Vojna medzi ratingovými agentúrami a Trojkou pokračuje
Americké akciové trhy včera zatvorili zmiešane: Dow Jones -0,10%, Nasdaq +0,35% a S&P 500 -0,13%. Makroekonomický kalendár priniesol len továrenské objednávky, ktoré skončili mierne pod trhovým konsenzom. Obchodníci sa tak zamerali predovšetkým na zníženie ratingu Portugalska a výrazný rast ropy, ktorá dosiahla 97 USD za barel. Ratingová agentúra Moody's znížila rating Portugalska o štyri stupne z Baa1 na Ba2, pričom ponechala negatívny výhľad. Dôvodom zníženia ratingu je nová pomoc Grécku a participácia súkromného sektora, ktorá by v prípade novej pomoci Portugalsku (ktorá je potrebná pre záchranu bankového sektora) znamenala oddialenie návratu krajiny späť na dlhopisový trh (emitovanie dlhopisov). Zníženie ratingu Portugalska nie je žiadnym šokom pre akciový trh, ktorý na to reagoval len minimálnym výpredajom. Francúzsky minister financií jasne povedal, že "ratingové agentúry nebudú určovať kurz európskej dlhovej krízy". Ratingové agentúry dostali ranu aj od ISDA ktorá uviedla, že francúzske riešenie gréckeho dlhu nespustí CDS na dlhopisoch. ECB dokonca uviedla, že má plán B pre grécky dlh. Ten by zmenil svoju formu tak, že ratingové agentúry ho nebudú môcť oceniť na základe súčasných benchmarkov. Európski lídri robia všetko preto, aby finančný trh začal ignorovať trojicu agentúr Fitch, S&P, Moody's a riadili sa "odporúčaním" Trojky (ECB, MMF a EU). Situácia sa komplikuje aj v Ázii, keď posledné čínske dáta poukazujú na oslabenie ekonomickej aktivity, pričom predstavitelia PBOC (Čínska centrálna banka) nevylúčili ďalšie zvyšovanie úrokovej miery v krajine. Čínsky premiér Wen uviedol, že cenová stabilita je prioritou monetárnej politiky. "Inflačné tlaky naďalej rastú, avšak inflácia je pod kontrolou". Utorok tak podľa očakávaní priniesol miernu korekciu na akciovom trhu, ten však kompenzoval rast cien ropy.
Čaká nás nové high alebo low?
Americký akciový trh zaznamenal za posledný týždeň comeback nad 1300 bodov a dokonca je "iba" 30 bodov od tohto ročných maxím. Trh sa opäť rozdelil na dva tábory, jeden hlása, že akcie sú lacné vzhľadom na P/E a pokiaľ ropa nebude nad 120 USD, bude sa dariť aj ekonomike. Druhý tábor naopak tvrdí, že akcie sú nadhodnotené aj kvôli QE a iné indikátory, napríklad ako dividendový výnos naznačujú, že rast nie je úplne v poriadku a na akciách je bublina. Argumentov je na oboch stranách veľa a malý investori sú tak prinajmenšom zmätený. Kto má teda pravdu Doom & Gloom analytici alebo veční býci?
Trend určujú očakávania nielen aktuálna situácia
Na strane býkov sú zvyčajne veľké banky, ktoré samozrejme majú k dispozícií kapitál a často informácie, ku ktorým sa obyčajný "smrteľník" nedostane. Deutsche bank priniesla zaujímavý graf, ktorý porovnáva očakávania vývoja kľúčových ekonomických indikátorov (MAPI) na najbližších 24 mesiacov a vývoja indexu S&P 500. Korelácia (závislosť) je až 90%, čo znamená, že je veľmi vysoká. Vývoj na trhu tak neovplyvňujú len aktuálne dáta a dianie na trhu, ale aj očakávania investorov na najbližších 24 mesiacov. Preto ak sa "väčšina" domnieva (tí čo majú kapitál), že ekonomika porastie v najbližších 24 mesiacoch a akciový trh bude rásť tiež.
