Akciové indexy v USA skončili v zelených číslach, keď hlavné indexy zaznamenali zmenu: Dow Jones +0,07%, Nasdaq + 0,78% a S&P 500 + 0,40%. Indexy reagovali na rast technologických spoločností a sektora cyklickej spotreby a rýchlo zabudli na horšie makroekonomické výsledky. Druhý odhad amerického HDP skončil na úrovni 1,8%, čo je pokles 0,4 percentuálneho bodu oproti prvému odhadu (2,2%). Analytici však predpokladajú, že finálne číslo HDP by malo byť medzi 1,8% až 2,2%. Pre druhý kvartál sa očakáva výsledok medzi 2,25% až 2,5%. Druhým slabším výsledkom bol počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti, ktorý narástol o 10 tis.žiadostí, čím celkový počet žiadostí vzrástol na 424 000. Analytici však očakávali pokles k úrovni 405 000 žiadostí. Makroekonomický výhľad sa zhoršuje a banka Goldman Sachs znížila svoj cieľ pre tento rok pre index S&P 500 z 1500 bodov na 1450 bodov... Za rastom indexov boli spoločnosti Microsoft a Tiffany. Microsoft pridal 1,98% potom, čo mal na spoločnosť pozitívny dopad komentár jedného hedge-fund manažéra. Kritiku si vyslúžil hlavne CEO Steve Ballmer, ktorý by mal podľa jeho slov odstúpiť. Akcie spoločnosti Tiffany vzrástli o 8,57%, kedy predajca šperkov potvrdil rekordné zisky a zvýšil aj výhľad na ďalší kvartál. Index S&P 500 zatvoril pod 50-dňovým kĺzavým priemerom a nedokázal v priebehu obchodného dňa kĺzavý priemer prelomiť.
Big Three a Wintel
Počas 90.rokov technologické spoločnosti ako Microsoft, Intel a Cisco boli v technologickom odvetví nielen dominantné, ale mu vládli. Nebolo to dávno, čo Windows od Microsoftu boli na 95% všetkých osobných počítačov na svete. Microsoft sa čoskoro dostal pod tlak a vlády USA a Európy sa snažili tento monopol zastaviť, alebo aspoň spomaliť. Druhou časťou PC duopolu nazývaného Wintel, bola spoločnosť Intel. Čipy tohto polovodičového giganta boli v 90% všetkých osobných počítačov na svete. Intel Inside sa stal značkou PC ako takých, značky Intel a Microsoft sa stali jednými najznámejších značiek na svete. Poslednou spoločnosťou tohto trojlístku je Cisco Systems, ktoré bolo chrbticou internetu koncom 90.rokov. V marci 2000 mala spoločnosť kapitalizáciu 555,4 mld. USD a stala sa najdrahšou spoločnosťou na svete. Behom 90. rokov sa akcie týchto spoločností patrili do kategórie: Musím vlastniť. Akcie Microsoftu narástli o 9000 %, akcie Intelu o 10,000% a akcie Cisca o 66,000% behom 10 rokov. Po prasknutí .com bubliny sa začalo všetko rýchlo meniť.
Nová dekáda priniesla pád
Nástup smartphonov, tabletov a novej generácie technologický spoločností pripravilo veľkú trojku o dominanciu. Spoločnosti začali navyše trpieť syndrómom Wal-Martu, čo znamená, že spoločnosti sa snažili rozširovať svoju značku za každú cenu a to bez toho, aby priniesli inováciu. Microsoft a Intel boli zasiahnuté poklesom predaja nových PC, pričom spoločnosti pokrývajú v súčasnosti len 5% tohto trhu. Microsoft musí bojovať aj zo spoločnosťami Google, Apple, Research in Motion na poli operačných systémov, kde pomaly začína strácať svoj trón. Intel naopak zo svojim procesorom x86, ktorý používa pre PC, nebol schopný konkurovať ARM Holdings, ktorý ma 75% podiel na trhu z mobilnými telefónmi a 95% podiel trhu na smartphones. Pre Intel tak ostáva len málo miesta. Čo je horšie, Apple, Samsung, Qualcomm si vyrábajú vlastné čipy, alebo majú licenciu od ARM. Polovodičový gigant tak stojí pre obrovskou výzvou. Stagnácia poslednej spoločnosti z trojky, Cisco, začala už pred 8 rokmi. Americká vláda pre svoje zákazky uprednostňovala konkurenciu a Cisco nemenilo svoj biznis model rýchlo sa meniacemu trhu. Cisco pomaly stráca svoje postavenie a spoločnosť znižuje každý kvartál svoje vyhliadky, pretože konkurencia v tomto sektore rastie "raketovou" rýchlosťou.
Spomínate si na Apple v 90. rokoch?
Veľká trojka má v súčasnosti celkové príjmy vo veľkosti 38 mld. USD a tieto príjmy rok čo rok klesajú. Znamená to koniec týchto firiem? Budú skutočné pohltené inými? Predpokladám, že nie. Uvidíme skôr proces ako pri IBM, ktorého dominancia padla v 90.rokoch práve v prospech veľkej trojky. Investori sa už dávno obrátili od veľkej trojky a na piedestálu víťazov je Apple. Práve ten Apple, ktorý bol jednou z najviac úspešných spoločností 80.rokov a v 90.rokoch sa takmer rozpadol. Trh je nevyspytateľný a kto vyhrá túto dekádu nedokáže odhadnúť žiaden analytik. Kto bude novým technologickým black swan? Ak by to bol niekto z veľkej trojky vôbec by som sa nečudoval.
Dnešný výhľad
Dnešný makroekonomický kalendár prinesie výsledky osobnej spotreby, spotrebiteľský sentiment michiganskej univerzity a nerealizované predaje domov. Investori na negatívne dáta reagujú skôr vlažne a zdá sa, že Európska dlhová kríza a vývoj na komoditnom trh určujú trend obchodovania. Výrazne začal klesať aj index volatility (VIX), ktorý poukazuje na rastový deň. Index S&P 500 tak môže testovať 50-dňový kĺzavý priemer a prípadne úroveň 1330 bodov, ako suport je úroveň 1310 bodov. Trend je dnes neutrály, index je naďalej v klesajúcom kline. Cez víkend nás čaká zasadnutie G8, nepredpokladám však žiadne významné pokroky ohľadne Blízkeho Východu, alebo dlhovej krízy.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8145 | 9.56 % |