Je Chuck Norris zamestnanec FEDu?
Po dosiahnutí nových 5- mesačných maxím US akciových trhov v utorok sme nasledujúci deň videli výber ziskov (najmä v sektore technológii) a neochotu postúpiť na vyššie hladiny. Pomohli k tomu aj slabé čísla z US trhu práce v podobe reportu ADP, ktorý zaznamenal nečakanú stratu pracovným miest súkromným sektorom. Medveďom sa však napriek tomu nepodarilo presvedčivo a jasne ovládnuť trhy. Celkovo sme tak videli: Dow Jones +0,21%, SP 500 -0,07%, Nasdaq Composite -0,80%.
Ázijský stint
Počas nočnej ázijskej obrátky sme videli zmiešané obchodovanie a ďalšie narúšanie trohového konštruktivizmu. Na jednej strane akciám bránilo k prepadu zotrvanie uvoľnenia menových podmienok zo strany najväčších centrálnych bánk. Na druhej strane sme tu mali výrazne horšie výsledky koncernu Samsung, ktoré tak zatienili aj zisky energetického sektora pri pokračovaní rastu cien komodít. Celkovo tak trhy skončili okolo "červenej nuly". Benchmark regiónu MSCI Asia Pacific sa obchodoval na takmer nezmenenej úrovni. Japonský Nikkei strácal -0,1%, Hang Seng -0,18%, ASX (austrálsky) +0,10% (vďaka lepším číslam z austrálskeho trhu práce).
Put tlačiarenského bossa
Anémia k výraznejším prepadom je determinovaná očakávaným a ohlasovaným ďalším uvoľňovaním menovej politiky zo strany najväčších centrálnych bánk na čele z FEDom. Tlačiarenský Boss Bernanke tak vytvoril akoby put opciu ako ochranu pred prepadom trhov a jediný smer kde môžu ísť akciové trhy je nahor. Z kapitálového trhu sa tak stáva príkazový socialistický systém počúvajúci povely centrálnych bánk.
13. komnata hyperinflácie
Každý vie, a v prvom rade centrálne banky, ktoré preto uvoľňujú menovú politiku, že reálna ekonomická situácia sa zhoršuje, fiškálna pozícia aj tých najväčších krajín je neudržateľná, a že pomaly, isto a potichu dochádza k monetizácii dlhov (FED je druhým najväčším veriteľom US vlády a veľmi skoro sa pravdepodobne stane najväčším). Teda ekonomický systém stojí na prahu 13. Komnaty- komnaty hyperinflácie (z pohľadu definície inflácie ako množstva peňazí v systéme, nie cez optiku spotrebiteľského koša a cenovej hladiny). Akciové trhy ani tak nerastú pre očakávania zlepšovania ekonomiky, ale hlavne pre očakávania nálevu novej likvidity, ktorá si po spustení na trh bude musieť rýchlo nájsť svoj domov. A aj ho nájde. V náraste cien finančných inštrumentov. Vidíme tak úplne odtrhnutie vývoja akciového trhu od reality a klopanie na dvere hyperinflácie. Tá je de facto na finančnom trhu už realitou, v reálne ekonomike zatiaľ nie. Zatiaľ...
Intradenný výhľad
Presvedčivý signál k ráznemu pádu akciových trhov zatiaľ neexistuje. Ani v prípade horších makročísel. Tie totiž privolajú na trh centrálne banky s cisternami likvidity. S trochou humoru, Len Chuck Norris tak zrejme dokáže zastaviť rast akciových trhov. Ak je však zamestnanec FEDu aj táto nádej sa stráca. Pokusy shortovať sú skôr "strieľaním naslepo" a dúfaním v trafenie aspoň krátkodobého vrcholu. Rizikový biznis. Technické svetielko korekcie síce začína svietiť. Vidíme na SP 500 futures s exspiráciu v decembri (ESZ0) vymanenie sa z dlhodobého rastového kanála (v bielom) -a zároveň sa cena nachádza pri vrchnej línii krátkodobého rastového kanála (v zelenom). Navyše technika ukazuje aj náznaky obratovej formácie „Rounding Top“ (žltá línia). Na druhej strane bude technika aspoň dočasne silnejšia ako pretlak likvidity? Support na 1160 bodoch. V prípade ich zdolania sa otvára priestor k 1165/70. Rezistencie v prípade ústupu na včerajších minimách na 1150 bodoch. Prepad pod tento level otvára cestu k úrovniam okolo 1135/1330.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |