Americké akciové indexy zaznamenali rast v prvom obchodnom dni tohto týždňa: Dow Jones +0,91%, Nasdaq +1,33% a S&P 500 +0,92%. Indexy tak rástli prvýkrát po štyroch dňoch prepadov, keď na trh vrátil optimizmus francúzsky prezident Nikolas Sarkózy.
Francúzke banky podľa sú Sarkózyho ochotné podstúpiť rollover až 70% gréckeho dlhu, tento rollover by mal byť v rokoch 2011 - 2014. Súkromný sektor tak bude participovať aj na novej gréckej pôžičke vo výške 30 mld. euro a obchodníci sa po týchto informáciách začali opäť vstupovať do dlhých pozícií.
Osud Grécka má v rukách grécky parlament, kde počas včerajšieho večera začala rozprava o novom fiškálnom pláne. Samotné hlasovanie má byť v stredu, avšak môže byť odložené až na štvrtok. Grécka dlhová kríza smeruje k Viedenskej iniciatíve, čo znamená mäkkú reštrukturalizáciu. K samotnej dohode francúzskych bánk sa zatiaľ nevyjadrila žiadna z ratingových agentúr. Európski politici sa snažia nájsť riešenie pre grécky dlh, bez toho aby spustili CDS, alebo aby ratingové agentúry znížili rating dlhu Grécka na D (najnižší rating - default). Zníženie ratingu na default by znamenalo katastrofu aj pre samotnú ECB, ktorá sa bráni reštrukturalizácií dlh. ECB sa stala európskou "zlou" bankou a spomedzi centrálnych bánk má najväčšie množstvo toxický aktív, navyše musí podporovať likviditou grécke banky, ktoré zápasia s odlivom vkladov. V prípade zhoršenia situácia, gréckym defaultom, alebo rozšírenia krízy by musela byť samotná ECB "zachránená".
USA má vlastný problém s dlhom a v súčasnosti ešte potenciálne nebezpečnejším. Prezident Obama sa chce zúčastniť jednaní o dlhovom strope, ktoré sú zatiaľ zmrazené. Republikáni žiadajú zníženie deficitu pre budúci rok o polovicu a odmietajú zvýšenie daní. Agentúra S&P uviedla, že zníženie ratingu by pre USA znamenalo rast nákladov na splácanie dlhu o 100 mld. USD ročne. Varuje tak, že ak politici nenájdu konsenzus do augusta, prikročí k zníženiu ratingu. Agentúru S&P by nasledovali pravdepodobne aj Fitch a Moodys. Počas včerajšieho obchodného dňa sa darilo predovšetkým bankovému sektoru. Bank of America +3,14%, získala vyššie odporučenie od Rochdale Securities. Analytik spoločnosti uviedol, že banka je výrazne podhodnotená a problémy s hypotékami nie sú tak výrazné. Americkí obchodníci tak veria vo vyriešenie gréckej dlhovej krízy a v navýšenie dlhové stropu, akciový trh je na zaujímavých úrovniach a výsledková sezóna je za dverami (11.júl).
PIGS sú drahé a Grécko najdrahšie
Európski politici a rovnako aj ECB vyčíta južným krajinám, že schopnosť ich ekonomiky konkurovať je nízka kvôli vysokým jednotkovým nákladom práce (predovšetkým platy). V ne-konkurencieschopnosti vedie Grécko, ktorého náklady rastú najrýchlejšie z EMU. Silný rast však zaznamenali aj všetky ostatné krajiny Európy, avšak trojica Grécko, Portugalsko a Španielsko jasne vedie. Vývoj od 80. rokov je na obrázku.
Ďalším problémom sú náklady pre kapitál, ktoré sa výrazne zvýšil v celej Eurozóne a hlavne v krajinách PIGS rástli náklady na prácu a náklady kapitálu podstatne rýchlejšie ako vo severských krajinách. Na obrázku sú znázornené náklady kapitálu a ich vývoj za posledných 30 rokov.
Vysoké mzdy v ekonomikách PIGS a ich málo flexibilný pracovný trh ich odsúdil k súčasnej kríze. Grécka ekonomika osobitne má vysoké náklady nielen v podobe práce, ale aj kapitálu a prípadných investícií. Ten tým pádom musel z krajiny unikať za poslednú dekádu. Nie je preto divu, že za poslednú dekádu ekonomika rástla len veľmi mierne a prakticky výlučne na dlh. Podobný problém má viacero európskych krajín a jedine krajiny ako Nemecko si udržiavajú len mierny rast nákladov na jednotku práce a kapitálu. Ten však pramení aj z vyššej životnej úrovne. Nemecká ekonomika je však exportná a produktivitou práce sa s ňou nemôže takmer žiadna ekonomika rovnať. Je teda možná "rýchla" zmena ekonomík PIGS na štýl ekonomík severských krajín? Určite nie, tento trend je tu už 30 rokov a okamžitá zmena, by znamenala možno ekonomickú stabilitu, avšak výrazné politické problémy. Krajiny PIGS nám ostanú na krku asi ešte ďalších 20 rokov a ich transformácia bude bolestivá a bude znamenať krátkodobo vysokú nezamestnanosť v týchto krajinách (pokiaľ krajiny sami neodídu, alebo nebudú vylúčené). Európska únia stojí pred dvomi voľbami, ekonomické chaosu a pomalého prerodu k federácií, alebo k rozpadu a ukončeniu akejkoľvek spolupráce na najbližších 20 rokov z politických dôvodov.
Spotrebiteľská dôvera klesá a rovnako aj realitný trh
Makroekonomický kalendár dnes prinesie spotrebiteľskú dôveru a Case-Shiller index. Analytici očakávajú mierne zlepšenie spotrebiteľskej dôvery a rast k 61 bodom, posledný výsledok bol 60,8 bodu za mesiac máj. Americké makroekonomické ukazovatele klesajú a domáca spotreba rovnako stagnuje, výhľad pre americkú ekonomiku bez vládnych stimulov sa zdá veľmi temný. Americké domácnosti pokračujú v znižovaní dlhu a až 38% Američanov si myslí, že sa recesia vráti do jedného roka. Spotrebiteľský sentiment je tak veľmi nízky, čo znižuje očakávania aj spoločností (ktoré nechcú zamestnávať). Výraznejší problém má americký realitný trh, Case-Shiller index očakáva pokles -3,95% . Ceny nehnuteľností pokračujú v prepade a ako sa vyjadril sám profesor Shiller (univerzit Yale), je pravdepodobný ďalší pokles o 20%. Fundamentálne sa trh opäť sústredí na Grécko a EMU, domáce dáta však môžu skomplikovať ďalší rast.
S&P 500 môže testovať 20-dňový kĺzavý priemer
Akciový index S&P 500 sa odrazil od 1268 bodov a testoval úroveň 1285 bodov. Objem na trhu bol včera relatívne nízky a to môže znamenať, že včerajší rast môže byť ľahko zmazaní. Dnes tak očakávam test úrovne 1287 bodov, kde 20-dňový kĺzavý priemer a v prípade lepších makroekonomický výsledkov jeho prerazenie. Úrovňou podpory ostáva 200-dňový kĺzavý priemer na úrovni 1264 bodov. Investori dne môžu obchodovať v úzkom pásme, pretože čakajú na výsledok gréckeho hlasovania.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7371 | 18.40 % |