Minulý týždeň akciový trh zaznamenal rally, ktorá bola podporená lepšími výsledkami korporácií a FOMC. Práve Bernanke a jeho historicky prvé vstúpenie pred novinármi bolo dôvodom prekonania 3-ročných maxím na indexoch S&P 500 a Dow Jones. Index Nasdaq Ccomposite je najvyššie od roku 2000 a zdá sa, že tieň Fukušimy nemal výrazný dopad na výsledky technologického sektora. FOMC tak ponechala sadzby na historických minimách a chce si udržať svoju súvahu nezmenenú, pričom prostriedky z výnosov bude reinvestovať do POMO operácií (nákup US dlhopisov). FED zrevidoval svoj výhľad rastu HDP a zvýšil inflačnú projekciu pre tento rok, avšak v súlade s očakávaním trhu. Investori sa tak musia pripraviť na koniec QE 2, ale ponechanie úrokovej miery ešte "niekoľko zasadnutí" znamená dobré vyhliadky pre akciový trh.
Americké HDP vyšlo na úrovni 1,8% a zaostáva tak za výsledkom z minulého kvartálu, ktorý bol 3,1%. Amerika tak kvôli zlému počasiu, vyššej cene pohonných látok a slabšej spotrebe spomalila svoj rast. Slabšie HDP však bolo len mierne pod očakávaním trhov, krehký rast USA však stále ohrozuje vysoká cena ropy.
Najdôležitejšie číslo mesiaca - Nezamestnanosť
Tento týždeň nás čaká viacero dôležitých makroekonomický dát. Aprílové dáta nezamestnanosti ukážu, či slabší prvý kvartál bol len "pošmyknutím", alebo americká ekonomika skutočne spomaľuje. Prvý kvartál bol skutočne slabý a investori očakávajú v druhom kvartáli signál, že spoločnosti začínajú zase zamestnávať. Výroba avšak rastie už 20 mesiacov za sebou a práve oživenie výrobného sektora by tak mohlo priniesť pracovné miesta a lepšiu obchodnú bilanciu pre USA. Počas 18. týždňa preto môžeme očakávať: V pondelok index nákupných manažérov výrobného sektora, priemyselné objednávky v utorok; a produktivitu vo štvrtok. Najdôležitejším číslom tohto týždňa je spomínaná nezamestnanosť, ktorá bude zverejnená v piatok, očakáva sa na úrovni 8,8% čo znamená bez zmeny oproti marcu. Trh očakáva nárast pracovných miest o 175 tis., avšak číslo okolo 200 tis. je iba dostatočné a neznamená požadovaný rast, investori by za silný rast považovali až číslo okolo 300 tis. miest.
USA oslavuje smrť Bin Ládina
Takmer dekádu po 11. septembri 2001 je najhľadanejší muž sveta mŕtvy. Americké jednotky zabili Usama bin Ladina v Pakistane, dnes nad ránom to oznámil americký prezident Barack Obama ktorý povedal, že smrť Bin Ladina je vítaná všetkými, čo veria v mier a ľudskú dôstojnosť. Americké akciové futures reagovali na smrť Bin Ládina rastom takmer o 1% a zdá sa že odstránenie nepriateľa USA číslo 1, trh vníma ako zvýšenie bezpečnosti vo svete. Smrť Bin Ladina však môže priniesť aj odvetu zo strany Al-Qaeda a z Bin Ládina sa tak môže stať mučeník. Efekt smrti Bin Ladina na trh môže byť len krátky, pretože Bin Ladin už bol symbolicky mŕtvy niekoľko rokov, jeho smrť sa tak môže podobať poprave Sadáme Husaina. Amerika tak dnes môže oslavovať, ale obávam sa že USA otvorilo Pandorinu skrinku dokorán.
Sell in May and go away?
Staré trhové porekadlo hovorí: Sell in May and Go away (predaj v máji a odíď z trhu). Je to teda cliché, alebo je skutočné dôvod odisť z trhu? Historicky je toto porekadlo podporené, máj skutočné býva v znamení korekcií. Dôvodom zväčša bolo, že počas mesiacov máj - november americký FED zvyšoval úrokovú mieru najvýraznejšie, naopak pri uvoľňovaní bol májový efekt neutralizovaný. Tento rok zastaví FED QE 2 až v júni a ponechá si aj výšku svojej bilancie, preto je súčasná situácia unikátna. Hrozbu však predstavuje rast ropy a vysoká senzitivita investorov na makroekonomické dáta, rovnako máj prinesie aj zvýšenie poplatkov do FDIC (fond ochrany vkladov), čo je pre americké banky zlá správa. Celkovo je situácia zatiaľ v prospech rastu akciového trhu, keďže počas mája bude FED pokračovať v QE 2, preto sa skôr hodí: Stay and play in MAY (zostaň a hraj).
Výsledková sezóna a ISM
Výsledková sezóna je už v druhej polovici potom, čo výsledky zverejnilo cez 300 spoločností z indexu S&P 500. Dnes očakávame výsledky od spoločností: Massey Energy, Hologic, Chesapeake, Dendreon, Anadarko a Netlogic Microsystems. Výsledková sezóna je zatiaľ v prospech akciový trhov, väčšina veľkých spoločností už zverejnila svoje výsledky a investori tak môžu reagovať na makroekonomické dáta výraznejšie.
Dnes o 16:00 budú zverejnené výsledky indexu nákupných manažérov výrobného sektora (ISM mfg) za mesiac apríl. Minulý mesiac index poklesol o 0,2 bodu, avšak napriek tomu udržal silný rast na úrovni 61,2 bodu. Silný čísla boli zo sektoru dodávateľov, naopak sa nedarilo novým objednávkam ktoré klesli z 68 bodov na úroveň 63,3 bodov z predchádzajúceho mesiaca. ISM sa očakáva na úrovni 59,5 bodov.
Krátkodobý výhľad je naďalej býčí, avšak rastie pravdepodobnosť korekcie. Smrť Bin Ládina dnes priniesla vlnu optimizmu, rovnako aj silné výsledky spoločností ukazujú, že americkému korporátnemu sektoru sa darí. Očakávania na druhý kvartál sú vysoké a tohto týždňové dáta môžu nasmerovať sentiment investorov na najbližšie obdobie. Riziká sú predovšetkým rast ropy, reštrukturalizácia gréckeho dlhu, odveta za Bin Ládina a horšie výsledky ISM. Cieľom je úroveň 1371 bodov na ktorej môže byť krátkodobá rezistencia.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8145 | 9.56 % |