Riziková Európa
Dnešný koniec tretieho kvartálu priniesol zvýšenú volatilitu na finančné trhy. Hlavné správy však prichádzali zo starého kontinentu, kde najprv ratingová agentúra Moodys splnila svoje vyhrážky a znížila rating španielskej ekonomike. Kľúčom však boli správy zo zeleného ostrova, kde írska vláda bude musieť vynaložiť takmer 34 mld. EURo na záchranu svojho finančného sektora, čím by mohol deficit verejných financií írskej ekonomiky 10-násobne prekročiť povolený limit EU (3% HDP).
US dáta podržali trhy
Riziko prehlbovania fiškálnych problémov v Eurozóne dnes americkým akciovým titulom (DJIA -0,44%, S&P -0,31%, Nasdaq -0,33%) pomohli tlmiť stabilnejšie dáta US ekonomiky. Druhá finalizácia amerického HDP za 2Q priniesla pozitívne prekvapenie v jeho navŕšení k úrovni 1,7% Y/Y (posledný údaj 1,6% Y/Y). Pozitívnejšie dáta priniesol i trh práce podobe nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Tieto pozitívne dáta doplnil i lokálny prieskum výroby chicagského FEDu.
Centrálni bankári v obavách
Napriek tomu je na trhu cítiť výrazná neistota a hrozba dvojitého dna recesie visí neustále vo vzduchu. Dnešné vystúpenia predstaviteľov centrálnych bánk potvrdili obavy zo spomaľovania ekonomík. Guvernér Bank of Canada naznačil prestávku v navršovaní sadzieb práve pod tlakom spomaľovania kanadskej ekonomiky. I večerné vystúpenie prezidenta FEDu B. Bernankeho potvrdilo záujem o stabilizovanie US ekonomiky ďalším prívalom USD likvidity. Jeho komentár „ FED si urobí svoju časť práce pre podporu US ekonomiky“ netreba chápať inak ako ochotu zaviesť kvantitatívne uvoľňovanie cez nákup USD dlhopisov. Aktuálne trh na takmer 80% započítava takýto krok na novembrovom zasadnutí FEDu (3.11), jeho neprijatie by bolo pre trh sklamaním (akciové trhy by sa dostali pod výrazný tlak odrazom výnosov na amerických dlhopisoch).
September sa prekonával
Bláznivý september sa nám teda končí a nenaplnili sa negatívne historické projekcie, že v septembri sa akciovým titulom nedarí. Hlavne i za pomoci FEDu a jeho naznačenia ochoty tlačiť USD likviditu si trhy pripísali slušné zisky (DJIA viac ako 8%, S&P takmer 9%, čo je najlepší septembrový prírastok od roku 1939 a Nasdaq takmer 12,5%) a ignorovali tak vznik nového gréckeho problému na starom kontinente (Írsko). Akciové trhy napriek hrozbe dvojitého dna recesie, krízy verejných financií v Eurozóne si žijú svoj život ako na inej planéte, kde im stačí iba vidina dostatku USD likvidity.
Graf vývoja sektorov indexu S&P
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |