Včerajšie obchodovanie US akciových trhoch sa nieslo v optimistickom duchu a hlavné akciové indexy vzrástli: Dow Jones +1,90%, Nasdaq +1,88% a S&P 500 +2,18%. Index Dow Jones v posledných dňoch zaznamenal rast +7% a akciové trhy sa snažia vrátiť do rastúceho trendu. Obchodovanie v pondelok naviac ovplyvnili tieto tri fundamenty.
1. Akvizície boli témou číslo jeden na akciovom trhu, potom čo Google oznámil kúpu divízie spoločnosti Motorola za 12,5 mld. USD v hotovosti. Obchodníci sa spoliehajú, že dôjde k ďalším významným akvizíciám, pretože technologický sektor má rekordnú hotovosť.
2. Druhým významným fundamentom bola ECB, ktorá nakúpila dlhopisy krajín PIIGS v objeme 22 mld. euro počas minulého týždňa, čo bol rekordný objem. Trh očakával objem 15 mld. euro. Bank of Japan, SNB a ECB intervenovali v posledných dvoch týždňoch a centrálne banky trhu jasne naznačujú, že len oni majú tlačiarenský lis a súčasná situácia je pre ne neprijateľná.
3. Výsledok prieskumu NY Fedu skončil hlboko pod očakávania analytikov a naznačuje, že US ekonomika sa opäť rúti do recesie. Najväčšia ekonomika sveta sa nie a nie dostať do svojej predchádzajúcej "formy". Dôvodom možno bude, že kríza vôbec neskončila a len zmenila formu na dlhovú krízu.
Pokles dlhu domácností = Recesia
Katastrofálny pracovný trh, depresia na realitnom trhu a výrazný prepad priemyslu a spotreby. To je dnešný obrázok USA. Fed počas 2 rokov do trhu nalial potrebnú likviditu pre rast ekonomiky "dvakrát väčšej" ako je USA, avšak súčasné problémy nie sú v likvidite, ako sa domnieva prezident Fedu Ben Bernanke. Fed vo svojej poslednej štúdií konečne "pochopil", že de-leveraging domácností, čiže pokles hypoték, pôžičiek a debetu na kreditných kartách vytvárajú špirálu poklesu spotreby u bežných Američanov. Naopak korporátny sektor má takmer najvyššie rezervy v hotovosti za poslednú dekádu. Fed sa spolieha, že tento pokles pôžičiek sa zastaví, inak nebude možný rast ekonomiky (reálnej ekonomiky - nie derivátov, ktoré sú mimo realitu). Agregátny spotrebiteľský dlh sa stabilizoval po prepade počas posledných 9-kvartálov. Či sa však jedná o zmenu trendu, alebo de-leveranging bude pokračovať, bude závisieť či sa podarí zastaviť nedôveru trhu a obnoviť ochotu investovať zo strany korporátneho sektora. Presne toto bude determinantom, či sa US ekonomika dostane, alebo nedostane do recesie.
Fundamentálny výhľad dňa
Utorok prinesie viacero dôležitých makroekonomických výsledkov, stretnutie Sarkózy - Merkelová a koniec výsledkovej sezóny v USA. Dnes očakávame index importných cien, stavebné povolenia, začatú výstavbu domov a priemyselnú produkciu. Práve posledná položka - priemyselná produkcia, bude kľúčová z dnešných makroekonomický výsledkov. Očakáva sa na úrovni +0,5%, oproti predchádzajúcemu výsledku +0,2%. Americký priemysel z dôvodu poklesu spotreby a stále negatívnejšieho výhľadu nákupných manažérov sa môže dostať dokonca do negatívneho teritória, čo bude znamenať pokles akciového trhu.
Spoločnosť Wal-Mart dnes uzatvorí US výsledkovú sezónu za 2Q, ktorá bola nad očakávania trhu, avšak otvorila otázky, aký bude 3Q? Pretože spoločnosti znižovali svoj výhľad a sú značne skeptické k obnove ekonomiky v USA. Práve to bolo aj príčinou posledných poklesov na kapitálovom trhu.
Sarkózy - Merkelová neprinesú nič nové
Stretnutie Sarkózy - Merkelová by malo priniesť dohodu o implementácií rozšírenia možností EFSF z 21. júla. Európski politici sa dohodli takmer pred mesiacom na nových možnostiach EFSF, avšak schválenie by malo byť najskôr až v septembri. Trh sa pozerá dopredu a obchodníci už dávno zarátali túto implementáciu do cien aktív. Celý svet sa pozerá na Francúzsko a Nemecko kvôli možnosti emitovania eurobondov, ktoré by mohli priniesť aspoň stabilitu na výnosoch pre dlhopisy krajín PIIGS. Nemecká opozícia a verejnosť sú proti, dôvodom je navýšenie nákladov na dlh (eurobondy budú mať vyšší výnos ako nemecké dlhopisy) a samozrejme obrovský nárast rizika pre centrum eurozóny. Hovorcovia oboch vlád dementovali, že by dnešná agenda mala byť o eurobondoch a preto sa na trhu môže objaviť mierne sklamanie z avizovaných rokovaní.
Technický pohľad
Index S&P 500 prelomil psychologickú úroveň 1208 bodov, avšak dnešný sentiment naznačuje, že by sa index mohol dostať pod 1200 bodov. Makroekonomické výsledky a koniec výsledkovej sezóny by mohli poslať index k 1178/1180 bodom. Entuziazmus po včerajšej akvizícii spoločnosti Google vyprchal a "kríza klope na dvere". Dnešný výhľad je medvedí a len v prípade výrazného prekvapenia výsledkom priemyselnej produkcie a dohode Sarkózyho a Merkelovej o eurobondoch je pravdepodobný ďalší rast na indexe S&P500.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |