Makroekonomické výsledky boli opäť horšie
Hlavné americké akciové indexy zatvorili počas piatkového obchodovania v zelených číslach: Dow Jones +0,34%, Nasdaq +0,98% a S&P 500 +0,56% a to napriek tomu, že makroekonomické výsledky skončili pod očakávaním trhu. Spotrebiteľský sentiment skončil najhoršie od apríla 2009, rovnako priemyselná produkcia skončila pod trhovým konsenzom. Mierne pozitívny signál poslali výsledky indexu spotrebiteľských cien, ktoré mierne klesli a otvorili špekulácie o QE3. To dalo akciovému trhu nádej, že by Fed mohol zmeniť súčasnú politiku a do trhov naliať nové peniaze... Výsledková sezóna odštartovala minulý týždeň a obchodníci netrpezlivo očakávali výsledky americkej banky Citigroup, ktorá patrí medzi najväčšie US banky. Banka prekvapila rastom zisku, avšak jej príjem výrazne klesol. Finančný sektor je zatiaľ nad očakávaniami trhu a výsledky Googlu (GOOG +12%), dali investorom nádej na veľmi dobré výsledky technologického sektora.
Stres testy dopadli na nedostatočnú
Európske stres testy skončili výborne, len osem bánk z deväťdesiatych testami neprešlo a bude sa musieť re-kapitalizovať o 2,5 mld. euro. Ďalších šestnásť bánk prešlo testami len tesne a pravdepodobne budú musieť pristúp k navýšeniu kapitálu, pokiaľ sa nechcú dostať do rizikového pásma. Politici a regulátor tak chceli "opiť trh rožkom". Stres testy sú absolútnym fiaskom, pretože grécke banky vôbec netestovali všetky dohodnuté scenáre a niektoré nemecké banky si urobili stres testy samé. Viaceré banky sa po stres testoch vyjadrili, že európskych bankový sektor sa bude musieť re-kapitalizovať o 50 až 80 mld. euro (odhady Deutsche bank a JP Morgan) a nie o "smiešnych" 2,5 mld. euro. Stres testy urobili pravý opak toho, čo malo byť ich cieľom. Na trhu nastala panika, pretože všetci vedia, že testy sú nepravdivé a vôbec neodrážajú realitu. Výnosy na 5-ročných dlhopisoch krajín PIIGS opäť rastú a nedôvera medzi európskymi bankami nabrala nové rozmery. Regulácia opäť zlyhala a Európa má asi oveľa väčší problém, ako si všetci myslia. Stres testy môžu poslať medzibankový trh do doby ľadovej, podobne ako v roku 2008.
USA sa hrá s ohňom
Chladnokrvnosť US politikov je obdivuhodná. Politici sa doteraz nedokázali dohodnúť na navýšení dlhového stropu, napriek tomu sa tvária, že vedia, čo robia. Trh zatiaľ verí politikom, že sa im nepodarí spustiť finančnú cunami, ktorá by ich doslova "mohla stáť krk". Ratingové agentúry už varovali a vyťahujú červenú zástavu, ak sa dlh nenavýši najprv dôjde k zníženiu ratingu a potom k defaultu.
Otázkou je, koľko je vlastne peňazí v cenných papieroch, ktoré majú rating AAA? Odpoveď je na obrázku. Ak by došlo k zníženiu ratingu USA alebo defautu, znamenalo by to svetovú depresiu. Iba v roku 2009 sa vydal dlh s ratingom AAA vo výške 7000 mld. USD a väčšina z toho v USA.
Dnešný fundamentálny výhľad
Dnes neočakávame žiadne dôležite makroekonomické dáta, avšak viacero významných spoločností zverejní svoje hospodárske výsledky za 2Q, sú to: Hasbro Inc (HAS), Hallibutron (HAL), Charles Schwab (SCHW), Zions Bancorporation (ZION), International Business Machines (IBM) a Gannett (GCI). Výsledková sezóna sa rozbehne tento týždeň a vyvrcholí na budúci týždeň. Dopad na index S&P 500 môže byť výrazný a môže pomôcť tlmiť horšie makroekonomické výsledky z USA. Doteraz boli výsledky spoločností skôr pozitívne.
Technický pohľad
Index S&P 500 počas piatkového obchodovania testoval úroveň 1306 bodov, kde je krátkodobý suport. V pásme 1306 - 1312 je dvadsať a päťdesiat dňový kĺzavý priemer, kde by sa mohla vytvoriť silný suport. Na úrovni 1300 bodov je dôležitá psychologická hranica, v prípade jej prelomenia by to bol silný medvedí signál. Súčasné výsledky stres testov sú zlou správou aj pre US akciový trhy, pretože nie je jasné, ako na tom je európsky bankový sektor. Lepšiu náladu môžu priniesť lepšie hospodárske výsledky spoločností, avšak ich dopad môže byť limitovaný len jednotlivé sektory. Dnešný výhľad je mierne medvedí a očakávam test úrovne 1306 bodov.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7371 | 18.40 % |