Americké akciové trhy počas minulého piatku zatvorili v červenom teritóriu: Dow Jones - 1,42%, Nasdaq - 1,53% a S&P 500 - 1,40%. Akciové indexy reagovali na negatívne správy z čínskej ekonomiky ako aj na zlé správy z bankového sektora. Čínsky export a obchodná bilancia zaznamenali prepad rastu, naopak importné ceny vzrástli nad očakávania analytikov. Čína vykazuje spomalenie rastu a investori sa začínajú obávať, že opakujúce zvyšovanie minimálnych bankových rezerv a zvyšovanie úrokovej miery v krajine by mohlo výrazne spomaliť čínsky ekonomický rast, poprípade viesť k silnej korekcii na realitnom trhu v krajine, čo by mohlo ohroziť globálnu ekonomiku. Pod drobnohľad investorov sa dostal aj bankový sektor, ktorý bude musieť čeliť novej regulácii a vyšším nárokom na kapitálovú primeranosť. Fed navrhuje, aby mal možnosť každý rok buď povoliť, alebo zakázať bankám vyplatiť dividendy, alebo odkúpiť vlastné akcie z kapitálového trhu. Toto prinieslo vlnu nevôle zo strany bánk, na druhej strane nové parametre pre kapitálovú primeranosť sú nižšie ako boli prvé odhady trhov. Finančný sektor skončil v červených číslach, avšak z pomedzi sektorov v indexe S&P 500 klesol najmenej (XLF - 0,67%). Piatok priniesol aj vyjadrenia Williama Dudleyho (NY FED), ktorý uviedol, že Fed očakáva rast HDP pod jeho pôvodnými projekciami a QE 2 bolo pre Dudleyho osobne značným sklamaním kvôli pomalému rastu domácej spotreby a realitnému trhu. Dudley tak na trh nepriniesol vôbec žiadne upokojenie a prilial len olej do ohňa. Predstavitelia Fedu sa minulý týždeň snažili trh presvedčiť, že nové QE nebude a na rýchlejší rast si USA bude musieť počkať do druhej polovice tohto roka. Minulý týždeň si hlavé indexy odpísali: Dow Jones - 1,6%, Nasdaq -3,3% a S&P 500 - 2,2%. Piatkové obchodovanie tak prinieslo pokračovanie korekcie na akciových trhoch a investori dávajú jasne najavo, že ďalší rast na akciových indexoch nepríde pred zlepšením makroekonomickej situácie.
Týždeň pred zasadnutím Fedu je naplnení dátami
Tento týždeň bude na makroekonomické výsledky veľmi silný. Zajtra očakávame maloobchodný predaj a index výrobných cien. V stredu sa investori zamerajú na index spotrebiteľských cien, priemyselnú produkciu a prieskum výroby NY FEDu. Štvrtok prinesie začaté výstavby domov a prieskum filadelfského Fedu a v piatok nás čaká spotrebiteľský sentiment, ktorý uzavrie makroekonomický kalendár tohto týždňa. Makroekonomické dáta v poslednom období skôr poukazujú na spomaľujúci rast americkej ekonomiky a prepad realitného sektora do recesie. To znamená, že ekonomická obnova nie je tak silná, ako investori očakávali. Musia sa tak v tomto týždni pripraviť na vysokú volatilitu a pravdepodobne veľmi rozporuplné dáta. Tento týždeň môžeme rovnako očakávať aj debatu o americkom dlhovom strope, ktorý musí byť schválený do 11. augusta. Inak USA hrozí default. Investori tak môžu veľmi citlivo vnímať akékoľvek správy z USkongresu.
Quo Vadis?
Dnešný makroekonomický kalendár je prázdny, rovnako neočakávame žiadne významné správy z korporátneho sektora. Investori sa tak dnes môžu zamerať na vystúpenie Tricheta o 15:00. Dnešný sentiment tak bude najvýraznejšie ovplyvnený novými správami a špekuláciami o novej gréckej pôžičke. Index S&P 500 počas piatkového obchodovania prelomil úroveň 1270 bodov a vytvoril tak možnosť poklesu k pásmu 1261 - 1263 bodov, kde je suport. Index sa tak blíži k marcovým minimám na úrovni 1249 bodov a 200-dňovému kĺzavému priemeru na úrovni 1253 bodov. V tomto pásme by sa mohlo vytvoriť dno korekcie. Dnešný výhľad je neutrálny, index S&P 500 sa môže pokúsiť o test úrovne 1289 bodov, avšak sentiment na trhu je naďalej medvedí a na prípadnú zmenu by museli prísť zásadný pozitívny fundament. Investori tak stoja pred príliš veľkým počtom neznámych a pokiaľ nedostanú aspoň indície odpovedí, trh bude pokračovať v poklese. Tu sú niektoré otázky, ktoré si pokladá každý investor na trhu: Ako bude vyzerať a či vôbec bude nová pomoc pre Grécko? Môže trh rásť bez podpory QE? Oznámi Fed QE 3? Dohodnú sa americkí politici na novom zvýšení dlhového stropu pred augustovým deadlinom? Ako sa bude vyvíjať situácia na Blízkom Východe (arabská jar)? Budú US korporácie schopné udržať svoj rast ziskov aj v druhej polovici roka?... Odpoveď na každú z týchto otázok je fundamentálna pre ďalší vývoj na akciovom trhu. A ako sa zdá, ani v jednej otázke nemá trh jasno.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7371 | 18.40 % |