Akciový trh prijal HDP neutrálne
Americké akciové indexy pokračujú v rally napriek tomu, že HDP bolo neutrálne a žiadosti o podporu nezamestnanosti vyšli pod trhovým konsenzom. Investori tak prijali rast na HDP na úrovni 1,8% skôr vlažne, keďže sa trhový konsenzus pohyboval medzi 1,8% až 2%. Amerika tak čelí slabšej spotrebe a rekordnému obchodnému deficitu oproti minulému kvartálu, rovnako aj výrazný rast cien benzínu ma negatívny dopad na rast ekonomiky. Jedná sa však o prvý odhad HDP, ešte budú nasledovať ďalšie dva odhady. Horšie čísla žiadostí o podporu nezamestnanosti naznačujú len mierne zhoršenie pracovného trhu, avšak už sú tretí týždeň nad hranicou 400 tis. žiadostí. Akciový trh tak mohol reagovať na lepšie výsledky nerealizovaného predaja domov, ktorý výrazne prekonal konsenzus a lepšie výsledky korporátneho sektora. Trh tak rastie podporený aj vyšším objemom, americké indexy včera zatvorili: Dow Jones + 0,57%, Nasdaq + 0,09% a S&P 500 + 0,36%. Včerajšie čísla AAII (asociácie malých investorov) poukazujú že investori sú skôr neutrálny, čiže býčí sentiment zaznamenal pokles.
Čínske PMI a uťahovanie PBOC
Čínsky index nákupných manažérov výrobné sektora (PMI) za apríl vyšiel na úrovni 51,8 bodov, čo rovnaký výsledok ako v marci. Je to však stále pod 9-mesačným priemerom, ktorý sa pohybuje na úrovni 52,3 bodov. Čínska ekonomika preto začína vykazovať spomaľovanie ekonomického rastu. Aprílový index nákupných manažérov zaznamenal pomalší rast nových zákaziek a slabšiu expanziu spracovateľského priemyslu, úroveň PMI pod 50 by znamenala už kontrakciu. Oslabenie zaznamenal aj realitný sektor v ktorom sa objavili šumy o tom, že developerské spoločnosti budú môcť podľa novej regulácie dosiahnuť zisk iba 5%. PBOC sa snaží spomaliť rastúcu infláciu, ktorá vyšla minulý mesiac výrazne vyššie. Výraznejšia regulácia, zvyšujúce sa sadzby a rast povinných bankových rezerv tak môže už čoskoro priniesť zastavenie rastu inflácie, ale bude mať dopad aj na HDP a podnikateľské prostredie. Čínsky juan dnes revalvoval na najvyššiu úroveň oproti doláru od roku 1993. Zdá sa tak, že čínsky export a obchodná bilancia sa tak môžu dostať do horších čísiel ako očakáva trh, podľa môjho názoru tak PBOC tak reaguje na Bernankeho šach s Čínou.
Makroekonomické výsledky v US
Dnešné makrodáta prinesú o 14:30 osobný príjem a osobnú spotrebu, index zamestnanecký nákladov, o 15:45 Chicago PMI a o 15:55 prieskum spotrebiteľského sentimentu michiganskej univerzity. Práve posledné dva ukazovatele sú indikátormi pred pondelkovým indexom nákupných manažérov výrobného sektora v USA (ISM).
Nárast osobnej spotreby sa nachádza na úrovni 0,5%, pričom minulý mesiac bol rast na o 0,7%. Osobná spotreba odráža schopnosť jedincov nakupovať tovary dlhodobej a krátkodobej spotreby a jej výsledok ma značný dopad obchodovanie z akciami.
Dnešný výhľad je tak býčí, piatky bývajú v znamení zelených čísel, ale trh však negatívne reaguje na výsledky spoločnosti Microsoft. Dnes očakávame hospodárske výsledky spoločností: Caterpillar, Daimler, Merck & Co a Goodyear Tire & Rubber Co/The. Výsledková sezónna dnešným dňom sa dostane do druhej polovice a zatiaľ výrazne podporuje rast akcií. Budúci týždeň tak môžme očakávať ISM, priemyselné objednávky, ADP report a nezamestnanosť. Dnešné riziká horšie korporátne výsledky, slabšie makrodáta a prehra Slovenska v hokeji.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8145 | 9.56 % |