Americké banky dostali čierneho Petra
Americké akciové trhy nezastavili svoj pokles ani v novom týždni a skončili v červených číslach: Dow Jones - 0,50%, Nasdaq - 1,11% a S&P 500 - 1.08%. Včerajší deň nepriniesol žiadne makroekonomické dáta, avšak korporácie prebrali červený prápor a poslali index S&P 500 pod 1300 bodov. Spomedzi sektorov sa najviac dostali pod tlak banky a letecké spoločnosti. Bankový sektor indexu S&P 500 korigoval o 1,91%, dôvodom boli obavy z kapitálovej primeranosti bánk. Niektoré banky by nemuseli spĺňať požiadavky kapitálovej primeranosti, keďže americká ekonomika začína výrazne spomaľovať. Regulácia Dodd-Frank síce neupresňuje, akú majú mať banky kapitálovú primeranosť, ale kvôli stále vysokému počtu krachujúcich bánk, by FED mohol žiadať od bánk navýšenie kapitálu. Americký bankový sektor tak opäť drží čierneho Petra a sprísňovanie pravidiel pre banky nie je po chuti ani investorom, lebo budú znamenať vyššie náklady a nižší profit.
S vysokými nákladmi a s výrazným poklesom zisku majú problém aj letecké spoločnosti. Počas včerajšieho dňa medzinárodná asociácia letecký prepravcov zverejnila svoj report, v ktorom upozorňuje na výrazný pokles ziskov leteckých spoločností v roku 2011. Zisky sa majú prepadnúť na 9 mld. USD z 18 mld. USD za minulý rok. Dôvodov tohto prepadu je viacero. Za 3 roky narástli ceny paliva o 250%, zaviedli sa nové dane a neposlednom rade zemetrasenie v Japonsku. NYSE Arca Airline Index sa počas obchodovania prepadol o 2,53%. Druhý júnový týždeň tak zatiaľ napĺňa predpoklady pokračujúcej korekcie a výhľad pre akciový trh počas leta je naďalej medvedí.
7 jazdcov recesie
Americká ekonomika záčina výrazne spomaľovať a riziková averzia na trhu opäť začala výrazne rásť. Dôvodov prečo je rast americkej ekonomiky v ohrození a hrozí aj prípadný prepad do recesie, je viacero. Analytici stále argumentujú siedmimi strašiakmi súčasného ekonomického rastu.
1. Inflácia. Americký index spotrebných cien síce nie je na vysokých úrovniach, avšak ceny niektorých potravín narástli cez 20% a cena benzínu v USA o 100%. Silný rast bol aj na bavlne, ktorá síce korigovala svoj prudký rast, avšak cena textilu v lete narastie o 20%. Drahšie je aj mäso, kukurica a cukor. Nerastú len ceny na komoditných trhoch, ale aj ceny vo veľkoobchodoch. Náklady na život tak rastú, ale nominálne mzdy v USA za posledné 2 roky skôr stagnovali. Následky pre celkovú spotrebu tak môžu byť veľmi zlé.
2. Automobilový priemysel. Americký automobilky mali minulý rok skutočné veľkolepý comeback. Zisky spoločností začali rásť, General Motors sa dostal do zelených čísiel (po niekoľkých rokoch) a na konci roka mal nové IPO. Májové čísla však ukazujú, že predaj automobilov poklesol o 1% a predaj v zámorí sa začína rovnako spomaľovať. Dôvodom sú vysoké ceny pohonných látok, rovnako aj nedávne zemetrasenie v Japonsku, ktoré znamenalo pokles exportu japonských automobilov o 50%. Automobilový priemysel je cyklický priemysel, čo znamená, že je veľmi citlivý na akékoľvek zakolísanie v ekonomike a pokles spotreby.
3. Cena ropy. V roku 2008 sa cena ropy vyšplhala na úroveň 140 USD za barel a bola jednou z príčin prepadu ekonomiky do recesie. Nasledujúci rok cena ropy skorigovala pod 50 USD a náklady spoločností výrazne klesli. Ekonomická obnova sa mohla začať. Dnes je ropa na 100 USD a ekonomika pod rastúcimi nákladmi začína opäť kolísať. Čo je horšie, počas roku 2008 ropa kolísala výraznejšie a na maximách bola len krátko, v súčasnosti však ropa osciluje v okolí 100 USD už 4 mesiace. Náklady sú čoraz vyššie a letecký priemysel už máva červenou zástavkou podobne ako v roku 2008. Ekonomika nedokáže udržať rast pri vysokej cene ropy.
