Nová kapitola: Španielsko a Taliansko
Americké akciové trhy sa počas včerajšieho obchodovania prepadli: Dow Jones - 1,05%, Nasdaq - 1,58% a S&P 500 - 1,19%. Dôvodom je európska dlhová kríza a nové obavy o Španielsko a Taliansko. Počas posledných dní pokračujú v Španielsku protivládne demonštrácie a vládnuca socialistická strana prehrala aj komunálne voľby cez víkend, keď získala iba 28% oproti zisku 37% opozičnej konzervatívnej strane. Investori sa tak obávajú, či v krajine budú pokračovať reformy, ktoré musí Španielsko podstúpiť, aby znížilo svoj vysoký deficit verejných financií. Problémy sa objavili aj v Taliansku, keď sa krajina dostala do nepriazne Standard & Poor’s Ratings. Taliansko dostalo negatívny výhľad na svoje záväzky, podľa Standard & Poor musí krajina znížiť svoj deficit a do roku 2014 vyrovnať rozpočet, inak hrozí zníženie ratingu. Negatívne správy potopili euro pod úroveň 1,40. Zhoršovanie Európske dlhovej krízy môže rezonovať na akciovom trhu ešte celé leto, keďže ECB a európski politici nie sú schopní nájsť dlhodobé riešenie pre periférne krajiny. Na trhu sa vytvára "dokonalá búrka" koniec QE 2 a haircut pre Grécko.
Nové deriváty - starý známy
Goldman Sachs, Deutsche Bank a JPMorgan Chase sú banky, ktoré vytvorili a predali hypotekárne cenné papiere za miliardy dolárov a podieľali sa na vytvorení najväčšej finančnej krízy od 30. rokov minulého storočia. Teraz chcú predávať takzvané deriváty smrti.
Penzijné fondy bojujú z dlhovekosťou
Penzijné fondy spravujú viac ako 23 biliónov USD, stoja však pred problémom, že ich klienti sa dožívajú čoraz viac, to znamená vysoké náklady a nižšie zisky. Preto by privítali možnosť, ako sa poistiť pred týmto nepriaznivým trendom. Dôvodom dlhovekosti je pokrok v medicíne a zdravší životný štýl. V Holandsku sa každým rokom predlžuje priemerná dĺžka života o 4 mesiace, pričom náklady fondov sa každým rokom kvôli tomuto trendu zvyšujú o 4%. Viacero európskych penzijných fondov tak hľadá ,akoby mohli znížiť riziko; a banky ponúkli riešenie.
Deriváty smrti
Banky preto vytvorili nové deriváty, ktoré majú fungovať nasledujúcim spôsobom: cenné papiere budú kryť prípadné odchýlky projekcií úmrtnosti jednotlivých skupín obyvateľstva a podieľať sa na prípadnom riziku penzijného fondu. Za odmenu dostanú investori fixný ročný výnos, ktorý im bude penzijný fond platiť až do splatnosti cenného papieru (dlhopisu). Tieto balíčky budú vytvárať banky, ktoré si z toho zoberú poplatok. Samozrejme musia nájsť investorov, ktorý sú ochotný držať cenný papier do splatnosti, ktorá sa pohybuje okolo 20 rokov. Prvé dlhopisy tohoto druhu už vydala Swiss Reinsurance, druhá najväčšia zaisťovňa na svete, v decembri minulého roka.
Druhým derivátom majú byť takzvané stávky smrti, čiže pokiaľ sa skupina poistených nedožije očakávaného veku, investor dosiahne zisk. Ak sa skupina dožije vyššieho veku, investor stratí investovanú sumu v prospech fondu. Špekulovať sa má na konkrétnych skupinách a už sú vytvorené indexy, ktoré sa budú dať obchodovať. Deutsche Bank dokonca navrhuje, aby investori mohli kúpiť od osoby jej penziu a platiť ju. Po jej smrti by dostali jej penziu, čo by bol zisk investora. Nie je to nič nové, pretože niečo podobne už funguje v USA. V osemdesiatych rokoch viacero ľudí nakazeným AIDS predali svoje penzie (takzvané life settlements) za prostriedky na liečbu. V roku 2001 mal tento trh veľkosť 2 mld. USD, po regulácií v roku 2002 začal prudko rásť a v súčasnosti dosahuje 345 mld. USD. Najväčším obchodníkom z týmto finančnými produktami je Rothesay Life, vlastnený Goldman Sachs. Pre banky a penzijné fondy tak začala nové éra.
Nový trh - nová bublina?
Na kapitálovom trhu sa vytvára nové odvetvie, za ktorého vytvorením sú banky Goldman Sachs, Morgan Stanley, Credit Suisse a UBS. Banky tvrdia, že sa poučili a tieto nové finančné nástroje nebudú mať vysokú páku ako CDO a budú plne zabezpečené. Niektorí analytici však sú veľmi skeptickí, pretože nedávne skúsenosti hovoria o opaku. Deriváty smrti tak môžu byť motorom pre finančný trh najbližších desať rokov, ale môžu sa stať aj novým dôvodom pre záchranu nenásytného bankového sektora.
Výhľad na dnes
Dnešný výhľad je neutrálny, dôvodom je prázdny makroekonomický kalendár mimo predaja nových domov. Včerajší deň priniesol korekciu k úrovni 1317 bodom, 50-dňový kĺzavý priemer tak bol prelomený. Otvára sa priestor k poklesu k úrovni 1310 bodov. Index S&P 500 sa pohybuje v klesajúcom kanáli a prípadné prelomenie supportu v pásme 1310 - 1314 by znamenalo zlomenie indexu a možnosť poklesu k 1294 bodov.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8145 | 9.56 % |