V prvý obchodný deň prvého úplného októbrového týždňa býky odovzdali žezlo vlády nad US akciovými trhmi kompletne a bez väčšieho odporu do medvedích rúk. Tie tak ukázali, že pred zimou ešte predsa nie sú úplne zalezení v úkrytoch a dokážu pevnými rukami usmerniť chod trhu smerom do červených čísel. A to napriek tomu, že US dáta (podnikové objednávky, realitný trh) skončili o niečo optimistickejšie ako hovorili konsenzy trhu. Celkovo sme tam videli: Dow Jones v krvácaní s veľkosťou 0,72%, SP 500 v prepade 0,80% a Nasdaq Composite v „deflácii“ o 1,11%.
Kde pramení paradox makrodát?
V poslednom čase vidíme, že ak US makrodáta skončia v súlade s očakávaniami resp. nad nimi, akciové trhy po nich redukujú svoje zisky . Ak však dáta skončia suverénne katastrofálne (napr. minulo-týždňová US spotrebiteľská dôvera) burziáni sú celí bez seba a nakupujú. Nuž trocha zvrátená a na hlavu postavená reakcia. Jej logika však spočíva v tom, že lepšie US dáta znižujú pravdepodobnosť QE 2,0 zo strany FEDu a naopak. Ak teda klesá pravdepodobnosť ďalšej pumpovanej likvidity na trh, obchodníci vtedy zvyknú vypredávať akcie. Teda vidíme, že hlavným driverom pohybov je aktuálna resp. budúca očakávaná likvidita a makrofundamenty akoby boli na vedľajšej koľaji. Tento paradox bol vytvorený v tlačiarenskej dielni FEDu a spôsobuje menej čitateľné a predvídateľné reakcie trhu....
Strach začína rásť
Okrem obáv z odsunutia QE 2,0 negatívne na akciové trhy vplývali aj zníženia ratingov pre IT giganta Microsoft zo strany Goldman Sachs (z buy na neutral) a Alcoa zo strany Deutsche bank (pridanie na list predajov). Strach z US výsledkovej sezóny za 3Q 2010, štartujúcej o pár dní práve hlinikárskym gigantom Alcoa, sa tak začína prejavovať na plné obrátky. Čísla vôbec nemusia byť tak pozitívne ako boli pôvodne projektované. Ak však aj také budú, čaká spoločnosti zrejme menej ružová budúcnosť. Triezvenie o obnove US ekonomiky rýchlym krokom sa tak dostáva už aj do korporátnej sféry a začne sa tak odzrkadľovať v ziskoch a príjmoch. Reziduálne negatívnym vplyvom na indexy boli aj správy o tom, že európske a špeciálne UK banky by mohli mať opäť problémy s kapitálovou primeranosťou (ale tu nejde o nič nového, keďže každý párny deň sa táto správa na trhoch objavuje).
Opitý námorník resp. tri kroky vpred a dva vzad
Hoci US ekonomika možno nesmeruje do kontrakcie, rovnako nebudeme vidieť ani silnú obnovu. Na základe dát pripomína akoby napitého námorníka, ktorý robí tri kroky vpred a dva vzad a ľahko môže čoskoro robiť viac krokov vzad ako vpred. Jednoducho jeho pohyb je ťažko predpovedateľný. Nikto tak presne nevie čo bude zajtra. Nikto presne nevie čo sa deje vlastne už dnes. Nikto nevie, čo presne bude vlastne FED robiť (QE 2,0 áno? Ak áno kedy a koľko? Ak nie, prečo nie? Pre lepšie vyhliadky?). Nikto nevie, čo sa stane v budúcnosti a či nejaká budúcnosť bude. Všetci vieme, že žijeme v neistých časoch. Nikto však nevie kedy skončia a či vlastne vôbec skončia. Tieto skutočnosti tak dnes dodávajú genius loci obchodovaniu s US akciami a tak ľahko sa ich nezbavíme. Buďme pripravení tak na všetky možné scenáre.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |