Akciový index Dow Jones včera zaznamenal najsilnejší pokles za posledný mesiac. Dôvodom boli dve negatívne vyjadrenia analytikov na komponenty indexu. Prvé prišlo z banky Goldman Sachs, ktorá zbavila akcie spoločnosti Microsoft (-1,93%) nákupného ratingu a druhým bolo odporúčanie predaja akcií hlinikárskej spoločnosti Alcoa (-2,53%) zo strany Deutsche Bank. Celkovo sa ale výpredaj nevzťahoval len na sektory základných materiálov a technológií, ale v strate skončili obchodovanie všetky segmenty indexu SP500. Posledný rast akcií bol totiž až príliš prudký a investori sa už pomaly začínajú pozerať po dôvodoch na výber ziskov. Tento vývoj je viditeľný aj pri technologickom indexe Nasdaq 100, ktorý za posledných šesť dní klesal v piatich dňoch. Pondelkový akciový kokteil: Dow Jones -0,72%, SP500 -0,80%, Nasdaq Composite -1,11%.
Drahé môže byť drahšie a lacné lacnejšie
Včera sa pre televíziu CNBC vyjadrovala akciová analytička banky Goldman Sachs Abby Joseph Cohen. Podľa jej názoru sa síce US ekonomike vyhne druhej recesii (double dip), no pomalý ekonomický rast bude obmedzovať prírastky akcií. Preto zrevidovala koncoročný cenový cieľ pre index SP500 na 1200 bodov z predchádzajúceho pásma 1250-1300 bodov. Celkovo si ale myslí, že akciový trh je podhodnotený vzhľadom k ziskom. Aktuálny pomer PE je pre index SP500 na úrovni okolo 13, čo je podľa Cohenovej pod historickým priemerom 17-18. Dodáva, že od konca poslednej recesie (rok 2002) vzrástol akciový index SP500 o 30%, ale zisky vzrástli o 75%. Analytik a známy blogger Mike Shedlock ale pripomína, že 31. Marca 1973 dosahoval index SP500 hodnotu 111,52 bodu a historické (trailing) zisky indexu SP500 boli 6,8 USD. O sedem rokov neskôr, 31. Marca 1980, dosahoval index SP500 úroveň 102,09 a trailing zisky za posledných 12 mesiacov dosiahli 15,27 USD. To znamená, že za sedem rokov vzrástli zisky o 125%, zatiaľ čo hodnota indexu poklesla o 8,5%! Pomer PE poklesol zo 16,4 na 6,68. Shedlock pripomína, že vtedy išlo o skutočné, reportované zisky a nie o operačné zisky, z ktorých sú odstránené akékoľvek negatívne jednorazové položky a zároveň sú zisky zvyšované o derivátové operácie, mark-to-market zisky finančných aktív (prehodnocovanie vlastného dlhu bankami) alebo absenciou účtovníctva mark-to-market pri cenných papieroch, ktoré banky držia na svojich bilanciách. Preto nepodliehajme predstave, že to, čo je lacné, nemôže byť ešte lacnejšie. Opačným príkladom sú napríklad dlhopisy štátov ako US, UK, Japonsko alebo Nemecko. Rekordné ceny dlhopisov boli tiež nepredstaviteľné, no manipulácia centrálnymi bankármi vytvorila prostredie, kedy majú dlhopisy stále vysoké ceny a tie asi aj dlhú dobu ostanú. Pozrime sa na príklad Japonska, kde sú výnosy na dlhopisoch stále neporovnateľne najnižšie na svete.
Japonský don Quijote
BoJ ako don Quijote znovu vyťahuje kopiju proti veterným mlynom. Tento krát sa japonská centrálna banka rozhodla znížiť základnú úrokovú sadzbu do pásma 0,0-0,01% z predchádzajúcej úrovne 0,1% a zároveň oznámila oznámila dodatočné nakupovanie cenných papierov štátu ako aj zo súkromného sektora v objeme 60 mld. USD. Ani po desiatich rokoch sa tak centrálna banka nepoučila a nezistila, že pri recesii bilancií je menová politika nepoužiteľná. Kvantitatívne uvoľňovanie je totiž len swap, pri ktorom dochádza k výmene cenných papierov za hotovosť, resp. za nadbytočné rezervy. A tá dokonca neprináša žiaden výnos. V podstate je QE podľa niektorých analytikov deflačné, nakoľko centrálna banka poberá výnosy, ktoré mali predtým patriť komerčným bankám. Centrálna banka očakáva, že z týchto rezerv začnú komerčné banky poskytovať nové úvery a začne multiplikačný efekt. No situácia je taká, že domácnosti nemajú chuť sa zadlžovať a ich averzia voči dlhu stále pretrváva. Preto zvyšovanie rezerv v podstate nemá žiadny efekt a nedochádza ani k inflácii, nakoľko sú rezervy stále viazané v BoJ. Akciový trh reagoval na tento vývoj značným nárastom, nakoľko jen po tomto neočakávanom kroku značne oslabil. Japonský Nikkei 225 si pripísal zisk 1,47%, austrálsky S&P/ASX 200 skončil v strate 0,4%, kedy len pomaly vymazával svoje straty po rozhodnutí centrálnej banky RBA nezvýšiť základnú úrokovú sadzbu a nakoniec Hang Seng dnes pridal 0,09%.
Retail dnes na čele akciového trhu
Európske akciové trhy zatiaľ mierne rastú a po šiestich stratových dňoch sa konečne pohybujú v ziskoch. O 10:20 pridáva britský FTSE 100 0,16%, nemecký DAX rastie o 0,01% a francúzsky CAC je v zisku 0,25%. Najviac sa dnes v paneurópskom indexe Euro Stoxx 600 darí segmentu spotrebiteľských služieb, kam patrí aj retailový sektor. Práve ten dnes dostal dve dobré správy. Prvou bol lepší výsledok britského maloobchodného predajcu Tesco (+0,96%) za prvý polrok a druhou bolo zvýšenie ratingu pre európsky retailový sektor zo strany Barclay Capital na overweight. Favoritmi spoločnosti sú firmy ako Tesco, Morrison a Casino Guichard-Perracho.
Výhľad na dnes
Najdôležitejším dnešným makrofundamentom pre akciový trh bude zverejnenie výsledku ISM nevýrobného sektora z US ekonomiky za september. Očakáva sa, že indikátor nákupných manažérov vzrastie z úrovne 52 na 51,5. Ak by sa potvrdil takýto výsledok, bolo by to pre akciový trh pozitívne. Posledné dni už ale trh ukazuje značnú odolnosť voči makrodátam a skôr sa len hýbe v užšom pásme do strany. Nakoľko sa nachádzame pri vyšších úrovniach, mohli by sme v prípade slabšieho výsledky vidieť silnú korekciu nadol. Dnešný medvedí výhľad ale nestanovujeme na základe očakávaní výsledkov ISM, ale preto, že posledný rast akciového trhu už bol pomerne natiahnutý. Technologický sektor už silnejšie klesá a preto skôr preferujeme korekciu.
Technická situácia
Futures na akciový index SP500 ostávajú naďalej pod rastovou líniou ťahanou z miním z 8. septembra, čo podporuje medvedí výhľad. Zatiaľ síce nebol udržateľne prelomený support 1132 bodov, no naďalej preferujeme medvedí výhľad. Pripomíname, že akciový trh je v aktuálnom obchodnom pásme pomerne volatilný a aktuálne sa nachádzame skôr pri jeho spodnej línii. Preto by sme mohli vidieť pred poklesom nadol aj rely k rezistencii 1144 bodov.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |