Americké akciové trhy zastavili sériu prepadov a zatvorili v zelených číslách: Dow Jones + 0,65%, Nasdaq + 1,14% a S&P 500 + 0,88%. Druhý najväčší výrobca počítačov spoločnosť Dell v utorok po zatvorení trhu zverejnila hospodárske výsledky, ktoré boli nad očakávaním trhu, rovnako aj zvýšila výhľad. Počas včerajšieho obchodného dňa vzrástla o 5,35 %. Dell tak výrazne pomohol návratu akciových indexov do zeleného teritória. Energetický sektor indexu S&P 500 pozitívne reagoval na návrat ropy blízko úrovne 100 USD na barel nárastom o 2,02%.
Včera o 20:00 bola zverejnená zápisnica FOMC, ktorá priniesla mierne prekvapenie. V FOMC začína narastať počet jastrabov (členov FOMC ktorý chcú zvýšiť sadzby) a bolo navrhnutých niekoľko exitových stratégií. Na zasadnutí sa objavil aj nesúhlas s pokračovaním POMO operácií a bolo navrhnuté skončenie nákupu dlhopisov už v máji. Viacero predstaviteľov sa vyjadrilo aj k prípadnému QE 3, o ktorom sú ochotní uvažovať až pri významnom zhoršení ekonomického výhľadu pre USA. Trh sa tak od FOMC môže už čoskoro dočkať prípadného zastavenia reinvestícií výnosu z dlhopisov, ktoré by by bolo prvým signálom uťahovania menovej politiky. Otázkou však je, čo považujú hlasujúci členovia FOMC za významné zhoršenie výhľadu pre US ekonomiku.
Globalizácia a outsourcing
Pojem globalizácia je veľmi dobre známy každému z nás a stala sa mantrou viacerých ekonomických a politických smerov. Globalizácia ako taká však začala už 18. - 19.storočí, keď viaceré Európske krajiny ovládali vyše polovicu celého sveta. Spomeňme britské, španielske a portugalské impériu. Práve v tomto období bol obrovský rozmach lodnej a železničnej dopravy. Preprava tovarov z Ameriky, Indie a afrických kolónií rástla veľmi rýchlym tempom. Podľa niektorých ukazovateľov, práve v tomto období rástla globalizácie v niektorých segmentoch rýchlejšie ako v 90.rokoch minulého storočia. Avšak po prvej svetovej vojne nastal prudký obrat a proces takzvanej de-globalizácie. Britské impérium sa rozpadlo a viacero európskych krajín stratilo kontrolu nad svojimi kolóniami. Po druhej svetovej vojne bol svet rozdelený do dvoch blokov a v rámci týchto bipolárneho sveta opäť začína pozvoľna narastať globalizácie. Skutočný boom však prišiel v 90.rokoch dvadsiateho storočia, po páde komunizmu a otvorení čínskeho trhu. Organizácie ako WTO a MMF urobili všetko preto, aby americké spoločnosti mohli expandovať do celého sveta a rozširovať svoje ekonomické aktivity o nové trhy. Začína zlatá éra aj novej firemnej stratégie výrobného sektora, ktorý sa potom rýchlo rozšíril do ostatných odvetví - outsorcing.
Liek na vysoké náklady? Outsourcing
Outsorcing je asi druhý najlepší vynález pre viaceré spoločnosti od marketingu. Veľké americké spoločnosti tak mohli presunúť relatívne drahú výrobu do krajín tretieho sveta, kde o minimálnej mzde alebo odboroch ešte ani nepočuli. V USA sa tak zmenšila priemyselná výroba o 50 % za jednu dekádu a všetky tieto pracovné miesta odišli do Ázie alebo východnej Európy. Na druhej strane, zisky spoločností rástli neuveriteľným tempom: za 20 rokov o 700 %. Treba si však treba uvedomiť, že až 60% všetkých príjmov v USA získava len 1 % populácie. A 75% amerických zamestnancov zarába 5-11 USD na hodinu. Čo znamená priemernú mzdu po zdanení a odvodoch 400 až 792 USD, nieje preto divu, že väčšina musí byť poberať medicaid (štátnu podporu na zdravotné poistenie).
De-globalizácia
Finančná kríza priniesla nielen pokles HDP a viaceré problémy v ekonomike, ale aj novú de-globalizáciu. Viacero amerických spoločností má silnú expozíciu v Ázií a v Európe. Na grafe je vidieť, že pred finančnou krízou to bolo až 36% všetkých ziskov firiem z indexu S&P 500 tvorilo zahraničie, po kríze iba 23%, čo je pokles o 13 percentuálnych bodov behom 2 rokov. Najvýraznejší pokles je v bankovom sektore, keď aj kvôli európskej dlhovej kríze a problémom v americkom finančnom sektore kleslo prepojenie medzi jednotlivými finančnými inštitúciami až o 70%.
Sveta sa ponoril do menových vojen
Začína teda opäť de-globalizácia? Všetko tomu zatiaľ nasvedčuje, menové vojny sú v plnom prúde a rovnako aj obchodné. Čína svojim podhodnoteným juanom a smerovaním ekonomiky dáva jasne najavo, že bude pokračovať v expanzií priemyselnej výroby. Na druhú stranu USA zastavilo takmer všetky FDI (priame zahraničné investície) do svojej ekonomiky z Číny. Podobných prípadov začína narastať a svetová ekonomika sa začína zmietať v kŕči. Či tento trend bude pokračovať, alebo nastane opätovná nová vlna liberalizácie, je zložité odhadnúť, pravdou však je, že sa skôr prikláňam k scenáru intenzívnejších menových a obchodných vojen medzi USA, Európou na jednej strane a na druhej BRIC (Brazília, Rusko, India a Čína) a MENA (Blízky Východ a Severná Afrika).
Japonsko v kontrakcií
Dnešný výhľad je negatívny, dôvodom sú podstatne horšie makroekonomické výsledky z Japonska za prvý kvartál, keď sa Japonská ekonomika dostala opäť do kontrakcie, čo bude mať dopad aj na US ekonomiku. Rovnako dnes očakávame viacero ekonomických dát, keďže zajtra je makroekonomický kalendár prázdny. O 14:30 budú zverejnené žiadosti o podporu nezamestnanosti, ktoré sa očakávajú na úrovni 420 tis. žiadostí, o 16:00 predaj existujúcich domov, kde sa očakáva nárast k 5,2 mil. a výsledky prieskumu filadelfského FEDu. Investori sa tak pravdepodobne zamerajú na situáciu a v Japonsku a makroekonomické ukazovatele. Index S&P 500 včera uzatvoril na úrovni 1340 bodov a neprelomil klesajúci kanál. Otvára sa teda priestor k prepadu opäť k 50-dňovému kĺzavému priemeru. Prípadný opačný trend by mohli podporiť výrazne lepšie makroekonomické výsledky.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8145 | 9.56 % |