Makroekonomické dáta sú sklamaním
Hlavné akciové indexy po troch dňoch prepadov zatvorili v zelenom teritóriu: Dow Jones + 0,31%, Nasdaq + 0,55% a S&P 500 + 0,32%. Včerajší rast opäť podporil energetický sektor, ktorý rástol + 1,69%. Reagoval tak na rast ropy WTI, ktorá zavrela nad 101 USD za barel. Akcie historicky idú presne opačným smerom ako ropa a komodity, ale v posledných týždňoch akcie aj komodity stúpajú napriek klesajúcemu doláru. Investori tak pravdepodobne vnímajú dopyt po komoditách a rope ako zrýchlenie rastu svetovej ekonomiky. Naopak včerajšie makroekonomické výsledky boli veľkým sklamaním, keď objednávky tovarov dlhodobej spotreby zaznamenali kontrakciu 3,6%. Trhový konsenzus bol na úrovni - 2,5%. Rovnako index cien domov priniesol prepad o 2,5%, trh očakával úroveň - 0,6%. Včerajšie makroekonomické dáta tak priniesli na trh obavy o ekonomickom raste najväčšej svetovej ekonomiky. Trh tak počas leta môže pokračovať v korekcií, pokiaľ sa budú makroekonomické dáta naďalej zhoršovať.
Internet je motor ekonomického rastu
Internet sa stal symbolom modernej komunikácie a jeho dopad či už na spoločnosť, informatiku a dokonca psychológiu je obrovský. Aký je však vzťah medzi internetom a ekonomikou? Veľa investorov si neuvedomuje, aký veľký dopad má internet na globálnu ekonomiku a po .com bubline sa dostali internetové spoločnosti do nemilosti investorov. Ako sa však ukazuje, práve internet je jedným z motorov súčasného ekonomického rastu.
Podiel internetu na HDP
Internet má väčší podiel na raste HDP ako poľnohospodárstvo, ťažba nerastných surovín, alebo utilít. Tieto údaje sa týkajú Veľkej Británie, Japonska, Južnej Kórei, USA, Nemecka, Francúzska a dokonca aj Číny. Celkový podiel internetu na HDP je v priemere 3,4%. Čo je ešte dôležitejšie, internet sa podieľa až 21% na tvorbe celkového ekonomického rastu za posledných 5 rokov. Zlatý vek internetu tak nebol koncom 90. rokov, ale začína až v posledných rokov. Dokazuje to aj pracovný trh, keď internet ako odvetvie na každé jedno pracovné miesto čo "zruší" vytvorí 2,6 nového pracovného miesta. Internet je masívne využívaný hlavne malým a stredným biznisom, kde narástla produktivita o 10%.
Internet určil nový trend
Rast internetu sa tak zdá byť nezadržateľný a viacero analytikov očakáva, že podiel internetu ako odvetvia môže čoskoro dosiahnuť podstatne vyšších čísiel. Internet má ešte obrovské možnosti v rámci emerging markets a predovšetkým Afriky. Na druhej strane je však akciový trh a konkrétne nedávne IPO LikedIn a Yandex. Nové internetové spoločnosti tak dosahujú veľmi rýchleho rastu, aj napriek relatívne malým ziskom. Investori sa tak spoliehajú, že nové internetové spoločnosti a sociálne siete budú čoskoro dominovať celému svetu. Nezabudnime na nové IPO Zynga a Facebook. Sú bublinami? V Amerike a Európe začína nový trend - muži do 21 rokov strávili v priemere za počítačovými hrami 10 000 hodín čo je približne 1 rok a 2 mesiace. Podobný trend je u dievčat, ktoré sú naopak závislé od sociálnych sietí. Zdá sa, že tento trend trávenia času novej generácie sa vôbec nezastavuje a naše deti budú na internete skutočne závislé. Internetové spoločnosti sú za súčasnej ceny bublinou, avšak za 10 rokov môže byť situácia diametrálne odlišná.
HDP môže zamiešať karty
Dnes o 14:30 očakávame druhý odhad US HDP za prvý kvartál. Trh očakáva pokles HDP z 2,2% na 1,8%, pričom dnes budú zverejnené aj žiadosti o podporu nezamestnanosti, ktoré sa očakávajú na úrovni 404 tis. žiadostí. Index S&P 500 tak počas včerajšieho obchodovania sa odrazil od 50-dňového kĺzavé priemeru na úrovni 1326 bodov, naopak sa otvára možnosť poklesu k úrovni 1310 - 1313 bodov. Dnes očakávam mierny rast a prípadný test 50-dňového kĺzavého priemeru, rast však musí byť podporený lepšími dátami HDP a žiadostí o podporu nezamestnanosti.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8145 | 9.56 % |