BoJ, odhodlaná stimulovať anemickú japonskú ekonomiku, sa počas včerajška rozhodla rozšíriť kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky. Jej krok u obchodníkov začal zvyšovať pravdepodobnosť toho, že rovnako aj FED príde s novým kvantitatívnym uvoľňovaním menovej politiky. Investori tak masívne nakupovali akcie a index SP500 sa dostal na najvyššiu úroveň od mája. Rovnako akciám pomohol aj lepší výsledok ISM nevýrobného sektora, slabý dolár a prudký nárast cien komodít. Rastu včera pomohli aj vyjadrenia banky JP Morgan, že veľké US banky zverejnia zisky za 3Q nad očakávaniami trhu. Vďaka všetkým týmto správam si index Dow Jones pripísal zisk 1,80%, SP500 zaznamenal prírastok 2,09% a Nasdaq Composite dokonca vzrástol o 2,36%.
BoJ si nechce priznať pravdu
BoJ, ako sme včera spomínali, stále bojuje s veterným mlynom a nechce pochopiť, že kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky nedokáže stimulovať ekonomiku. Nasledujúci graf presne sumarizuje to, čo BoJ nechce vidieť. Od konca roku 2001 začala v Japonsku masívne rásť monetárna báza, no nominálne HDP sa v podstate nezmenilo. Presne ako hovorí názov grafu newyorského FEDu: kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky bolo neefektívne. Samozrejme, Japonsko malo špecifické problémy ako vznik zombie bánk, starnutie populácie a pod., ale samotnú podstatu QE to nemení.
Jerome Kerviel odsúdený, ostatní bankári si užívajú prémie
Veľkou udalosťou včerajšieho dňa bolo odsúdenie tradera Jerome Kerviela za to, že v roku 2008 uskutočnil neautorizované obchody na účty banky Societe Generale, ktorými nakoniec banke vznikla strata takmer 5 mld. EUR. Nikto nepochybuje o tom, aké nemorálne bolo jeho správanie, no čo by sa stalo, ak by sa Kerviel zastavil na konci roka 2007, kedy mal na svojom tajnom účte zisk 1,4 mld. EUR? Tieto zisky tvorili až 50% celkových ročných ziskov divízie tradingu s futures na US akciové indexy. Určite by za tieto zisky nebol postavený pred súd. Situácia ale skončila nakoniec pre Kerviela zle a banku stála takmer celoročný zisk. Koľko ale stále finančný systém inak “racionálne“ správanie väčšiny portfóliových manažérov, ktorí nakupovali a vytvárali rôzne cenné papiere, ktoré nakoniec boli toxické? Podľa odhadov Svetovej banky to bude približne 2,2 bilióna USD. Kto z nich bude postavený pred súd? Nikto. A dokonca za to dostanú tučné odmeny. Túto situáciu ešte v roku 1931 popísal John Meynard Keynes: „Dobrý bankár nie je ten, ktorý predvída nebezpečenstvo a snaží sa mu vyhnúť, ale ten, ktorý keď je zruinovaný, je zruinovaný rovnako ako jeho kolegovia, takže ho nikto nemôže za celú situáciu viniť.“
Preteky v s(t)imulovaní
Obchodníci na Wall Street včera potlačili akciové trhy prudko nahor a ázijské akciové trhy dnes dobiehali tento silný rast. Trh totiž predpokladá, že keď stimulovala BoJ, bude aj FED a dokonca aj ostatné centrálne banky. Týmito krokmi sa snažia hlavne oslabiť vlastnú menu, nakoľko všetci sa chcú dostať z aktuálnych problémov exportom. Rovnosť bilancií ale musí ostať zachovaná a všetci nemôžu mať obchodnú bilanciu prebytkovú. Nakoniec tak situácia môže skončiť ako menová vojna, kedy už nikto nebude stimulovať, ale všetci budú len simulovať, že depreciáciou meny niečo získajú. V systéme floatingu sa ale nakoniec meny vrátia na približne rovnaké úrovne a jediné, čoho sa dočkáme, bude nárast inflácie.
Celoázijský akciový index MSCI Asia Pacific dnes pridáva 1,5%. Japonským akciám nevadilo ani pokračujúce silnenie jenu a index Nikkei 225 si pripísal silný zisk +1,81%, austrálsky S&P/ASX 200 uzatváral v zisku 1,73%, juhokórejský Kospi skončil s prírastkom 1,33% a Hang Seng Index dnes vzrástol o 1,05%.
Zlato stále v kurze
Európske akciové indexy sa dnes pohybujú opäť v zisku a o 10:05 rastie britský footsie o 0,59%, nemecký DAX pridáva 0,58% a francúzsky CAC rastie o 0,76%. Najviac sa dnes darí segmentu základných materiálov, ktorý profituje z nárastu cien zlata ako aj ostatných komodít. Zlato totiž aktuálne plní úlohu monetárneho kovu a rastie vtedy, keď centrálni bankári nemajú žiadne zábrany tlačiť peniaze.
Výhľad na dnes
Pri futures na SP500 ESZ0 vidíme pomerne peknú formáciu symetrického trojuholníka a preto preferujeme pre dnešný deň dlhé pozície. Zároveň ropa nezastavuje svoj rast a dolár je naďalej vypredávaný. V prospech rastu hovorí aj zotrvanie nad hladinou 1150 bodov pri spotovom indexe SP500, kedy ostáva v platnosti formácia rastového trojuholníka na dennom grafe. Vývoj by samozrejme mohli ovplyvniť dnešné fundamenty v podobe ADP zamestnanosti za september. Tá je totiž predzvesťou piatkových NFP. Aj keď je vzťah medzi NFP a ADP veľmi malý, mohol by lepší výsledok pomôcť akciám v raste. Pripomíname, že dnes bude FED opäť reinvestovať kapitál zo splatných US dlhopisov do akcií (rovnako ako včera) a tento vývoj by mal akciám tiež priať.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |