Minulý týždeň skončil mierne v červených číslách
Akciové trhy zaznamenali len malú zmenu vo veľmi volatilnom týždni. Minulý týždeň nepriniesol žiadne veľké makroekonomické prekvapenia a mnoho ekonomických ukazovateľov naznačilo postupnú obnovu americkej ekonomiky. Obchodovanie na akciových trhoch však naznačilo, že leto bude na finančných trhoch horúce. Hlavné americké indexy tak zaznamenali celkovú zmenu za predchádzajúci týždeň : Dow Jones - 0,3%, S&P 500 - 0,2% a Nasdaq bez zmeny.
V pondelok akcie reagovali pozitívne na rast cien ropy a ostatných komodít. Rovnako trh reagoval aj na lepšie výsledky spoločnosti McDonald’s, ktorá zverejnila lepší predaj a potvrdila svoj výhľad. V utorok pokračoval rast akcií aj vďaka rokovaniam o predaji medzi spoločnosťami Microsoft a Skype vo výške 8,5 mld. USD. Celkový počet akvizícií v tomto rastie a najväčšia investícia Microsoftu vrátila na akciový trh opäť optimizmus a očakávanie podobných akvizícií v tomto polroku.
V stredu akciové trhy prudko korigovali svoj rast zo začiatku týždňa po obavách z európskej dlhovej krízy. Investori tak predávali rizikovejšie aktíva a obracali sa opäť k americkému doláru. Obchodníci prijali inflačné očakávania z Číny veľmi negatívne, lebo naznačovali ďalší rast úrokovej miery a uťahovanie monetárnej politiky. Výpredaj zaznamenali aj komodity, ropa padla o 5 dolárov a zo sebou stiahla aj celý energetický sektor.
Vo štvrtok akciové trhy narástli potom, čo Obamova administratíva a lídri republikánov oznámili, že sú blízko dohody o zvýšení dlhového stropu. Akciám pomohli aj výsledky žiadostí o podporu nezamestnanosti, ktoré klesli o 44 tis. žiadostí. Maloobchodný predaj rovnako vyšiel podľa trhového konsenzu, pričom predchádzajúci rast bol revidovaný smerom nahor. Napriek tomu piatkové obchodovanie poslalo akciový trh do červených čísel. Na trhu rástli obavy o schopnosť Grécka platiť svoje záväzky a pomalý pokrok o prípadnej novej pomoci pre Grécko naznačil, že európska dlhová kríza sa zhoršuje a môže tak spomaliť obnovu globálnej ekonomiky. V piatok akciové trhy klesli: Dow Jones - 0,79%, S&P 500 - 0,81% a Nasdaq - 1,21%.
Čo nás čaká tento týždeň?
Tento týždeň nám prinesie viacero makrovýsledkov. Dnešný makroekonomický kalendár prinesie housing market index a prieskum výroby newyorského Fedu. V utorok začatie výstavby nových domov a priemyselnú produkciu. V stredu zápisnicu FOMC a vo štvrtok predaj existujúcich domov, prieskum filadelfského trhu a žiadosti o podporu nezamestnanosti. Piatok nie sú zverejnené žiadne výsledky, avšak expirujú opcie na akcie, čo môže spôsobiť volatilitu.
Dnešné zasadnutie Ecofinu však môže významne ovplyvniť obchodovanie na akciových trhoch počas tohoto týždňa. Zasadnutie ministrov financií Eurozóny bude kľúčové pre ďalší vývoj dlhovej krízy a trh bude veľmi pozorne sledovať závery tohoto stretnutia.
Počas týždňa očakávame aj viacero korporátnych výsledkov: J.C. Penney, Lowes Cos., Wal-Mart Stores, Home Depot, Hewlett-Packard, Target Corp., Gap Inc. a Sears Holdings Corp. Výsledková sezóna sa pomaly blíži ku svojmu koncu. Doteraz zverejnilo výsledky 453 spoločností, z toho 74% prekonalo očakávanie analytikov a 68% oznámilo vyšší predaj. Z indexu S&P 500 až 48 spoločností znížilo svoj výhľad na ďalší kvartál, a naopak 29 zvýšilo svoje očakávania.
Papier berie kameň
Komoditný trh bol v posledných dvoch týždňoch masívne vypredávaný a jeho dopad na akciový trh je významný. Napriek tomu akciový trh neklesol tak významne ako komodity, opakuje sa tak porekadlo: Paper is beating rock (papier berie kameň). Otázkou však je, či lepší výkon akciové trhu bude pokračovať aj napriek prepadu komodít. Na grafe je znázornený ETF SPY, kopírujúci index S&P 500 a komoditný index CRB.
Akciový trh rástol aj pri poklese komodít
V osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch rast akciové trhu nebol podporený rastom cien komodít. Historicky cena komodít klesá a naopak rast komodít súvisí z krízami, alebo vojnami. Vysoká cena komodít tak nesúvisí priamo z rastom ekonomiky, aspoň podľa historický dát, ale s neistotou. Prečo teda rast komodít nesúvisí z rastom akciových trhov, ale naopak ho môže zastaviť? Zhrniem to do troch krátkych pozorovaní:
1. Za prvé, rast komodít spôsobuje zvýšenú infláciu. Vysoká inflácia ma negatívny dopad na ekonomiku a cenová nestabilita bola príčinou viacerých ekonomických recesií. Dnešný rast komodít rovnako vytvára tlak na infláciu a centrálne banky sú nútené zvyšovať úrokovú mieru. V Amerike je patrné, že rast benzínu spomaľuje ekonomický rast.
2. Investičná banka Goldman Sachs poukázala, že ekonomický rast Číny ako poprednej ekonomiky emerging markets sa zastavuje aj kvôli rastu komodít. Preto je pravdepodobné, že nás čaká pokles komoditného trhu z dôvodu, že Čína vytvára po komoditách najväčší dopyt a stagnácia čínskej ekonomiky by poslala komoditné ceny smerom dole.
3. Ak sa máme veriť novému 5-ročnému plánu Číny, tak by rast spotreby ropy v krajine mal výrazne spomaliť. To by malo vytvoriť tlak na ceny ropy.
Prípadný pokles komodít by tak bol pre akciový trh možno v krátkom horizonte negatívny, avšak dlhodobo nízke ceny komodít sú dôležité pre ekonomický rast a spotrebu. Minulý týždeň však priniesol opätovný nárast cien komodít a na komoditách badať silný býčí trend. Práve rast komodít má už teraz dopad na spotrebu a infláciu v krajinách EM. Komodity tak môžu byť príčinou nové kola uťahovania monetárnej ekonomiky v Číne a poprípade aj v Eurozóne.
Môžu tak akciové trhy rásť pri prudkom raste komodít? Zdá sa že krátkodobo áno, pretože sektor základných materiálov a energetiky z toho budú profitovať, avšak dlhodobo by boli náklady pre ostatné sektory neudržateľné a prišlo k recesií.
Výhľad na dnes
Dnešný výhľad je mierne negatívny, dôvodom je zasadanie Ecofinu a obava o budúcnosť periférií Eurozóny. O 15:00 očakávame prejav Bernankeho vo Washingtonskom inštitúte pre výskum a inováciu, ten by však nemal mať významný dopad na akciový trh. Investori tak môžu reagovať na prípadné negatívne správy výpredajom. Index S&P 500 v piatok zatvoril pod 20-dňovým kĺzavým priemerom a otvára sa tak možnosť poklesu k 1329 bodom, kde je 50-dnový kĺzavý priemer. Prípadní silnejší výpredaj by mala zastaviť úroveň 1310 bodov.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8145 | 9.56 % |