Zlato padlo z oblakov a akcie pokračujú v rally
Americké akciové trhy včera pokračovali v rally už tretí deň za sebou: Dow Jones +1,29%, Nasdaq +0,88% a S&P500 +1,31%. Býčí sentiment bol podporený lepšími makroekonomickými výsledkami z USA a v pokračovaní zatvárania short (krátkych) pozícií pred zajtrajším prejavom Bernankeho na sympóziu v Jackson Hole. Tieto udalosti ovplyvnili včerajšie obchodovanie:
1. Výsledky nemeckého IFO skončili opäť v pod trhovým očakávaním a dal signál, že Nemecko môžu čoskoro čakať nepríjemné chvíle. Odpoveďou nemeckých politikov sú nové opatrenia na zníženie dlhu krajiny a nové pravidlá pre Európske štrukturálne fondy. Rovnako aj francúzsky predseda vlády oznámil nové škrty v rozpočte na budúci rok vo výške 11 mld. euro. Európska ekonomika spomaľuje a banky z celého sveta jej znižujú výhľad rastu na tento a budúci rok. V niektorých prípadoch aj o 50% (UBS). Akciové trhy boli pred výsledkami objednávok dlhodobej spotreby v červených číslach.
2. Objednávky dlhodobej spotreby skončili nad očakávaním trhu. Reakcia na seba nenechala dlho čakať a akciové trhy sa dostali do zelených čísiel. Trh sa konečne dočkal pozitívneho výsledku a nádeje zlepšenia situácie v makroekonomike. Trhu rovnako pomohli aj vyjadrenia Bank of America, ktorá dementovala, že by potrebovala navýšiť kapitál. Banka ďalej uviedla, že "ľavou zadnou" splní kritériá Basel III. Akcie banky zaznamenali rast BAC + 10,95% a pomohli k rastu celého finančného sektora XLF +2,67%.
3. Zlato sa dostalo opäť pod prudký výpredaj a navýšenie maržových požiadaviek od CME ho poslalo k 1700 USD za troyskú uncu. Kapitál z predaja zlata išiel pravdepodobne práve aj do akcií, pretože dlhopisy zaznamenali len mierny pohyb.
Korelácia komponentov S&P 500 stúpa
Korelácia medzi jednotlivými komponentmi indexu S&P 500 dosiahla nové maximá. Podarilo sa prekonať rekord z roku 1987, kedy stratégie riadenia portfólia spôsobili tandemový pád akciových trhov. Analytici sa už naučili, že vysoká korelácia je znakom medvedieho trhu, pretože investori predávajú všetky akciové tituly. Felix Salmon avšak poznamenal, že nárast high-frequency obchodovania a vyšší počet ETF môžu spôsobiť výrazné zvýšenie korelácie komponentov indexu S&P 500 a byť súčasťou väčšieho trendu.
Čísla nových žiadostí o podporu nezamestnanosti rozhodnú
Dnes očakávame z USA výsledky nových žiadostí o podporu nezamestnanosti a pokračujúcich žiadosti o podporu nezamestnanosti. Posledné výsledky prieskumov jednotlivých dištriktov Fedu (dokopy ich je 13) skončili takmer zakaždým pod očakávaniami trhu. Horšie očakávania priemyslu a sektoru služieb na vývoj ekonomiky asi nebudú znamenať výraznú obnovu US pracovného trhu. Americký pracovný trh je na tom zle a ak by bol prírastok 150 tis. miest mesačne po dobu 3 rokov, USA by sa dostalo na úrovne z pred roku 2008. Deprimovaný pracovný trh a klesajúca participácia obyvateľstva na trhu práce sú cestou do depresie a nie "len do recesie". USA musí teda presvedčiť čínskeho draka, aby posilnil svoju menu a znížil tým nelichotivú obchodnú bilanciu USA, alebo zaviesť neobľúbené clá.
Negatívny dopad na trh a predovšetkým technologický sektor bude mať odchod obľúbeného CEO spoločnosti Apple Stevna Jobsa.
Technický pohľad
Index S&P 500 zaznamenal za posledné tri dní rast 60 bodov a v prípade pozitívnych výsledkov je možný rast až k úrovni 1193 bodov. Na tejto úrovni sa nachádza 20-dňový kĺzavý priemer. Naopak horšie výsledky by mohli zastaviť rally pred Jackson Hole a poslať index do pásma 1160/1170 bodov. Index VIX (index volatility) je na úrovni 35,90 bodov, čo znamená stále vysokú volatilitu a možnosť rýchlej zmeny situácie na trhu. Výhľad je dnes neutrálny a očakávam rast nervozity na trhu.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |