Americké akcie včera ukončili obchodovanie v hlboko červených číslach: Dow Jones -1,59%, NASDAQ -2,65% a S&P 500 -2,03%. Počiatočným impulzom pre pokles boli zlé výsledky európskych firiem na čele s Banco Santander a rovnako aj výrazne horší výsledok objednávok tovarov dlhodobej spotreby. Situácii neskôr na trhu nepomohla ani Béžová kniha FEDu, ktorá podľa očakávaní konštatovala spomalenie ekonomiky až v 8 z 12 dištriktov. Nad akciovým trhom pritom aj naďalej visí Damoklov meč vo forme možného neschválenia zvýšenia dlhového stropu. Pod vplyvom výpredaja na Wall Street sa nieslo v medveďom duchu aj ázijské obchodovanie. Európske akciové indexy dnes na začiatku obchodovania korigovali včerajšie prepady, avšak horšie výsledky z nemeckého trhu zamestnanosti a hlavne horšie dáta dôvery z Eurozóny tlačia väčšinu indexov o 11:30 do červených čísel: DAX -0,54%, FTSE 100 +0,32%, CAC 40 -0,21%, IBEX 35 -0,58% a Eurostoxx 50 +0,09%.
Ďalšia zastávka na americkej krížovej ceste
Americkí politici už niekoľko týždňov rokujú o navyšovaní dlhového stropu, pričom ich čas na dohodu sa nebezpečne kráti. Včerajší vývoj priniesol ďalšie úpravy navrhovaných plánov, pričom najnovšie sú na svete 2 návrhy. Návrh republikána Boehmera počíta s úsporou 915 miliárd dolárov počas nasledujúcich 10 rokov a zvýšením dlhového stropu o 2,5 bilióna. Demokrati zastúpení Reidom navrhujú ešte razantnejšie škrty vo výške 2,2 bilióna, z ktorých väčšina by sa mala týkať rezortu obrany. Taktiež navrhujú zvýšenie dlhového stropu o 2,7 miliardy. Boehner sa pritom včera vyjadril, že pre svoj názor získal aj podporu demokratov, avšak čas na schválenie sa neúprosne kráti.Dnes by pritom mala o návrhoch začať rokovať aj snemovňa reprezentantov.
Na amerických politikov v uplynulých dňoch vyvíjali tlak aj ratingové agentúry, ktoré hrozili znížením ratingu USA v prípade neschválenia zvýšenia dlhového stropu a výrazného zníženia deficitu (hovorilo sa o 4 biliónoch). Včera musel v kongrese tieto vyjadrenia vysvetľovať aj šéf ratingovej agentúry S&P, ktorý tón o niečo zmiernil a vyhlásil, že agentúra očakáva schválenie dôveryhodného úsporného plánu bez spomenutia konkrétnych čísel.
S&P zaraďuje spiatočku
Závislosť medzi štátmi a ratingovými agentúrami totiž nie je jednostranná. Niektorí americkí kongresmani naznačili, že v prípade zníženia ratingu krajiny zo strany agentúr by navrhli upraviť legislatívu a vypustiť zo všetkých zákonov povinnosť využívať ratingy. To by znamenalo výrazný pokles tržieb agentúr. Navyše, k podobnému kroku sú blízko aj štáty EU, ktorých predstavitelia ratingové agentúry dlhodobo kritizujú kvôli domnelej neobjektivite. Hlavným zdrojom príjmov agentúr sú však činnosti, ktoré sú vyžadované regulačnými normami Basel II a Solvency II, ktoré ukladajú povinnosť ratingu bankám a poisťovniam. V prípade, že by sa EU a USA spojili, mohli by teoreticky novelizovať aj tieto smernice a zbaviť finančné firmy povinnosti využívať rating, čo zrejme znamenalo koniec agentúr. Preto musia byť aj agentúry so svojimi hodnoteniami v najbližšom čase opatrné a zníženie ratingu USA tak pôsobí stále pomerne nepravdepodobne.
Dnešný výhľad: Žiadosti o podporu, nerealizované predaje domov
Dnes popoludní budú ovplyvňovať vývoj akcií hlavne výsledky pravidelných týždenných žiadostí o podporu v USA o 14:30. Očakáva sa mierny pokles nových žiadostí a naopak mierny rast pokračujúcich žiadostí. Následne o 16:00 budú zverejnené výsledky predajov existujúcich domov. Pozornosť sa však bude prioritne sústrediť na rokovanie o dlhovom strope, pričom dnes by sme mohli vidieť aj hlasovanie o návrhu republikána Boehmera.
Pred otvorením trhu dnes zverejnia výsledky spoločnosti Colgate-Palmolive, Kelogg a Coca Cola. Po zatvorení trhu by mal zverejniť Starbucks.
Technická situácia
Spotový akciový index včera zaznamenal výrazný výpredaj a dostáva sa tak do stavu, v ktorom by mohol vytvoriť obratovú formáciu dvojitého vrcholu. K jej aktivácii by došlo v prípade, ak by sa indexu podarilo uzavrieť pod psychologickou hranicou 1300 bodov, ktorá je najbližším výrazným supportom. Jej otestovanie zrejme uvidíme už dnes. Cena pri včerajšom poklese preťala aj 50-dňový kĺzavý priemer, čo je ďalší medvedí signál. Aktuálnu rezistenciu predstavuje level 1345.
Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7371 | 18.40 % |