Eufória z utorka sa včera neopakovala a US akciové indexy sa opäť prepadli do červených čísiel: Dow Jones - 1,48%, Nasdaq - 1,76% a S&P 500 - 1,74%. Témou číslo jeden bolo opäť Grécko. Ministri financií eurozóny sa na novej pôžičke Grécku nedohodli a spravia tak najskôr až v júli. Jednania tak skončili na mŕtvom bode, navyše Nemecko žiada haircut pre držiteľov dlhopisov, avšak ECB varuje, že tento krok by znamenal začiatok novej krízy. Medzi tým, štyri najväčšie grécke banky dostali nižší rating, kvôli obavám z masívneho výberu prostriedkov. V Grécku navyše začal generálny štrajk, ktorý výrazne destabilizoval politickú situáciu v krajine. Na tieto informácie sa grécky akciový trh prepadol a dvojročné dlhopisy dosiahli výnos 18%. Grécku drámu vyvrcholil aj grécky premiér Papandreou, ktorý chce, aby vznikla nová vláda národného porozumenia a je dokonca ochotný odstúpiť v prípade, že nová vláda schváli pôžičku od Trojky. Opozícia na Papandreovu ponuku reagovala ráznym "nie" a naďalej požaduje jeho bezpodmienečné odstúpenie a nové podmienky pre prípadný úver od Trojky. V nedeľu bude hlasovanie o dôvere Papandreovej novej vláde a reálne hrozí, že Grécko zostane bez vlády. Či sa pred predčasnými voľbami podarí schváliť novú pôžičku, je veľmi nepravdepodobné. Neschválenie pôžičky by bol len ďalší malý krôčik Grécka k defaultu a veľký skok eurozóny do novej finančnej krízy. Grécko je Achillova päta Európy, avšak ani situácia v USA nie je ideálna. Včerajšie makroekonomické výsledky z USA boli výrazne horšie ako očakával trh. Inflácia zaznamenala rýchlejší rast ako bol trhový konsenzus a ekonomická aktivita začína vykazovať stagnáciu. Nad akciovými trhmi sa tak vytvorila dokonalá búrka negatívnych fundamentov a trh testoval nové minimá. Naopak sa darilo US dlhopisom, ktoré výrazne rástli.
Dôvera podnikov klesá
Dnešný makroekonomický kalendár nám prinesie žiadosti o podporu nezamestnanosti, začatú výstavbu domov, bežný účet a prieskum filadelfského Fedu. Makroekonomické dáta v súčasnosti určujú hlavný trend na akciovom trhu (ak by sme opomenuli Grécko), pretože obava o výrazné spomalenie US ekonomiky (rast HDP okolo 1%) sa stále zvyšuje. Podnikateľský sentiment sa zhoršuje a posledná béžová kniha priniesla spomalenie rastu vo všetkých dištriktoch Fedu okrem Dallasu. Hrozí, že výsledok indexu nákupných manažérov (ISM - 1.júl) by mohol klesnúť na 50 bodov, alebo dokonca pod 50 bodov, čo by znamenalo kontrakciu na indexe ISM. Prieskum filadelfského Fedu bude zverejnení o 15:00 a trhový konsenzus je na úrovni 7 bodov, posledný výsledok bol 3,9 bodu.
Kto bude v USA zamestnávať?
O 14:30 sa zverejnia týždenné žiadosti o podporu nezamestnanosti. Americký pracovný trh začína spomaľovať a viacero veľkých spoločností oznámilo prepúšťanie (Johnson & Johnson, JP Morgan, Bank of America a Walt Disney). Rovnako sentiment drobných podnikateľov spadol na najnižšiu úroveň od krízy. Kto potom bude zamestnávať v US ekonomike? Najväčší podiel na domácej zamestnanosti majú malé a stredné podniky, ktorých situácia sa čoraz výraznejšie zhoršuje. Vlajkové lode americkej ekonomiky majú v hotovosti 2 bilióny dolárov, ale tie sú použité na akvizície do menších podnikov, kde dôjde k reštrukturalizácií čiže k ďalšiemu prepúšťaniu. Americká vláda kvôli škrtom nebude schopná udržať súčasnú veľkosť verejnej správy a v tomto sektore dôjde rovnako k zníženiu stavov. Americká ekonomika v súčasnej situácií jednoducho nie je schopná zamestnať 204 mil. ľudí. Pripomeniem len, že 46 miliónov ľudí využíva program food stamps (potravinové lístky - forma podpory) a to vytvára zátaž rozpočtu na úrovni 50 mld. USD... Celková situácia je pre rast zamestnanosti veľmi nepriaznivá a žiadosti o podporu nezamestnanosti budú najskôr sklamaním.
Sme 9 bodov od medvedieho trhu
Index S&P 500 počas včerajšieho testoval nové minimá na úrovni 1265 bodov. Akciový index sa blíži k 200-dňovému kĺzavému priemeru na úrovni 1256 bodov. Obchodníci tak dnes budú sledovať vývoj gréckej krízy a makroekonomické výsledky z USA. Sentiment na trhu je negatívny a dôvera v pokračovanie obnovy US ekonomiky, bez fiškálnych stimulov a QE je najnižšia od krízy. Korekcia ešte nenašla svoje dno a index S&P 500 má tak otvorený priestor k 1249 bodom (marcové minimá). Ak by trh prelomil 200-dňový kĺzavý priemer znamenalo by to prvý signál medvedieho trhu. Index S&P 500 tak môže zopakovať situáciu z minulého roka a korekcia môže pokračovať aj pod marcové minimá. Index S&P 500 vtedy klesol o 15%, čo by znamenalo možný pokles k úrovni 1164 bodov. Akciový býci ako banky Goldman Sachs a Credit Suisse veria, že ekonomická situácia sa už čoskoro stabilizuje a akciové indexy začnú opäť rásť, avšak bez obnovenej dôvery investorov to pôjde asi len ťažko.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7371 | 18.40 % |