Prepad na US akciovom trhu pokračoval aj v piatok napriek tomu, že neboli zverejnené žiadne makroekonomické výsledky. Hlavné akciové indexy zatvorili: Dow Jones -1,57%, Nasdaq -1,62% a S&P500 -1,50%. Prázdny makroekonomický kalendár nepriniesol očakávané upokojenie akciových trhov. Za piatkovým prepadom stáli tieto udalosti:
1. Spoločnosť Hewlett-Packard oznámila, že sa chce rozdeliť. Pokles objednávok osobných počítačov a výrazný rast predaja tabletov a smartphonov sú novými trendom v technologickom sektore, ktorý ale HP nestihla. Hewlett - Packard sa preto chce sústrediť na vývoj a predaj softvéru. Vyjadrenie spoločnosti a nové smerovanie spôsobilo výrazný výpredaj na akciách spoločnosti (HPQ -20,03%). Spoločnosť stiahla celý technologický sektor a rovnako aj index Dow Jones.
2. Americké banky pokračujú v znižovaním výhľadu pre rast eurozóny a USA. Banky začínajú meniť svoj výhľad a pravdepodobnosť recesie sa zvyšuje doslova zo dňa na deň. Britské banky už začali vypredávať rizikové aktíva a rovnako môžeme očakávať podobné kroky od bankového sektora v USA a Európe. Akciový trh je jeden z indikátorov ekonomiky a jeho vrchol v roku 2007 bol signálom prichádzajúcej recesie, obchodníci sa dnes nepozerajú na to čo je, ale na to čo bude. Preto súčasná korekcia nie je len rozmarom špekulantov, ale znamená zmenu trendu na akciovom trhu.
3. Obchodníci pred otvorením burzy CME špekulovali, že by mohlo dôjsť k navýšeniu maržových požiadaviek na zlato. Táto špekulácia sa nepotvrdila a zlato zaznamenalo ďalší rast, naopak index S&P500 sa prepadol k 1123 bodom. Únik do zlata pokračuje.
Jackson Hole a deja vú z minulého roka
Tento týždeň v piatok je naplánované stretnutie v Jackson Hole ktoré sa koná každý rok. Pravé na poslednom stretnutí guvernér Fedu Bernanke oznámil QE 2, ktoré znamenalo výrazný rast na akciových trhoch až od marca tohto roka. Obchodníci sa domnievajú, že súčasné ekonomické podmienky a panika na trhoch sú dobrými dôvodmi pre QE 3, alebo nejakú inú formu uvoľňovania menovej politiky. Čaká nás QE 3 a bude sa opakovať rally z minulého roka? Odpoveď zatiaľ nie je jasná, avšak situácia pred rokom a teraz je diametrálne odlišná. Po QE 2 musel Fed začať bojovať nielen s Čínou, ale aj s celým BRICom a US kongresom. Fed bol aj minulý rok výrazne podporovaný aj prezidentom Obamom, avšak QE 2 neprinieslo to, v čo Fed dúfal. Americká centrálna banka naliala do trhu niekoľko biliónov dolárov a ďalšie požičala bankám na revitalizáciu finančného trhu. US bankový sektor sa z najhoršieho asi dostal, avšak americké domácnosti "NIE". Nerovnováha svetovej ekonomiky sa nevyrieši len navýšením likvidity na trhu, práve naopak môže ju len zhoršiť. Bernankeho dielo záchrany US ekonomiky sa začína byť jeho osobným Waterloo. QE 3 je nepravdepodobné a Fed môže v súčasnosti dosiahnuť už len ďalšie Pyrrhovo víťazstvo.
Euro áno, eurobondy nie?
Schválenie implementácie zmien v EFSF parlamentmi jednotlivých krajín je ďalším dôležitým krokom k prežitiu eurozóny a novej francúzsko-nemeckej oligarchie. Na jednej strane sa Nemecko usiluje o zjednotenie daní a fiškálnej politiky na strane druhej nechce eurobondy, pretože by znamenali vyššie náklady. Nemecko chce, aby eurozóna "bola aj nebola" jednotná a hlavne sa snaží zachrániť svoje dominantné postavenie na trhu a podporiť rast vlastnej ekonomiky. Kríza eurozóny sa bude prehlbovať a súčasné polovičné riešenia sú len výkrikom do tmy. Nemecko si môže vybrať: buď podporí krajiny PIIGS priamo cez euroval a iné záchranné mechanizmy, alebo konečne sa štruktúra ekonomiky eurozóny zmení. Je hlúpe dúfať v to, že všetky krajiny eurozóny budú mať pozitívnu obchodnú bilanciu a že mizivá deflácia, ktorá je v Nemecku, bude rovnako priechodná v iných krajinách. Ďalšia globálna recesia bude znamenať pre eurozónu len dve východiská: Federáciu, alebo rozpad. Obe možnosti sú teraz nepredstaviteľné a ich úplné dôsledky nie sú nikomu jasné.
Fundamentálny výhľad dňa
Pondelok bude na makroekonomické výsledky slabší, o 14:30 očakávame výsledok chicagského Fedu a o 15:30 objem nákupov dlhopisov ECB za minulý týždeň. Ekonomická aktivita v USA klesá a preto nemôžeme očakávať extrémne pozitívne výsledky chicagského Fedu. Naopak, nákupy ECB by mohli uvoľniť atmosféru na trhu a očakávania QE 3 by mohli poslať akciové indexy vyššie.
Technický pohľad
Index S&P500 sa snaží nájsť dno na úrovni 1120 bodov, kde bola predchádzajúci suport. Dnešný deň v prípade lepšieho výsledku chicagského Fedu a zvýšenému objemu nákupov ECB môže testovať pásmo 1140/1150 bodov. Naopak výrazne horšie výsledky (napr. ako u filadelfského Fedu) by znamenali možný prepad k 1100 bodom. Dnešný výhľad je neutrálny a trh sa bude snažiť stabilizovať, rovnako môžeme očakávať pokles volatility.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |