Dlhová kríza poslal trhy nižšie
Americké akciové indexy počas piatkového obchodovania zaznamenali opäť prepad: Dow Jones - 0,96%, Nasdaq - 1,26% a S&P 500 - 1,17%. Akciové trhy tak pokračujú v poklese, do pozornosti sa opäť dostalo Grécko. Vládna strana PASOK stráca svoju väčšinu v parlamente a schválenie nového fiškálneho plánu bude pravdepodobne veľmi tesné. Situácia v Grécku sa vyhrocuje a počas parlamentnej rozpravy o fiškálnom pláne, ktorá by mala trvať tri dni, je naplánovaný 48-hodinový generálny štrajk. Európski politici sa jasne vyjadrili, že pokiaľ Grécko neschváli nový balík opatrení, Grécko nedostane žiadne nové peniaze. Osud Grécka má teraz v rukách grécky parlament. Dlhová kríza začína doliehať aj na Taliansko. Agentúra Moody's uvažuje nad znížením ratingu Talianska, čo malo okamžitý dopad na taliansky bankový sektor. Burza Italia musela zastaviť obchodovanie s akciami viacerých talianskych bánk, ako dôvod uviedla, že mala problémy s likviditou. Dlhová kríza sa môže rozšíriť aj do krajín ako je Taliansko, čo by bol pre eurozónu začiatok konca. V USA pokračuje rokovanie medzi demokratmi a republikánmi o dlhovom strope. Demokrati chcú pristúpiť k zvýšeniu daní a vytvoriť dlhodobý fiškálny plán na zníženie rozpočtového deficitu, ktorý je vo výške 3 bil. dolárov. Republikáni odmietli zvýšenie daní a chcú okamžité zníženie rozpočtového deficitu o 1 bil. dolárov. Rokovania sú na mŕtvom bode a augustový deadline sa blíži. Posledné makroekonomické výsledky tovarov dlhodobej spotreby skončili nad očakávaním trhu, avšak problémy v Európe zatienili akékoľvek pozitívne dáta. Obavy o vývoj v Grécku tak určujú krátkodobý trend na akciovom trhu, ktorý reaguje na akúkoľvek negatívnu správu výpredajom.
Americký vidiek prosperuje
Americký realitný sektor prežíva dvojitú recesiu, ceny nehnuteľností sa naďalej prepadajú a s nimi klesá aj predaj domov. Realitný sektor bez podpory štátu je v klesajúcej špirále a jeho obnova môže trvať aj dekádu. Nehnuteľnostiam v mestách sa nedarí, opačne je to s farmárskou pôdou a vidiekom. Na obrázku je znázornený comeback ornej pôdy v USA, ktorej hodnota sa zvýšila za poslednú dekádu takmer o 100%. Podobný vývoj sme videli aj na začiatku 80. rokov minulého storočia, kde nasledoval prudký pokles v rokoch 1983 - 1985. Je teda na poľnohospodárskej pôde bublina? Poľnohospodárska pôda reagovala na recesiu len malým poklesom, QE a QE 2 mali len malý vplyv na rast ceny. Poľnohospodárska pôda je tak podľa banky Citigroup jedna z najviac žiadaných investícií a 55% investorov sa domnieva, že jej cena porastie. Poľnohospodárstvo je defenzívny sektor a súčasná dlhová kríza na neho nemá taký silný dopad ako na cyklické sektory ekonómie. Potravinová kríza spustila vlnu nepokojov v krajinách MENA a ukázala zraniteľnosť súčasného usporiadania sveta. Poľnohospodárstvo tak môže získavať čoraz väčšiu váhu západnej spoločnosti.
Sell the rally
Makroekonomický kalendár dnes prinesie osobnú spotrebu, osobný príjem o 14:30 a o 17:00 bude hovoriť prezident minnesotského Fedu, Kocherlakota. Dnes tak môžeme očakávať len slabé impulzy pre akciový trh z makroekonomiky. Grécko tak bude opäť témou číslo jeden. Dnešný výhľad pre akciový trh je negatívny, pokiaľ grécky parlament nepovie novému fiškálnemu plánu áno a US politici sa nedohodnú na navýšení dlhového stropu, akciový trh zostane pod úrovňou 1300 bodov. Index S&P 500 sa odráža od 200-dňového kĺzavého priemeru, ktorý je na úrovni 1263 bodov a je suportom pre index. Naopak 20-dňový kĺzavý priemer je potenciálnou rezistenciou. 20-dňový kĺzavý priemer je na úrovni 1289 bodov. V prípade prelomenia úrovne 1263 bodov má index možnosť poklesu k 1249 bodom.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7371 | 18.40 % |