Banky v USA i v Európe sú na tom z pohľadu likvidity aj riadenia rizika oveľa lepšie ako počas finančnej krízy roku 2008. Prísnejšie regulácie zo strany politikov a dohľadu nad finančnými službami vrátane niektorých zásahov centrálnych bánk však pre nich vytvorili zložité prostredie, ktoré finančný trh celkovo naďalej zväzuje. Medzibankové spready v Európe naznačujú, že vstupujeme do obdobia rastúcich obáv, viď graf 1. Na európskom trhu totiž stále existuje nedostatok štrukturálneho financovania a niektoré banky musia svoju bilanciu vyrovnávať prostredníctvom medzibankového trhu. Aby sme porozumeli dôsledku tejto úverovej linky, je potrebné si uvedomiť, že banky operujú s finančnou pákou v rozmedzí 20 až 30.
Ktorá banka je too big to fail?
Je úplne jasné, že po bolestné skúsenosti s Lehman Brothers, kedy došlo k úplnej panike, by európska ani americká vláda nenechala žiadnu pre systém kľúčovú banku úplne padnúť. Zopakovanie tohto prístupu by podiely investorov nariedilo na minimum. Len sa opýtajte bývalých investorov v Merrill Lynch alebo Bear Stearns na ich trpké skúsenosti.
Ukazovateľ ceny k účtovnej hodnote (P / B value) ako indikátor rizika
Investori tradične pri rozhodovaní o investíciách do bánk sledujú hodnoty ako je P / B, P / E a ROE. Teraz sa najväčšie banky – tie, ktoré by mali patriť k tým v podstate nedotknuteľným finančným obrom – obchodujú okolo 0,3-0,4 P / B. To znamená, že investori sú ochotní zaplatiť iba 30-40 centov za dolár! To v prípade týchto bánk úplne jasne ukazuje na nedostatok dôvery (pozri nižšie graf 2). Neurobte chybu, ak sa totiž na trhu ďalej zvýši neistota (pozri graf 1), banky zostanú bez likvidity, udusia sa a môžu dokonca skončiť v súkromnom vlastníctve.
Je vôbec dosť peňazí na ďalšiu záchranu finančného sektora?
Zdá sa, že investori už nejaké opatrenia pre prípad, že globálne finančné obludy budú opäť potrebovať navýšiť kapitál, aby dokázali pokryť straty z úverov vzniknuté v dôsledku ekonomického spomalenia, prijali a to vyústilo v pokles ceny k účtovnej hodnote. Najväčším rizikom je pád cien akcií, ktorý môže vzniknúť v dôsledku očakávaní riedenia kapitálu a efektom snehovej gule. Zákon gravitácie tu funguje výborne. Inými slovami, ak sa niekoľko veľkých hráčov ocitne v problémoch v rovnaký čas, investori nebudú mať moc veľký priestor s tým niečo robiť, pretože väčšina ich kapitálu je preč.
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |