Americké akciové trhy zažili počas včerajšieho obchodovania prudký výpredaj: Dow Jones -2,19%, Nasdaq -2,75% a S&P 500 -2,56%. Hlavné dôvody včerajšieho poklesu boli obavy o neschopnosť Talianska refinancovať sa z trhu, slabé výsledky osobného príjmu, spotreby a ďalšia negatívna revízia dát z rokov 2009 a 2010. Talianske dlhopisy zaznamenali prudký rast výnosov a pri súčasnom tempe rastu si Taliansko nebude môcť dovoliť sa refinancovať z trhu. Celkový taliansky dlh je 2,1 bil. euro a prípadné problémy tretej najväčšej ekonomiky Európy by boli katastrofou pre eurozónu. Premiér Berlusconi, minister financií Talianska a predstavitelia bánk sa včera stretli, aby našli riešenie pre súčasný vývoj na finančných trhoch. Dnes má taliansky premiér vystúpiť pred senátom. Zlému sentimentu pomohli aj dáta osobného príjmu a výdavkov, ktoré skončili pod očakávaním trhov. Americký štatistický úrad oznámil revíziu za roky 2008 až 2010. V posledných dvoch rokoch bol osobný príjem zrevidovaní o 2% čo znamená, že si US domácnosti prilepšili len minimálne pri stále viac rastúcej inflácii. Riziko má na trhu zelenú a akciový trh zatvoril dokonca pod marcovými minimami po katastrofe vo Fukušime.
Rating AAA stále v ohrození
Dlhový stroú bol schválení a prezident Barrack Obama ho podpísal včera večer, zvýšenie dlhového stropu o 2,1 bil. USD a zníženie deficitu o 2,4 bil. USD v najbližších desiatych rokoch. Default bol odvrátení, avšak ratingové agentúry Fitch a Moody’s uviedli, že USA ponechávajú najvyšší rating AAA, avšak výhľad je stále negatívny. USA škrty v rozpočte musí implementovať, inak mu hrozí strata najvyššieho ratingu. Amerika nemá príliš na výber a musí znížiť výdavky. Problém je v tom, že to zasiahne HDP okolo 0,5% - 1,0% podľa banky JP Morgan. Čisto hypoteticky keď si spočítame rast HDP za 1Q 2011 ktorý bol +0,4%, pričom by sa ekonomika mala vyvíjať podobným tempom a odpočítame očakávaní pokles... USA je v recesií. Samozrejme ekonomika sa môže spamätať v 3Q a môže dôjsť k tomu, že súkromný sektor uvoľní 1 bil. USD do ekonomiky. Či k tomu naozaj dôjde je vo "hviezdach".
ADP rozhodnú o sentimentu
Dnešný makroekonomický kalendár nám prinesie výsledky ADP zmeny nezamestnanosti, index nákupných manažérov nevýrobného sektora a továrenské objednávky. Jednoznačne najväčšiu váhu bude mať ADP, ktoré minulý mesiac prekvapilo rastom na 157 tis. pracovných miest, avšak celková prírastok (NFP) bol 18 tis. pracovných miest. Trhový konsenzus je na úrovni 100 tis. miest, avšak makroekonomické dáta poukazujú na zlé výsledky. Index nákupných manažérov nevýrobného sektora a prípadný negatívny výsledok je už započítaní v trhu a preto by nemal výrazne ovplyvniť obchodovanie, naopak lepší výsledok by znamenal prekvapenie a možný rast. Dnes očakávame výsledky týchto spoločností: Comcast, Devon Energy, MasterCard, Prudential Financial, Time Warner.
Technický pohľad
Akciový index S&P 500 zatvorili na nových minimách tohto roku a v prípade negatívnych dát môže testovať úroveň 1249 bodov, kde je suport. Naopak pozitívne dáta a pokračujúci lepší sentiment vďaka výsledkom nad očakávania trhu z Číny a eurozóny by mohli znamenať zastavenie ôsmych dní prepadov a testovanie úrovne 1267 bodov. Dnešný výhľad je neutrálny, výsledky ADP zmeny pracovných miest sú "predskokanom najdôležitejšieho čísla mesiaca" - nezamestnanosti, ktorá bude v piatok a preto určia trend obchodovania.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |