Prvý júnoví deň priniesol prudký výpredaj
Akciové trhy začali prvý deň nového mesiaca v červenom teritóriu, keď hlavné indexy zaznamenali výrazné straty: Dow Jones - 2,23%, Nasdaq - 2,33% a S&P 500 - 2,28%. Investori reagovali na výrazne horšie výsledky ADP a indexu nákupných manažérov výrobného sektora. Najväčším sklamaním bolo práve ADP, ktoré sa prepadlo na 38 tis. nových pracovných miest z predchádzajúcich 177 tis. Trhový konsenzus bol na úrovni 175 tis. miest. To je pokles 139 tis. miest oproti poslednému mesiacu. Po negatívnych výsledkoch ADP, viacero bánk a brokerských domov revidovalo svoje očakávania na piatkové čísla novovytvorených pracovných miest mimo poľnohospodárstva (NFP) a znížili očakávaný rast viac ako o polovicu. Zlý výsledok nákupných manažérov nebol poslednou negatívnou správou dňa. Agentúra Moody’s znížila rating Grécka z B1 na Caa1 s negatívnym výhľadom. Reagovala na to, že Grécko nie je schopné stabilizovať svoje verejné financie a bude potrebovať pomoc; inak hrozí reštrukturalizácia dlhu. V súčasnej situácií je pre Grécko nemožné si požičať si za trhových podmienok. Grécko je plne odkázané na veľkú trojku.
Ekonomika akciovému trhu nepraje
Dôvera investorov v obnovu americkej ekonomiky začína dostávať výrazné trhliny a na trhu sa začína objavovať opäť vysoká volatilita. Posledné makroekonomické výsledky dávajú signál, že bez podpory americkej vlády a FEDu bude rast len veľmi pomalý. Citigroup suprise index, ktorý meria makroekonomický sentiment, je najnižšie od roku 2008. Trh tak prestáva veriť, že nás v druhom kvartáli čaká rast HDP okolo 2% až 2,5%. Akciový trh sa tak môže dostať opäť do výraznej korekcie ako minulý rok, rozdiel je však v tom, že tretie kolo QE je čoraz nepravdepodobnejšie. Vývoj na akciových trhoch počas júna bude veľmi volatilný a ďalšie negatívne čísla prinesú ešte horší sentiment. Pokiaľ sa makroekonomická situácia nezlepší, môžeme očakávať ešte hlbšiu korekciu.
Potvrdia dnešné dáta ďalšie zhoršenie?
Dnešný makroekonomický kalendár nám prinesie o 14:30 žiadosti o podporu nezamestnanosti a jednotkové mzdové náklady. Žiadosti o podporu nezamestnanosti sa očakávajú na úrovni 417 tis. nový žiadostí, čo je 7 tisíc menej ako za minulý týždeň. O 16:00 budú zverejnené priemyselné objednávky, na ktorých sa očakáva kontrakcia 1,0%. Priemyselné objednávky budú zasiahnuté výrazným poklesom priemyselnej aktivity v Japonsku a horšími výsledkami indexu nákupných manažérov výrobného sektora, ktorý včera skončil výrazne pod konsenzom. Dnešné dáta tak môžu opäť priniesť negatívne prekvapenie, ktoré súčasný negatívny sentiment ešte zhoršia. Makroekonomické výsledky tak dnes budú opäť v centre pozornosti trhu.
Sell the rally - Predávaj rast
Index S&P 500 včera testoval úroveň 1311 bodov, kde je suport z predchádzajúceho týždňa. Rast nad úroveň 1333 bodov bol len pascou na býkov. Ďalší pokles by mal byť limitovaný pásmom 1300 - 1303 bodov, je však pravdepodobný pokles až k 1294 bodov behom nasledujúcich dní. Technické ukazovatele sú rovnako v nepriazni býkov. Sentiment by mali dnes najviac ovplyvniť makroekonomické dáta a investori budú pozorne sledovať aj vývoj európskej dlhovej krízy a prípadné ďalšie negatívne vyjadrenia zo strany ratingových agentúr (S&P, Fitch), ktoré by mohli spustiť ďalšiu vlnu výpredajov. Na radu tak prichádza defenzívne investovanie. Z USA neočakávame žiadne vyjadrenia zo strany centrálnych bankárov, ktoré by mohli zlepšiť sentiment. Risk-off tak môže pokračovať, čo znamená pokles akciových index, rast amerického dolára a rast US dlhopisov.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8145 | 9.56 % |