4. Americký rozpočet. Deficit verejných financií by mal dosiahnuť budúci rok 3 bilióny USD a tak súčasný rozpočet Spojených štátov pripomína ten z II. svetovej vojny. Americká vláda sa snaží stimulovať ekonomiku a naštartovať súkromný sektor, samozrejme to môže robiť len cez zadlžovanie. Prezident Obama na to už uvoľnil balíček v objeme 787 mld. USD a zachránil tak viacero spoločností, na druhej strane výdavky štátu doslova narážajú na strop. Republikáni už nie sú ochotní tento dlhový strop zvýšiť. Čo to bude znamenať? Koniec stimulácie ekonomiky a samozrejme prepúšťanie. Rozpočet vlády a municipalít ráta s prepustením vyše 450 000 zamestnancov v tomto a budúcom roku. Ako bude teda vyzerať americká ekonomika bez vládnej stimulácie, sa čoskoro dozvieme.
5. Čína. Motor svetovej ekonomiky za posledných 10 rokov začína spomaľovať. Čína však stále rastie a chce rásť, ale cena každého bodu čínskeho HDP je čoraz vyššia. Čínska ekonomika má výrazné štrukturálne problémy (ako každá ekonomika), ale čínsky apetít je paradoxne dôvodom oslabenia rozvinutých ekonomík. Čínsky export do USA naďalej rastie; za poslednú dekádu narástol zo 16,2 mld. USD ročne na 91,9 mld. USD, čo je 468% nárast. Obrovský rast čínskeho priemyslu však znamenal kolaps priemyslu v USA a takmer každá väčšia výrobná spoločnosť už presunula svoju výrobu do krajiny červeného draka. Čína v súčasnosti bojuje z vysokou infláciou a povinné minimálne rezervy pre banky rastú takmer každý mesiac. Čínsky ekonomický rast tak môže spomaliť, práve kvôli orientácií Číny hlavne na export a zlej alokácií kapitálu. Ak sa zastaví Čína, môžno zo sebou stiahne aj celý svet.
6. Nezamestnanosť. Ak máte v krajine vysokú nezamestnanosť vznikajú vám v ekonomike dva problémy. Spomalenie rastu HDP a miliardy na podporu nezamestnanosti a sociálne dávky. Čo je horšie, v demokratických režimoch hrozí aj pád vlády. Vytváranie pracovných miest v USA začína spomaľovať a pri súčasnom tempe by trvalo 10 rokov, kým US zamestnanosť dosiahla úrovne z roku 2007. Amerika stojí aj pred rovnakým problémom ako väčšina rozvinutých krajín. Je ním vysoká nezamestnanosť mladých ľudí. Vzhľadom na stále nižšie dôchodky odchádzajú ľudia do penzie čoraz neskoršie. Ekonomika ale nie je schopná vytvoriť dostatok pracovných miest a tak vzniká nová generácia mladých ľudí z vysokoškolským vzdelaním, ktorí pracujú v McDonalde.
7. Realitný trh. Americký realitný trh už je v recesii. Ceny domov sú najnižšie za posledných 10 rokov a predaj nových domov klesá z mesiaca na mesiac. Realitný trh tvoril v USA až 12% HDP a jeho výrazný pokles je dôvodom aj relatívne nízkej inflácie (CPI). Nezlepšuje sa ani trh hypoték a neschopnosť splácať súčasné úvery sa výrazne neznižuje napriek všetkej snahe americkej vlády. Ukázalo sa, že bez vládnych peňazí sa tento trh opäť rúti do priepasti a to čo bolo symbolom ekonomického rastu posledných 20 rokov v USA, sa môže stať opäť jeho hrobom.
Dnešný výhľad
Akciový index S&P 500 zatvoril na úrovni 1286 bodov a prelomil tak suport 1294 bodov. Index tak má možnosť prepadu až k pásmu 1278 -1281 bodov, kde nasledujúci suport. Včerajší pokles znamenal zlomenie spodnej hranice klesajúceho kanála a pravdepodobnosť odrazenia späť je vysoká, avšak musí byť podporená lepším fundamentom. Dnešný výhľad je tak neutrálny, očakávam testovanie úrovne 1294 bodov ako rezistencie a prípadne 1281 ako suportu. Makroekonomický kalendár je mimo spotrebiteľských úverov prázdny a investori tak budú veľmi citliví na negatívne fundamenty. Trh sa tak opäť sústredí na korporátne správy.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8145 | 9.56 % |