Americké akciové trhy včera zaznamenali pokles: Dow Jones -0,47%, Nasdaq -0,74% a S&P 500 -0,44%. Hlavným dôvodom včerajšieho poklesu akciových indexov bolo zníženie ratingu Írska z Baa3 na Ba1 od agentúry Moody’s. Moody’s uviedla, že rastie pravdepodobnosť ďalšieho kola pôžičiek pre Írsko. Na nových pôžičkách by bola pravdepodobne možná aj participácia súkromných investorov, čo odďaľuje návrat Írska na dlhopisový trh. Ratingové agentúry dávajú jasne najavo, že súčasné plány riešenia dlhovej krízy v eurozóne sú neprijateľné a niektoré krajiny môžu čoskoro dostať podobný rating ako Grécko. Vojna medzi európskymi politikmi a ratingovými agentúrami pokračuje, pričom sa "Moody’s stáva nepriateľom číslo jeden".
FOMC dalo malú nádej QE 3
Včerajšia zápisnica FOMC naznačila, že niektorí členovia FOMC uvažujú o novom QE, avšak hlavnou podmienkou je pokles inflácie. Členovia FOMC sa domnievajú, že nová regulácia, de-leveraging domácností, pomalý rast spotreby a pokles na realitnom trhu, znižujú potenciálny rast ekonomiky. Toto spomalenie je však len dočasné a to kvôli japonskému zemetraseniu. Je teda pravdepodobné QE 3 aj pri rastúcej inflácií? Obávam sa, že nie. Fed v súčasnosti musí odolávať silnému vonkajšiemu tlaku, hlavne zo strany republikánov. Veľká časť ekonómov a politikov nesúhlasila s QE 2 a prípadné QE 3, by mohlo byť už posledný vyhlásením Bernankeho na pozícií prezidenta Fedu. Časť investorov preto môže veriť v QE 3, avšak indície k tomu nie sú ani zďaleka tak silné ako minulý rok v auguste (Jackson Hole). Zápisnica ďalej uviedla, že za prvý krokom k uťahovaniu monetárnej politiky bude zastavenie nákupu dlhopisov, čiže začatie znižovania bilancie Fedu. FOMC až potom pristúpi k zvýšeniu úrokovej miery.
Čína rástla v 2Q o 9,5%
Čínske HDP za 2Q medziročne vzrástlo o 9,5%, čo je lepší výsledok ako bol trhový konsenzus. Trh očakával rast na úrovni 9,3%, avšak rast 2Q neprekonal prvý kvartál, kedy Čína dosiahla rast HDP na úrovni 9,7%. Lepšie výsledky zaznamenal aj maloobchodný predaj +17,7% r/r a priemyselná produkcia +15,1% r/r. Premiér Wen, však pripomenul, že úlohou číslo jeden čínskej vlády je zastaviť rast inflácie. Celkovo sú dáta povzbudivé a analytik S&P uviedol, že riziko prudkého poklesu rastu krajiny je len mierne. Čína pokračuje v silnom raste a umlčala tak doom and gloom analytikov, ktorý odložili Apokalypsu na rok 2013. Práve rast trhov EM je hlavným dôvodom rastu globálnej ekonomiky, ktorá ale rastie veľmi nevyrovnane. USA a Európa sa "spoliehajú" na krajiny BRIC, čo koniec koncov uviedol aj Timothy Geithner v Davose tento rok. Čínska ekonomika je výrazne nevyrovnaná podľa našich merítok, ale na druhej strane Čína nie je Grécko, alebo iná s krajín PIGS.
Fundamentálny výhľad
Dnes o 14:30 očakávame importné a exportné ceny z USA a o 16:00 polročnú správu Bernankeho pred snemovňou reprezentantov. Importné ceny sa očakávajú na úrovni 13,2% r/r. Obchodná bilancia za mesiac máj skončila na úrovni -50,2 mld. USD, čo znamená významné prehĺbenie deficitu a negatívny dopad na HDP. Rýchly rast importných cien je preto negatívny pre US ekonomiku a spomaľuje reálny rast HDP. Bernankeho správa za prvý pol rok by nemala priniesť žiadne dôležité správy. Bernanke by mal potvrdiť pomalší rast ekonomiky a dostatočné ukotvenie inflácie a pravdepodobne vylúči QE 3. Dnešné fundamenty by nemali spôsobiť významný pohyb na akciovom trhu.
Technický pohľad
Index S&P 500 včera prelomil 50-dňový kĺzavý priemer a zatvoril pod úrovňou 1315 bodov. Index má tak možnosť v prípade negatívnych výsledkov testovať úroveň 1311 bodov a po prelomení spadnúť k 1300 bodom, kde je psychologická hranica. Dnes je však pravdepodobný rast späť k 1320 bodom a prípadný test úrovne 1329 bodom, kvôli čínskym dátam. Dnes neočakávame výsledky žiadnej väčšej spoločnosti, preto na indexe môže klesnúť volatilita.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7371 | 18.40 % |