Grécky default je bližšie ako nikdy predtým
Americké akciové trhy pokračujú v prepade už tretí týždeň za sebou, keď hlavné indexy v piatok zatvorili: Dow Jones - 0,74%, Nasdaq - 0,74% a S&P 500 - 0,77%. Investori v piatok reagovali na záplavu negatívnych správ y Grécka, keď agentúra Fitch znížila rating krajiny. V gréckych médiách objavili informácie, že IMF zastavilo Grécku Ďalšiu tranžu z úveru vo výške 110 mld EUR kvôli neplneniu podmienok úveru. Grécko je pod tlakom aj zo strany ECB, ktorá potvrdila, že nebude nakupovať grécke dlhopisy. Kolíska západnej civilizácie tak v súčasnosti nemá na výber a čaká ju privatizácia, znižovanie platov a životnej úrovne, alebo default. Európska dlhová kríza je problémom aj v zámorí a prípadný krach Grécka by sa dotkol aj amerických bánk a čo viac, mohol by byť štartérom globálnej recesie. Predstavitelia Grécka sa musia pre jednu možnosť rozhodnúť, bude to však voľba menšieho zla. Politici tak môžu Grécko a jeho veriteľov poslať do poslednej kapitoly dlhovej krízy.
Ako zhodnotiť QE 2?
Záchrana americkej ekonomiky v podobe QE 2 sa pomaly končí. Investori a celý svet tak môžu sumarizovať, či QE 2 fungovalo, alebo nefungovalo, ako očakávali. Ben Bernanke si myslí, že ekonomika ide správnym smerom a ako sa zdá, aj zamestnanosť rastie. Pozrime sa na to cez štatistiky. QE 2 pomohlo vytvoriť 700 000 pracovných miest, čo znamená, že každé stálo 850 000 USD. Kvantitatívne uvoľňovanie malo pomôcť aj realitnému trhu, avšak ten je na tom horšie ako pred jeho začiatkom. Jediné čo QE 2 skutočne prinieslo, je inflácia a pravdepodobne bublina na akciovom a komoditnom trhu. Sumarizácie QE 2 tak preto môže priniesť prekvapivo zlé výsledky.
QE fungovalo, ale za akú cenu?
Kvantitatívne uvoľňovanie tak vytlačilo investorov do rizikovejších aktív a spustilo aj výrazný rast zlata a iných vzácnych kovov. Čo sa týka reálnej ekonomiky, efekt bol veľmi slabý. Podľa ministerstva práce zamestnanosť od QE 2 vzrástla z 111,8 mil. na 112,5 mil., čo je 700 tis. pracovných miest na plný úväzok Čo je však zaujímavé, že zaniklo 600 000 miest z polovičným úväzkom. Vývoj zamestnanosti v USA je skôr desivý ako mierne rastúci. Je dôležité si tiež uvedomiť, kto vytvoril tieto pracovné miesta. Veľká väčšina je tvorená malými spoločnosťami a z veľkých spoločností je to Wal-Mart a McDonalds, kde sa plat pohybuje okolo 1000 USD čistej mzdy za mesiac. USA tak zažíva najpomalšiu obnovu pracovného trhu od depresie v 30. rokoch minulého storočia.
Prepad realitného trhu nezastavilo
Realitný trh je opäť v poklese a nevyzerá, že by sa tento trend zastavil. Podľa asociácie predajcov nehnuteľností v USA bola cena priemerného domu v USA 177 300 USD pred začatím QE2, v súčasnosti je 163 800 USD. To je pokles o 8%. Realitný trh má problém nielen z poklesom cien, ale stále veľmi vysokou splátkou deviáciou na hypotékach. Američania nie sú schopný splácať svoje záväzky a vláda sa snaží previesť časť zodpovednosti na bankový sektor. Počet predaných domov, počet novopostavených domov, stavebné povolenia a ceny nehnuteľností sa napriek QE 2 rútia do priepasti čoraz hlbšie.
Slabý dolár pomohol akciovému trhu
Otázkou však ostáva, aké by boli makroekonomické výsledky bez kvantitatívneho uvoľňovania. Tu si treba priznať, že horšie, ale súčasné dáta ukazujú, že QE neprinieslo požadovaný efekt. Ben Bernanke nevytvoril zázračný liek pre ekonomiku, ale skôr náplasť, ktorá dlho nevydrží. Dokonca aj akciový trh ktorý po QE 2 narástol o 26%, bol skôr výsledkom slabého dolára. Ak index S&P 500 budeme merať oproti švajčiarskemu franku rast bol 8,4% a oproti australskému doláru iba 6 % a v pomeru k zlatu iba 4,5%. Investori sa však vrhajú do čoraz väčšieho rizika, dôkazom je aj IPO ako LinkedIn, ktoré skončilo so ziskom až 105% počas prvého dňa obchodovania. Budúcnosť bez QE však vyzerá ešte viac chmúrne ako súčasnosť. Ako bude vyzerať akciový trh po QE sa čoskoro dozvieme.
Výhľad na dnes
Tento týždeň nás čaká nové kolo makroekonomickej smršti, keď budú zverejnené výsledky objednávok dlhodobej spotreby, druhý odhad HDP za prvý kvartál, osobná spotreba a spotrebiteľský sentiment. Makroekonomické dáta sa zhoršujú v prípade objednávok tovarov dlhodobej spotreby očakávame kontrakciu. Výhľad je tak negatívny, index S&P 500 neprerazil klesajúci kanál a vytvoril priestor k ďalšiemu poklesu k úrovni 1325 bodov, kde je 50-dňový kĺzavý priemer. Dnešný makroekonomický kalendár je prázdny, investori tak budú sledovať ďalšie kroky Grécka a situáciu na Ázijských akciových trhoch.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8145 | 9.56 % |