Akciový trh v US zaznamenal včera opäť silné zisky: Dow Jones +2,26%, SP500 +2,83%, Nasdaq Composite +3,32%. Dôvodom týchto silných prírastkov bolo niekoľko:
1. Hurikán Irene nezasiahol ekonomicky silné štáty východného pobrežia US tak výrazne, ako sa čakalo. Miesto odhadov škôd na úrovni 14 mld. USD boli nakoniec odhady skresané len na 3 mld. USD, čo je výrazne menej.
2. Grécky akciový index ASE Index včera zaznamenal najsilnejší prírastok za posledných 21 rokov. Dôvodom rastu o 14% bola fúzijná aktivita v gréckom finančnom sektore, kedy spojenie oznámili druhá a tretia najväčšia banka v Grécku. Veľký optimizmus vyvolalo hlavne to, že Alpha Bank a EFG Eurobank získali zahraničného investora z Kataru. Dúfajme, že spojením dvoch zlých bánk nevznikne len väčšia, rovnako zlá banka, ale konečne dobrá inštitúcia. Akcionárov táto správa potešila, nakoľko v prípade problémov a požiadania o pomoc štátu by bola banka nakoniec znárodnená.
3. Americká banka Bank of America predala polovicu svojho podielu v banke China Construction Bank, čím získala až 8,3 mld. USD. Akcie na túto správu reagovali rastom o 7,8%.
Dobré správy včera boli zverejnené hlavne z finančného sektora. Tým, že Bank of America predala akcie v CCB, klesá možnosť, že by banka musela získavať kapitál emisiou akcií. Krátkodobo by sa preto otázky ohľadom vážnej situácie v banke môžu stratiť. Zároveň aj záujem Warrena Buffetta o investovanie do spoločnosti v objeme 5 mld. USD tiež znižujú obavy o zdravie tejto inštitúcie.
QE je pre banky toxické
Ak sa ale pozrieme ďalej do budúcnosti, nie sú vyhliadky finančného sektora príliš dobré. S tým, ako klesajú úrokové sadzby, klesajú aj marže bánk. Pokiaľ banky pred pár rokmi dokázali mať čisté úrokové marže okolo 350 bp, teraz klesajú marže k 250 bp. S tým, ako sa FED rozhodol ponechať sadzby nezmenené minimálne do konca prvého polroku 2013, a nové kolo QE je stále ešte možnosťou, budú čisté úrokové marže ešte ďalej klesať. Tým bude schopnosť bánk dosahovať zisky a tak sa rekapitalizovať obmedzené.
QE je toxické aj pre sporiteľov
Politika kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky je ale toxická aj pre veriteľov. S tým, ako sú znižované úroky na väčšine dlhových inštrumentoch, sa pre sporiteľov zatvárajú dvere a získať zaujímavý úrok sa v tejto situácii stáva nemožné. Záporné reálne úrokové sadzby (po započítaní inflácie) má už väčšina krajín a z politiky QE sa tak stáva len tichá krádež, podobne ako z inflácie. QE bola pôvodne krátkodobá stratégia určená na stabilizáciu ekonomiky a finančných trhov, ktorá ale žiaľ nepreukázala svoju schopnosť pomôcť reálnej ekonomike. Z dočasnej operácie sa ale stáva dlhodobá stratégia a politika „permanentnej nuly“. Medzi tým vzniká ďalšia misalokácia kapitálu a zárodok pre nové problémy. Nepoučiteľní ale ostanú nepoučiteľnými a nové kolo QE je pravdepodobne stále v hre. Stále je totiž možnosť, že to, čo nefunguje, môže fungovať, ak sa to aplikuje vo väčšom rozsahu.
Výhľad na dnes
Počas dnešného dňa očakávame zverejnenie niekoľkých dôležitých výsledkov. Prvým bude výsledok z realitného sektora v podobe prieskumu cien domov vypočítaného metodológiou Case-Shiller. Na ročnej báze sa očakáva pokračovanie poklesu cien domov, no nakoľko je tento trend už dobre známy, nemal by mať výsledok výraznejší vplyv. Druhým výsledkom bude spotrebiteľská dôvera podľa Conference Board za august. Pri tej sa počíta s poklesom z úrovne 59,5 na 52,0. Nakoľko michiganská dôvera prepadla porovnateľne výrazne, môže mať aj mierne lepší výsledok pozitívny efekt na akciové trhy. Poslednou očakávanou udalosťou dnešného dňa je zápisnica z posledného zasadnutia FOMC. Tu budú dôležité hlavne názory troch disidentov na vývoj ekonomiky a inflácie... Zatiaľ očakávam, že index by mohol pred postupom nahor skorigovať nadol k pásmu 1180/1190 bodov. Dôvodom je prekúpenosť trhu ako aj riziko, že aj mierne slabšie makrodáta spustia pokles trhov. Celkovo sa ale situácia začína zlepšovať, nakoľko trh vytvoril vyššie maximá.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |