzduchu, ale nedokáže z ničoho vytvoriť pracovné miesta. Ak by to bolo možné, US ekonomika by nikdy nepocítila recesiu. Podpora pre pracovný trh zo strany FEDu je tak veľmi malá. Od začiatku recesie (koniec roka 2007) stratila US ekonomika 7,75 mil. pracovných miest, no obnova je stále v nedohľadne. História ukazuje, že v tejto dobe po iných recesiách je zamestnanosť na nových maximách alebo rastie smerom k nim. Teraz je ale najširšia miera nezamestnanosti U6 na úrovni 17,1%. Obrovské monetárne a ani fiškálne stimuly tak nedokázali vrátiť na pracovný trh stratené miesta a niektoré z nich kvôli štrukturálnym problémom už nikdy neuvidíme. Táto situácia tak necháva US ekonomiku v anemickom raste poznamenanom deleveragingom, vysokou nezamestnanosťou a rastom cien toho čo, potrebujeme (energie, komodity) a poklesom toho, čo máme (nehnuteľnosti).
MMF bez krokov proti menovej vojne
Víkendové zasadnutie Medzinárodného menového fondu neprinieslo žiadnu výraznejšiu dohodu ohľadom devízových kurzov. Menová vojna, teda konkurenčné intervencie proti nadmernému rastu mien, tak zatiaľ nemá jasnú stratégiu odboja a preto by sme mohli naďalej vidieť intervencie, devalvácie a kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky. Akciové trhy dnes boli pokojné a to hlavne kvôli absencii jasného rozhodnutia zo strany MMF. Okrem toho voľno v Japonsku pomáhalo k stabilite. Index MSCI Asia Pacific bez Japonska dnes rastie o 0,6%, kedy tento zisk je reakciou na piatkový rast US akciových trhov po zverejnení výsledku NFP, ktorý opäť do pozornosti prináša nové kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky. Spomínaný index MSCI dnes dosiahol najvyššiu úroveň od júna 2008, takže na tomto indexe je vidieť, ako silný jen a následne klesajúci japonský akciový trh ovplyvňujú výkonnosť regiónu. Bez Japonska totiž ázijské akcie prekonali úrovne z kolapsu Lehman Brothers. Z ostatných trhov, čínsky Shanghai Composite dnes pridal 2,49%, juhokórejský Kospi klesol o 0,38% a austrálsky S&P/ASX 200 skončil v zisku 0,34%.
Európske trhy prešľapujú na mieste
Európske akciové trhy sú dnes v reakcii na piatkové uzatváranie US akciových trhov v zelených číslach a o 10:00 rastie index FTSE 100 o 0,04%, nemecký DAX pridáva 0,06% a francúzsky CAC si polepšuje o 0,12%. Najviac sa dnes darí technológiám a priemyslu, no pohyby sú skôr opatrné. Prázdny makroekonomický kalendár ako aj absencia vyjadrení kľúčových politikov alebo menotvorcov sa podpisuje pod dnešné len mierne zisky.
Výhľad na dnes
Prvý silný týždeň výsledkovej sezóny sa bude rozbiehať veľmi pomaly, nakoľko je dnešný makroekonomický ako aj korporátny kalendár prázdny a zároveň je kvôli sviatku Krištofa Kolumbusa zatvorený dlhopisový trh. Množstvo finančných inštitúcií je ale tiež zatvorených, takže likvidita na akciovom trhu dnes bude nižšia. Preto máme pre dnešný deň neutrálny výhľad, no v rámci celkovo býčieho setupu.
Technická situácia
Spotový akciový index SP500 si naďalej udržuje býčí výhľad, nakoľko ostáva nad kľúčovým supportom 1150 bodov, nad ktorým ostáva v platnosti formácia rastového trojuholníka, ktorej potenciál siaha k hladine 1177 bodov. V prospech rastu hovorí aj zatiaľ stále platný býčí signál na indikátore MACD. Obavou je naopak divergencia na oscilátore RSI.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |