Dlhový strope stále nie je navýšení
US akciové indexy počas včerajšieho obchodovania zaznamenali pokles: Dow Jones -0,70%, Nasdaq -0,56% a S&P 500 -0,56%. Americkí politici počas víkendových rokovaní nedosiahli dohody o dlhovom strope a pondelkové rokovania neboli výnimkou. Pondelok bol "prvým deadlinom" pre navýšenie dlhového stropu, pretože schválenie stropu kongresom a senátom trvá štyri až päť dní. Politikom sa tak najskôr nepodarí zvýšiť dlhový strop do 2. augusta a na budúci týždeň tak reálne hrozí zníženie ratingu USA. Obchodníci tak začínajú opúšťať dolár a US dlhopisy. Trh tak vníma situáciu v USA negatívne, avšak nejedná sa ani zďaleka o paniku, alebo skutočný výpredaj, ktorý môže nastať budúci týždeň.
Grécky rating jeden stupeň od defaultu
Grécky rating je v súčasnosti na úrovni Ca1, podľa hodnotenia Moody’s. Je to iba jeden stupeň nad úrovňou C - čiže default. Ratingová agentúra sa vyjadrila, že dohoda európskych lídrov je vlastne prípravou na default Grécka. Moody’s tak uviedlo, že sa nebude jednať o selektívny default. Na túto správu reagoval hlavne bankový sektor a pod silný výpredaj sa dostali hlavne európske banky a situácia na trhu je opäť pesimistická. Agentúra S&P sa ešte nevyjadrila, ako vníma posledné stretnutie lídrov eurozóny a prípadnú participáciu súkromného sektora. Pričom je vyjadrenie bude kľúčové. Dôvod je jednoduchý, Fitch vníma výsledok rokovaní ako pozitívny a hovorí nanajvýš o selektívnom defaulte. Názor Moody’s už poznáme a preto až S&P a jeho vyjadrenie bude veľmi dôležité pre celý trh.
US ekonomika v číslach
"USA je krajina neobmedzených možností a motor svetového rastu"... Toto platilo možno pred finančnou krízou, avšak dnešná realita a čísla z US ekonomiky sú desivé. Americká nezamestnanosť je stále len tesne pod 10%, avšak podiel pracovnej sily z celkovej populácie sa blíži 63%. To znamená, že iba 58% Američanov má prácu. Čo je však zarážajúce, iba 56% Američanov má zdravotné poistenie hradené zamestnávateľom a aj to je len čiastočné. Priemerná mzda v USA je 26 261 USD ročne, stále lepšie ako na Slovensku; 13 224 USD ročne. Dôležité si je samozrejme uvedomiť, že priemerná US domácnosť má zadlženie vo výške 75 600 USD. Recesia pripravila US domácnosti približne o 7,7 bil. USD, naopak US korporácie sú na tom celkom dobre. Najviac zarážajúce je, že 50% US populácie vlastní len 2,5% z celkového bohatstva krajiny. Samozrejme, že to má silné dopady na celú spoločnosť, až 21% detí žije na úrovni chudoby a 44 mil. Američanov využíva stravné lístky (forma potravinovej pomoci, polovica z toho sú deti). Ekonomická politika 90. rokov až do súčasnosti viedla k dnešným strašným číslam. US je bohatá krajina a stále jednotkou na svete, ale to bohatstvo je v rukách 5% domácností... V roku 2006 priniesla banka Citigroup svojím akcionárom list v ktorom uviedla, že USA je plutokracia (čiže jej vládne úzka skupina bohatých) a jediným ohrozením súčasnej ekonomickej oligarchie by bola vláda, ktorá by chcela prerozdeliť zdroje a príjmy v krajine. Číže pokiaľ bude v krajine platiť: Jeden občan = jeden hlas, je tu stále pravdepodobnosť zmeny režimu v neprospech akcionárov.
Fundamentálny výhľad
Dnes očakávame viacero makroekonomických výsledkov. O 15:00 S&P/CaseShille index cien domov. O 16:00 spotrebiteľskú dôveru, výrobný index richmondského Fedu a predaj nových domov. Júlová spotrebiteľská dôvera bude najdôležitejší výsledok dnešného dňa. Očakáva sa na úrovni 56,0 bodov čo je pokles 2,5 bodu, oproti predchádzajúcemu mesiacu (jún). Dnes očakávame výsledky viacerých spoločností: 3M Company, Valero Energy, United States Steel, Occidental Petroleum, Electronic Arts, Ford Motor, GlaxoSmithKline, United Parcel Servic, Juniper Networks, ARM Holdings, Gilead Sciences a Amazon.com. O 20:00 očakávame vystúpenie Hoeinga (FED) pre kongresom o monetárnej politike Fedu, témami majú byť: QE 3, inflácia a ekonomický rast.
Technický pohľad
Obchodníci pozorne sledujú vývoj rokovaní o dlhovom strope a práve vytvárajú súčasný sentiment na akciovom trhu. V prípade neschválenia dlhového stropu a negatívny makroekonomických výsledkov môžeme očakávať pokles k pásmu 1326 - 1329 bodom, kde je suport. Naopak dohoda by mohla viesť k testu úrovne 1347 bodov. Dnešný výhľad je mierne negatívny, US politici sa "zatiaľ nepohli z miesta" a nezvýšenie dlhového stropu tak bude znamenať ďalší rast rizikovej averzie.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7371 | 18.40 % |