Čakanie na koniec
Kroky centrálnych bánk v podobe zastavenia štandardizácie menovej politiky môžu predznamenávať opäť príchod globálneho tlačenia peňazí do ekonomiky. Bank of Japan už naznačila ďalší apetít nákupu finančných aktív z trhu a dolievania bezhraničnej likvidity JPY. Čaká sa však na kroky FEDu, ktorý ovplyvňuje globálne investičné dianie a smerovanie finančných trhov.
Otázka storočia „Koľko?“
FED naznačil ochotu nového kola kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky cez nákup USD dlhopisov, pričom trhy takmer s istotou započítavajú oznámenie tohto kroku na novembrovom zasadnutí (3.11). Otázka posledných dní teda neznie „ kedy, ale koľko“ je ochotný FED natlačiť do US ekonomiky lacných USD. Práve táto neistota posledných týždňov knokautuje zelenú bankovku a vytláča ceny reálnych aktív denominovaných v USD (komodity).
Americké Kocúrkovo
FED je aktuálne druhým najväčším držiteľom USD vládnych dlhopisov, pričom ak by sa potvrdili rizikové obavy o naliatí takmer 1 bil. USD pri druhom kole kvantitatívneho uvoľňovania stal by sa tak jednoznačne najväčším veriteľom USD vlády. Áno, americká vláda potrebuje pre obnovu ekonomiky dostatok USD, ktoré si zabezpečuje emisiou dlhopisov. Zároveň súkromná finančná organizácia, ktorá má mandát americkej centrálnej banky a teda sa zodpovedá americkému ľudu nakupuje tieto dlžné cenné papiere. Niekto by si myslel, že je to dokonalé nereálne Kocúrkovo, kdeže ide o „americký zázrak“. Americká vláda predá dlhopisy nepriamo sama sebe a vytlačí si na ne dostatok lacných USD, nekonečný kolobeh a začiatok konca menového systému, ktorý je tvorený z 2/3 USD.
Investujte je odkaz centrálnych bánk
Všetky oči sa teraz upierajú na 3.november kedy sa rozhodne o budúcej existencií rozloženia síl na finančnom trhu. Ak FED vyrukuje s objemom prevyšujúci posledný nákup (300 mld. USD) trhy to budú chápať ako snahu o monetizáciu amerického dlhu a USD bude vypredávaný, čo bude len podporovať dopyt po reálnych aktívach (drahé kovy, energetické suroviny). Práve tieto obavy ženú zlato každým dňom k novým historickým maximám, aktuálne k 1350 USD/trójska unca. FED tak vytvoril najlepší investičný manuál, ktorého odkazom je predávajte USD a nakupujete reálne aktíva. Centrálne banky svojimi krokmi poskytujú najlepšiu reklamu pre éru reálnych aktív. Aktíva, ktoré sa nedajú manipulovať centrálnymi bankami, nedajú sa umelo množiť. Éra manipulovateľných bezcenných peňazí, ktoré nie sú kryté sa tak chýli ku koncu a centrálne banky sa na tom podieľajú výraznou mierou.
Čo by mohlo zastaviť toto šialenstvo, jedine kroky FEDu v podobe novembrového vyhlásenia, že nie je ochotný tlačiť nové lacné USD do obehu. Tento krok by výrazne stabilizoval napäté vzťahy na finančných trhoch a poskytol čas na regeneráciu a návrat dôvery v USD. Nájde FED v sebe kúsok svedomia, alebo domnienka centrálnych bánk, že stoja nad zákonom ich doženie do záhuby?
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |