Minulý týždeň bol globálnym akciovým trhom naklonený. Grécky parlament schválil celý balík škrtov vládnych výdavkov v objeme 78mld. EUR a zároveň francúzske a nemecké banky pomáhajú vytvárať plán participácie súkromného sektora na gréckej záchrane. Trhy snahy politikov ako aj bankárov odmenili sériou piatich rastových dní a US akciové indexy zaznamenali najsilnejší týždeň za posledné takmer dva roky.
Krajšie zajtrajšky Eurozóny sú ďaleko
Situácia v Grécku sa tak na prvý pohľad stabilizuje, no zdanie klame. Grécky dlh rastie a aj napriek škrtom rásť neprestane. Expanzívna fiškálna konsolidácia totiž spôsobuje pokles HDP, čím dlhový pomer ešte viac rastie. Zároveň, aj prípadný rast bude pomalší než kupón na emitovaných dlhopisoch resp. na bilaterálnych pôžičkách, takže problému dlhu sa Grécko nezbaví ani takýmito krokmi. Najvtipnejšia na celom tomto Kocúrkove je participácia súkromného sektora. Tá sa predstavovala ako daň bánk za to, že zle investovali. Nakoniec ale zo všetkého svitá, že súkromný sektor sa v podstate žiadnemu riziku nevystaví a jeho prípadné straty bude niesť aj tak cez spektrum garancií a nových emisií daňoví poplatník (zo záchranného mechanizmu sa stane komplexný SPV limitujúci straty bánk)... Medzitým pokračuje exodus vkladov z gréckych bánk a ratingové agentúry varujú, že reprofilácia resp. rollover gréckeho dlhu môže spôsobiť priradenie ratingu „default“ gréckym dlhopisom. Ak takáto skutočnosť nastane, ukáže sa, či ECB zachová svoj postoj odmietania akejkoľvek nedobrovoľnej participácie súkromného sektora alebo nebude brať vážne vyjadrenia ratingových agentúr a oznámi po druhý krát zmenu pravidiel pre repooperácie s gréckymi dlhopismi s tým, že aj rating D bude pre ne akceptovateľný. V porovnaní s týmto „gulášom“ je problém USA a zvýšenia dlhového stropu maličkosťou. Je totiž známe, že európski politici sa dohodnú len veľmi ťažko a nikdy nie vtedy, kedy si určia. Preto snahy o užšiu integráciu vo fiškálnej oblasti ako jedinej ceste ďalšej existencie Eurozóny budú ešte veľmi, veľmi ťažké.
Nákupní manažéri strácajú dôveru
Piatok bol dňom, kedy bývajú zverejnené prieskumy nákupných manažérov z celého sveta a sledujú sa ich názory na ich segment podnikania ako aj celkový pohľad na to, čo sa na trhoch deje. Výsledky ale neboli pozitívne:
Čína: Oficiálne PMI pokleslo na 50,9 z 52,0, tretí pokles v rade za sebou;
India: Prieskum PMI banky HSBC poklesol na 55,3 z 57,5 a dosahuje najnižšiu úroveň za posledných 9 mesiacov;
Južná Kórea: PMI banky HSBC pokleslo na 51.13 z 51.24;
Taiwan: Index zaznamenal pokles na 49,9 z 54,9 v máji;
UK: Markit PMI index klesol na 51,3 z 52 v máji a je najnižší od septembra 2009;
Eurozóna: PMI pokleslo na 52 z 54,6, na 18-mesačné minimá;
Nemecko: Index bol jeden z najsilnejších, ale poklesol na 54,6 z 57,7 a dosahuje 17-mesačné minimá;
Taliansko: Index je mierne v pásme kontrakcie na 49,9;
Írsko: Index taktiež v kontrakcii na 49,8.
Svetlou výnimkou bol prieskum z USA, ktorý vzrástol na 55,3 z 53,5, no po štyroch mesiacoch nad úrovňou 60 ide o značné spomalenie rastu.
Tieto výsledky dokumentujú, že vplyvom zemetrasenia v Japonsku, nehode vo Fukušime, pokračujúcemu delevragingu v USA, dlhovej kríze v Eurozóne a uťahovaniu opaskov v celej Európe dochádza k spomaleniu rastu. Monetárne stimuly už majú svoj potenciál vyčerpaný a fiškálna politika sa dostáva do negatívneho svetla politikov kvôli obave o grécku cestu. Preto môžeme očakávať spomalenie tempa globálneho rastu.
Dnes na trhoch voľno
Dnes je v US sviatok, Deň nezávislosti, a preto budú US akciové trhy zatvorené. Aktivita bude na trhu skôr obmedzená, aj keď správy na adresu Grécka budú mať určite na trh silný dopad. Ranné varovanie ratingovej agentúry Standard and Poors, že rollover gréckych dlhopisov môže byť považovaný za default, ak sa bude transakcia zdať agentúre ako robená pod tlakom a nie dobrovoľná a zároveň investori v konečnom dôsledku dostanú menej než by dostali za iných okolností, nebude podporovať prílišný optimizmus... Práve vyjadrenia na adresu rolloveru a celkovo novej pomoci Grécku budú dnes kľúčové. Makroekonomický kalendár je prázdny, takže očakávam skôr obchodovanie s CFD kontraktom na index SP500 v pásme 1330/1340 bodov. Nakoľko tento týždeň ale očakávame výsledok NFP, očakávam skôr od obchodníkov opatrný prístup... Viac určite napovedia stredajšie čísla ADP.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7371 | 18.40 % |