Akciové trhy v obavách: Obchodný deficit
Včerajší deň priniesol jasný signál pre akciový trh, že vysoká volatilita na komoditách a vývoj amerického hospodárstva zvyšujú rizikovú averziu. Výsledky US obchodnej bilancie boli sklamaným pre investorov, keď deficit narástol na úroveň 48,2 mld. USD, pričom trhový konsenzus bol - 47 mld. USD. Americký obchodný deficit sa prehlbuje a to napriek najvyššiemu exportu vo svojej histórií. Dôležitým faktorom nárastu deficitu je cena ropy a teda deficit obchodnej bilancie s kartelom OPECu. Celková obchodná bilancia je tak dôvodom obáv o rast HDP v krajine, keďže rast ropy a benzínu má negatívny dopad aj na náklady spoločností. Na grafe znázornený rast exportu v USA, ktorý zatiaľ zaostáva za importom.
Akciové trhy v obavách: Energetický a finančný sektor
Komoditný trh pokračuje vo vysokej volatilite, aj kvôli zverejneniu zásob DOE (americké ministerstvo energetiky) a správe USDA (ministerstvo poľnohospodárstva). Na zásoby DOE ropa reagovala poklesom pod 100 USD za barel a stiahla aj energetický sektor. Spoločnosti ako Exxon, Chevron a ConocoPhillips klesli o 2,5 % a celkovo si energetický sektor indexu S&P 500 (ETF XLE) odpísal 2,89%. Energetické spoločnosti tak pokračujú v poklese, keď za posledný mesiac klesli o 10%. Výpredaj energetický spoločností je aj kvôli slabším korporátnym výsledkom, avšak za posledných 12 mesiacov je energetický sektor naďalej najvýkonnejší.
Pod silný tlak sa dostal aj finančný sektor, kvôli súdnom spore medzi 50 štátmi únie a bankami JPMorgan, Bank of America a ďalšími troma hypotekárnymi poskytovateľmi. Spomínané banky ponúkli mimosúdne vyrovnanie vo výške 5 mld. USD, aby sa vyhli návrhu žalobcu, ktorý chce, aby banky vytvorili fond, z ktorého by odškodnili svojich klientov za nezákonné prepady hypoték od roku 2008. Finančné spoločnosti tak čelia možnému problému v desiatkach miliárd dolárov. Ak by však štát súhlasil z mimosúdnym vyrovnaním, bola by to pre banky dobrá správa. Do rovnakých problémov sa môže dostať banka Citigroup a Wells Fargo, ktoré majú rovnako čeliť žalobe zo strany štátu. Bankový sektor S&P 500 (ETF XLF) na správy reagoval poklesol o 1,36%.
Akciové indexy tak zatvorili v strate: Dow Jones - 1,02%, S&P 500 - 1,11% a Nasdaq - 0,93%. Trh zasiahli aj na negatívne výsledky spoločnosti Walt Disney, zverejnené predvčerom po zatvorený trh. Počas včerajšieho obchodného dňa si spoločnosť odpísala 5,44%.
Makroekonomická smršť
Dnešný deň prinesie hneď niekoľko dôležitých makroekonomický výsledkov. O 14:30 očakávame index výrobných cien za apríl, aprílový maloobchodný predaj a žiadosti o podporu nezamestnanosti. Všetky tri výsledky budú mať významný dopad na akciový trh. Na indexe výrobných cien investori očakávajú len malú zmenu a inflácia by mala stúpnuť na úroveň 0,6%. Žiadosti o podporu nezamestnanosti, minulý týždeň priniesli pre trh druhé najväčšie negatívne prekvapenie za posledných 10 rokov a poslali akcie do červených čísiel, konsenzus sa dnes čaká na úrovni 430 tis. žiadostí.
Do pozornosti investorov sa predovšetkým dostane maloobchodný predaj. Konsenzus maloobchodného predaja je na úrovni + 0,6% oproti 0,4% za mesiac marec. Minulý mesiac bol horší najmä kvôli predaju automobilov, keď maloobchodný predaj bez áut narástol o 0,8%. Dnešné výsledky tak budú dôležité pre akciový trh, pretože spotrebiteľské výdavky tvoria 2/3 americkej ekonomiky a majú významný podiel na HDP. Na grafe je vývoj maloobchodného predaja za posledné obdobie.
Počas dnešného očakávame vystúpenie B.Bernankeho pred senátom, kde by mal hovoriť o systémovom riziku. Bernankeho komentár by nemal mať dopad na akciový trh. Dnešný deň tak naznačuje vysokú volatiltu, dôvodom sú makrodáta, pokračujúca dráma v Grécku, volatilita na komoditách a slabší výhľad spoločnosti Cisco, ktorá včera zverejnila výsledky po zatvorení trhu. Výhľad je pre dnešný deň negatívny, index S&P 500 tak môže opäť testovať úroveň 1339 bodov, kde je 20-dňový kĺzavý priemer. Pri prelomení by nám hrozil pád k 1322 bodom, kde je 50-dňový kĺzavý priemer. Cez 78% komponentov je nad 200-dnovým kĺzavým priemerom, čo nám naznačuje že celkový býčí trend spomaľuje a riziko výraznejšej korekcie rastie.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8145 | 9.56 % |