Akciové trhy sa včera prepadli po výrazne horších makroekonomických dátach a prudkom prepade komodít. Indexy tak zatvorili v červených číslách: Dow Jones - 1,10%, Nasdaq - 0,48% a S&P 500 - 0,91%. Americký akciový index S&P 500 sa tak prepadá už štvrtý deň za sebou, potom čo sa v pondelok odrazili od úrovne 1371 bodov. S&P 500 sa počas včerajšieho obchodného dňa dokonca prepadol na úroveň 1329 bodov, avšak nakoniec uzavrel na úrovni 1335 čiže na 20-dňovom kĺzavom priemere. Investori tak reagujú na horšie výsledky žiadostí o podporu nezamestnanosti, ktoré vzrástli na úroveň 474 tis. žiadostí. Trhový konsenzus bol podľa agentúry Bloomberg na úrovni 429 tis. žiadostí, čo znamená rozdiel o 45 tis. žiadostí, horšie výsledky tak boli vysoko nad trhovým očakávaním. Trh tak po výsledkovej sezóne reaguje na makroekonomické dáta veľmi senzitívne a obavy, že druhý kvartál neprinesie zlepšenie, sa začínajú napĺňať, pretože vysoká cena ropy a nové maximá na cenách potravín budú tlačiť náklady a spoločnosti nebudú schopné zamestnávať nových pracovníkov, naopak budú s snažiť znížiť náklady. Z tohoto dôvodu aj spoločnosti skôr volia akvizície alebo nákup menších spoločností, v ktorých potom následne začne reštrukturalizácia a nové prepúšťanie . Včerajší výsledok žiadostí o podporu nezamestnanosti, bol podľa ministerstva práce spôsobení zastavením výroby v automobilových závodoch spoločnosti Toyota a nový zákonom o pracovnom trhu z Oregonu. Rovnako aj včerajšie zasadnutie ECB prinieslo skôr zvýšenie rizikovej averzie, trh neočakával zvýšenie sadzieb, avšak dôležitý bol Trichetov komentár. Investori tak reagovali na holubičí komentár výpredajom EURUSD, ktorý klesol z 1,484 na 1,454. Slabý dolár doteraz držal rast komodít vysoko a pomáhal rastu akciového trhu. Doteraz tento týždeň priniesol okrem pondelkového ISM výrobného sektora iba negatívne správy a preto sa napĺňa porekadlo Sell in May and go away.
Na grafe sú znázornené odchýlky žiadostí o podporu nezamestnanosti od trhového konsenzu za posledných 10 rokov. Včerajší výsledok bol druhým najväčším prekvapeným vôbec za 10 rokov. Jediné čo by dnes mohlo priniesť zlepšenie sentimentu sú výrazne lepšie výsledky nezamestnanosti z USA.
Nezamestnanosť straší investorov
Dnes trh očakáva najdôležitejší makroekonomický údaj tohto týždňa. O 14:30 sa dnes zverejní nezamestnanosť a celkový rast pracovných miest. Nezamestnanosť sa očakáva na úrovni 8,8 % čo je rovnaké číslo ako minulý mesiac. Rast nových pracovným miest by sa podľa trhového konsenzu mal pohybovať úrovni 185 tis. pracovných miest. Číslo bolo už tento týždeň zrevidované smerom dole, po výrazne horších výsledkoch ADP ktoré boli v stredu. Trhový konsenzus tak klesol o 15 tis. miest. Dnešné dáta tak prinesú opäť vysokú volatilitu a výrazne horšie číslo by znamenalo pre akciový trh jasný predajný signál.
Americká ekonomika je tvorená zo 70% domácou spotrebou, čo znamená, že je to relatívne uzavretá (export a import tvoria iba 14 %) a preto je pracovný trh kľúčový. Pokles pracovných miest znamená nižšiu spotrebu, ktorá bude znamenať menší príjem pre spoločnosti a tým pádom menšie zisky, pre udržanie ziskov tak budú spoločnosti nútené prepúšťať. Amerika sa tak môže dostať do nepríjemného cyklu, ktorý bude možná pozastaviť opäť len stimulom zo strany vlády a FEDu.
Americký minister financií Timothy Geithner uviedol, že rast emerging markets ekonomík by mal pomôčť rastu americkej ekonomiky a zvýšením zamestnanosti. Rovnako aj uviedol, že bude nutné, aby tieto ekonomiky revalvovali svoje meny oproti doláru a pomohli znížiť nevyrovnanosť svetovej ekonomiky.
Obamova administratíva sa snaží cez slabší dolár pomôcť rastu exportu a tvoreniu pracovných miest. Nezamestnanosť je tak kľúčová pre obnovu americkej ekonomiky a dnešné číslo môže spustiť prípadný ďalší masívny výpredaj. Na grafe je vývoj nových pracovných miest v poslednom období.
Dnešné výsledky tak môžu priniesť na trh vlnu výpredajov a investori tak môžu poslať akciový trh dole už piaty krát za sebou. Dnešný výhľad je však mierne býčí, dôvodom je aj pravdepodobné stabilizovanie ceny ropy WTI, ktorá včera poklesla o 14 USD za barel. Zastavenie poklesu ropy malo pomôcť energetickému sektoru, ktorý je výrazne vypredávaný od začiatku týždňa. Investori tak pravdepodobne už zarátali aj horšie čísla zmeny pracovných miest a mohli by tak potvrdiť cyklus "zelených piatkov". Index S&P 500 je na 20-dňovom kĺzavom priemere, ktorý je zatiaľ suportom, jeho prípadné prerazenie by mohlo byť zastavené úrovňou 1319 - 1320 bodov, kde je 50-dnový kĺzavý priemer. Prípadný rast očakávam k úrovni 1344 bodov, kde bol predchádzajúci suport a po je ho prelomení je možný prípadný rast k 1350 bodom. Americké akciové trhy sa budú musieť pobiť so nezamestnanosťou, ako my z Českom v dnešnom hokejovom zápase.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8145 | 9.56 % |