Makroekonomickú pohromu "zachránilo" Grécko
Americké akciové trhy pokračujú v raste už štyri dni za sebou. Utorok priniesol na akciový trh vlnu optimizmu ohľadne novej gréckej pôžičky. Naopak, makroekonomické dáta boli sklamaním. Spotrebiteľská dôvera v USA a index nákupných manažérov chicagského dištriktu skončili pod trhovým konsenzom. Hlavné akciové indexy počas včerajšej seanse skončili: Dow Jones + 1,03%, Nasdaq + 1,37% a S&P 500 + 1,06%.
Investori sa boja Grécko viac ako o US ekonomiku
Včerajšie makroekonomické výsledky znamenajú pokračujúce oslabenie US ekonomického rastu. Pre trh je ale podstatnejšie, ako sa vyvíja riešenie "gréckeho problému". Prípadný nový Grécky "bailout" znamená zníženie rizikovej averzie a upokojenie trhov. Riešenia pre Grécko sú ale krátkodobé a odkladanie problému vyvoláva na finančných trhoch vysokú volatilitu a obavu o celú Eurozónu. Nové peniaze pre Atény sú čoraz väčším bodom sváru medzi ECB, Ecofin-om a MMF. Nájdu predstavitelia EU a MMF konsenzus a zaplatia grécke "dlhy", alebo dôjde k reprofilácii? Odpoveď na tieto otázky sú zatiaľ nejasné. Ak by došlo k reprofilácii gréckeho dlhu, následne by začala banková kríza v Európe, ktorá by sa mohla rýchlo rozšíriť do celého sveta. Súčasná situácia nemá víťaza, iba porazených a Grécko sa najskôr stane vazalom Eurozóny a MMF, pretože trh už Grécko dávno pochoval do dlhovej rakvy.
Je čas na defenzívu?
Máj jasne naznačil, že situácia na akciovom trhu bude počas leta zložitá. V júni a júli môžeme očakávať, že indexy klesnú nové low a pravdepodobne pod tieňom zhoršujúcich sa makroekonomický dát skončia v červenom teritóriu. Pripomeniem, že v júni skončí aj QE 2, ktoré bude mať skôr negatívny dopad na akciový trh. Situácia by sa mohla stabilizovať až od augusta. Kľúčový bude práve júl, lebo od 11.7.2011 začne výsledková sezóna za druhý kvartál, ktorá by mala priniesť "najhoršie výsledky" tohto roka. Investori tak môžu začať nakupovať defenzívne tituly a naopak cyklické akcie môžu byť pod najväčším tlakom. Práve počas leta sa očakáva aj dno spotrebiteľských indikátorov, čo nebude priať komoditám. Dôvodov na optimizmus je málo, ale staré pravidlo obchodníkov hovorí, že trh sa pozerá na to čo bude, nie na to, čo je.
ISM a ADP budú dnes témou číslo 1
Makroekonomický kalendár nám dnes prinesie viacero dôležitých výsledkov. Najdôležitejšie sú však index nákupných manažérov výrobného sektora za tento mesiac a ADP - zmena počtu pracovných miest v súkromnom sektore. Oba makroekonomické výsledky sa považujú ako kľúčové pre akciové trhy. O 14:15 sa zverejnia výsledky ADP, trhový konsenzus je na úrovni 178 tis. miest, čo je o tisíc miest menej ako za minulý mesiac. ADP má vysokú koreláciu (závislosť) s prírastkom pracovných miest v súkromnom sektore zverejňovanom ako súčasť NFP. Po výsledkoch ADP býva často revízia celkového počtu vytvorených pracovných miest (non-farm payrolls). Trh tak môže reagovať na čísla piatkovej nezamestnanosti už dnes, ale ako ukazujú posledné skúsenosti, počet novovytvorených pracovných miest je často pre analytikov veľkým prekvapeným. Index nákupných manažérov výrobného sektora je dôležitý pre US priemysel a ukazuje sentiment vyše 300 najväčších priemyselných spoločností v špecifických oblastiach zamestnanosti, produkcie, dodávok a podnikových zásob. Úroveň nad 50 bodov znamená expanziu, naopak pod 50 bodov znamená kontrakciu. Index nákupných manažérov sa očakáva o 16:00 a trhový konsenzus je na úrovni 58,8 bodu, čo je pokles 1,6 bodu oproti aprílovému výsledku. Na grafe je znázornený vývoj indexu nákupných manažérov výrobného sektora za 3 posledné roky.
Výhľad na dnešný deň
Akciové index počas dnešného dňa môžu priniesť vysokú volatilitu. Indexu S&P 500 sa včera podarilo udržať úroveň 1345 bodov, čo znamená prelomenie klesajúceho kanálu a rovnako aj 20-dňového kĺzavého priemeru. Index má tak otvorenú cestu k 1359 bodom, kde je rezistencia z polovice mája. Dnes ale očakávam neutrálne zatvorenie indexov pri vysokej volatilite. Posledné makroekonomické výsledky boli sklamaním a zdá sa, že americká ekonomika spomaľuje rýchlejšie, ako sa očakávalo. Dnes sa rovnako do určitej miery započíta aj zamestnanosť, pričom posledné výsledky žiadostí o podporu nezamestnanosti poukazujú na zhoršenie situácie na pracovnom trhu. Investori môžu rovnako započítať aj horšie výsledky čínskeho indexu nákupných manažérov, ktorý skončil 51,7 bodu čo je o 1,3 menej ako sa očakávalo. Index S&P 500 sa tak môže pohybovať v pásme 1337 - 1350 bodov.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8145 | 9.56 % |