Panika a eufória na akciovom trhu
Zaujímavú štúdiu priniesol analytik Citigroup Tobias Levkovitch, ktorý vytvoril model Panic/Euphoria (panika/eufória), kde sleduje 9 hlavných indikátorov ekonomického sentimentu. Autor k tomu napísal: "V skutku model padol do teritória (paniky), kde je 90%-ná pravdepodobnosť, že akciový trh narastie v najbližších 6 mesiacoch a 97% pravdepodobnosť v 12 mesiacoch. V priemere zvykne akciový trh narásť od 8,9% v prvých 6 mesiacoch a celkovo 17,3% pokiaľ došlo k výraznej pozitívnej revízii makroekonomických dát." Tento model bol testovaný na dátach za posledných 25 rokov. Samozrejme, súčasná situácia (sme 2 roky po najväčšej ekonomickej kríze za posledných 50 rokov) nebola počas posledných 25 rokov, čiže tento model by nemusel fungovať, na druhej strane sentiment na akciovom trhu bol výrazne medvedí počas mesiacov máj - jún. Preto by mohlo dôjsť počas výsledkovej sezóny k rastu. Na obrázku máme vývoj tohto modelu, ktorý hovorí v prospech rastu indexu S&P 500.
Dividendový výnos je príliš nízky
Jedným z problémov súčasného kapitálového trhu je slabá ekonomika, vysoké marže spoločností (spoločnosti už nemajú možnosť výrazných škrtov výdavkov), nízke dividendy, nové regulácie a menové a obchodné vojny. Dôvodov, prečo by mal trh klesať, je tak veľa a práve dividendy sú signálom, že akciový trh je prekúpený. Súčasný dividendový výnos je jeden z najnižších v histórii a za rastom akcií tak nie sú investori, ale skôr špekulanti. Práve dividendy boli hlavným dôvodom investovania na kapitálovom trhu a nie iba kapitálový zisk. Na obrázku je S&P composite a dividendový výnos od roku 1871.
Pokiaľ nie je panika, tak rastieme
Rast akciového trhu je založený na viacerých faktoroch, ktoré sú skryté aj pre oko skúseného investora. Obchodovanie je skôr založené na filozofii jednotlivých investorov a v každom momente za posledných 80 rokov by sme vedeli nájsť dôvody na nákup aj na predaj. Súčasný akciový rast je teda podporený predovšetkým obrovským množstvom likvidity na trhu a veľmi pozvoľným začiatkom ekonomického rastu. Rozvinuté ekonomiky už nebudú môcť rásť tempom ako pred rokom 2007 a investori sa tak spoliehajú na EM trhy. Ak tie nepotvrdia očakávania, to bude dôvodom na to, aby akciový trh korigoval a dostali sme sa späť na začiatok roka 2009 (index S&P 500 na úrovni 666 bodov ). Posledná kríza a vývoj v roku 2010 ukázal, že pokiaľ na trhu nie je panika tak budeme rásť, avšak sentiment sa na trhu mení najrýchlejšie za posledných niekoľko dekád.
Čaká nás "zdravá" korekcia
Dnešný výhľad je mierne negatívny, dôvodom je nielen zníženie ratingu Portugalska a slabšie dáta z Číny, ale aj silný rast akciového trhu za posledný týždeň. "Zdravá" korekcia na trhu preto môže poslať index S&P 500 naspäť k 1320 bodom. Dnes očakávame index nákupných manažérov mimo výrobného sektora 16:00, kde trh očakáva úroveň 53,7 bodu. Index S&P 500 včera otestoval úroveň 1341 bodov, kde krátkodobá rezistencia a mohol by korigovať k 1322 bodom v priebehu najbližších dní. Tento týždeň očakávame výsledky zmeny ADP zamestnanosti a celkového prírastu pracovných miest. ADP zamestnanosť sa očakáva na úrovni 70 miest, avšak neoficiálne výsledky hovoria o 7 tis. (dáta mali byť zverejnené minulý týždeň). Sklamanie by tak mohlo byť príčinou poklesu indexu S&P 500.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7371 | 18.40 % |