Výsledky nezamestnanosti boli pohromou
Piatok priniesol pre akciový trh studenú sprchu. Výsledky z US pracovného trhu boli výrazne pod očakávaním investorov a obavy o dlhodobú stagnáciu rastu pracovných miest sa začínajú napĺňať. US ekonomikavytvoila len 18 tis. pracovných miest, pričom za mesiac máj boli zrevidované výsledky smerom nadol z 54 tis. miest na 25 tis. miest. Hlavné akciové indexy tak zaznamenali pokles: Dow Jones -0,49%, Nasdaq -0,45% a S&P 500 -0,70%. Hlavným dôvodom pomalého rastu pracovných miest je masívne prepúšťanie vo verejnom sektore. Obamova administratíva znížila počet zamestnancov vo verejnej správe takmer o 1 milión za obdobie 12 mesiacov. Nových zamestnancov neprijímajú ani malé a stredné podniky, pričom až 70% podnikov uviedlo, že v najbližšom roku nebude vytvárať nové pracovné miesta. Malé a stredné podniky tvoria až 80% pracovných miest v USA. Veľké spoločnosti napriek tomu, že majú rekordnú hotovosť na účtoch, nevytvárajú takmer žiadne pracovné miesta. Dôvod je jednoduchý - outsourcing. Americké korporácie zamestnávajú v Ázii alebo Východnej Európe, kde je rovnako kvalifikovaná pracovná sila a platy neporovnateľne nižšie. Ako uviedla spoločnosť General Electric, je "unavená" z US pracovného trhu a chce sa orientovať výlučne na zahraničie. USA prehráva bitku o najlacnejšieho zamestnanca s krajinami EM a bude zaujímavé sledovať, ako sa Obama vyrovná s touto situáciou.
Výsledková sezóna začína a nedáva veľa dôvodov na optimizmus
Dnes čakáme začiatok výsledkovej sezóny, kedy po zatvorení trhu zverejní výsledky za 2Q komponent indexu Dow Jones, spoločnosť Alcoa. Druhý kvartál bol pre spoločnosti veľmi zložitý, dopad japonskej katastrofy na americkú ekonomiku bol väčší, ako sa domnievali analytici. Výpadok výroby v automobilovom priemysle a technologickom sektore mal za následok pokles ekonomickej aktivity (index nákupných manažérov), ale aj nárast nezamestnanosti. V najoptimistickejších očakávaniach by sa japonská ekonomika mohla zotaviť už v 3Q, avšak bude trvať podstatne dlhšie, kým sa vyplní medzera po marcovej katastrofe. Ďalšou hrozbou je finančný sektor. Ten sa dostal do problémov nielen kvôli novej regulácii, ale aj početným súdnym sporom kvôli CDO a prepadom hypoték. Celkovo sa straty môžu vyšplhať na desiatky miliárd dolárov a Bank of America uviedla, že očakáva stratu ôsmych miliárd dolárov po mimosúdnom vyrovnaní, ktoré odškodnilo držiteľov dlhopisov spoločnosti Countrywide. Banky tak môžu nielen prekvapiť poklesom tržieb, ako sa stalo v minulom kvartály, ale aj prepadom ziskov. Posledným sektorom, kde môžeme očakávať výrazný pokles, je doprava. Cena ropy sa stále drží nad 95 USD za barel a spoločnostiam tak vznikajú značné náklady, ktoré kompenzujú špekuláciami na komoditnom trhu, čo vytvára opäť tlak na ceny. Výsledková sezóna za 2Q môže prinies, viacero nepríjemných prekvapení. Avšak očakávania trhu nie sú v oblakoch a preto by sme mohli vidieť výsledky v rámci trhového konsenzu u väčšiny sektorov.
Fundamentálny výhľad - Akropola padla, na rade je Rím
Dnes neočakávame žiadne dôležité makroekonomické výsledky z USA. Investori sa tak sústredia na dnešný krízový míting lídrov EU, témou bude Taliansko. Práve krajina z Apeninského polostrova patrí do VIP klubu krajín PIIGS. Ekonomika krajiny má viacero štrukturálnych problémov a jej dlh 120% HDP patrí k najvyšším spomedzi krajín eurozóny. Krajina síce prijala nový balíček opatrení, avšak ratingové agentúry varujú, že to nebude stačiť. Obchodníci tak budú sledovať vývoj v eurozóne a rokovania a dlhovom strope v USA, ktoré včera skončili absolútnym fiaskom.
Technický pohľad
Index S&P 500 v piatok testoval úroveň 1334 bodov a obchodovanie s futures naznačuje červené otvorenie trhov. S&P 500 by tak mohol testovať pásmo 1329 - 1332 bodov, kde je úroveň podpory. V prípade jej prelomenia hrozí pokles k 1318 bodom. Obchodníci pred výsledkovou sezónou zatvárajú dlhé pozície na cyklických sektoroch, čo je znakom možnej hlbšej korekcie. Tento týždeň tak môže zastaviť rast na indexe S&P 500 a index môže v prípade prehĺbenia európskej krízy klesnúť pod psychologickú hranicu 1300 bodov.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7371 | 18.40 % |