"Ignore the fact, buy the rumour"
Americké akciové trhy včera zaznamenali rally: Dow Jones +2,97%, Nasdaq +4,29% a S&P 500 +3,43%. Hlavné akciové indexy sú v zelenom teritóriu už druhý deň, avšak makroekonomické výsledky a ekonomický sentiment sa naďalej zhoršuje. Súčasný vývoj US akciových trhov začína pripomínať rok 2008, avšak investori sa čoraz viac spoliehajú, že Fed v piatok povie "Áno" na QE 3. Tieto udalosti boli kľúčové počas utorka:
Efekt zníženia ratingu bude len dočasný
Agentúra Moody’s dnes znížila rating Japonska z Aa3 na Aa2. Reakcia akciových trhov bola negatívna, ale zníženie ratingu tretej najväčšej ekonomiky sveta nemá až tak výrazný dopad na akciové trhy. Moody’s už koncom mája dalo Japonsko na credit watch s negatívnym výhľadom. To znamenalo, že sa musela do 3 mesiacov vyjadriť k ratingu krajiny. Moody’s uviedla, že rozšírenie dlhovej krízy do Japonska z EU je pre túto chvíľu nepravdepodobné.
Japonsko sa topí v dlhoch už dve dekády a japonská vláda len ťažko prijíma bolestivé reformy, ktoré by viedli k poklesu dlhu. Reakcia na japonských dlhopisoch a japonskom jene bola len minimálna a neočakávam, že dôjde k odlivu aktív z krajiny.
Dnes japonská vláda oznámila, že chce poskytnúť japonským spoločnostiam 100 mld. USD na nákup aktív mimo Japonska. Ekonomika Japonska po Fukušime začína spamätávať a dostáva sa do normálnych koľají. Preto by iné agentúry nemuseli pristúpiť k zníženiu ratingu krajiny.
Objednávky tovarov dlhodobej spotreby budú v centre pozornosti
Dnes nám makroekonomický kalendár prinesie objednávky dlhodobej spotreby a index cien domov. Objednávky dlhodobej spotreby za mesiac júl budú dnes kľúčové a trhový konsenzus je na úrovni +2,0% oproti júnovému výsledku -2,0%. Prípadný prepad pod -2,0% by mal mať negatívne dôsledky na akciové indexy. Ceny domov v USA by mali dosiahnuť rast 0,2% medzimesačne, po raste 0,4% z mája tohto roku. Americký realitný trh je zamrznutý a prípadný pokles US ekonomiky by mohol situáciu výrazne zhoršiť.
Technický pohľad
Zníženie ratingu Japonska, zlé makroekonomické výsledky sú vyvážené špekuláciami o QE 3 a zákazom short pozícií pre akciové trhy. Index S&P 500 by sa preto mohol pohybovať v pásme 1140 - 1170 bodov. V prípade prelomenia 1140 bodov by mohlo dôjsť k prípadnému poklesu späť k 1121 bodom. Volatilita na trhu je značne vysoká a preto bude dochádzať k prudkým nárastom a korekciám. Trend na indexu S&P 500 je medvedí rovnako aj dnešný výhľad.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |