Nasdaq Composite dosiahol úroveň z roku 2000
Americké akciové trhy opäť zatvorili v zelených číslach: Dow Jones + 0,76%, Nasdaq + 0,78%, S&P 500 + 0,962%. Investori prijali rozhodnutie FOMC a neskoršie vystúpenie Bernankeho ako signál na risk-on. Nasdaq Composite Index tak dosiahol najvyššej úrovne od roku 2000 a index S&P 500 a Dow Jones prekonali 3-ročné maximá. Včerajšiemu nárastu priali aj lepšie výsledky objednávok dlhodobej spotreby a hospodárske výsledky spoločnosti Boeing. Trh tak včera nereagoval na zníženie výhľadu pre Japonsko od agentúry S&P a ani na nové maximá na výnosoch gréckych dlhopisoch. QE 2 tak končí v júni, avšak FED ostáva pozorný.
Dnes ráno z BOJ (Bank of Japan) rozhodla ponechať úrokovú mieru na úrovni 0,1% a odmietla zvýšiť nákup aktív z trhu v objeme 61 mld USD, avšak rozhodla sa rozšíriť kolaterál (záloha pri repo operáciách komerčných bánk) o cenné papiere s ratingom BBB, doteraz vyžadovala minimálny rating AA. BOJ sa však rozhodla poskytnúť pôžičky vo výške 12 mld. USD pre zasiahnuté oblasti ničivou cunami.
FOMC podľa očakávaní
Rozhodnutie FOMC tak včera dalo zelenú pre riziko a ďalší pokles dolára (dolár nie je v mandáte FOMC). FED síce ukončí QE 2 v objeme 600 mld. USD podľa plánu v júni, ale ponechá svoju súvahu nezmenenú a bude pokračovať v preinvestovaním výnosov, čiže POMO operáciách. Bernanke zatiaľ zamietol prípadné QE 3, lebo sa domnieva, že by to nemalo žiadaný efekt na zvyšovanie zamestnanosti, čo je v súčastnosti žiadané. Americké centrálna banka znížila podľa očakávaní aj rast HDP z 3,4% až 3,9% na 3,1% až 3,3%, analytici očakávali 2,9%. Vyhlásenie FOMC ešte uvádza zvýšenie inflačných cieľov pre rok 2011 na úroveň 2,1% až 2,8%.
Bernanke včera pred novinármi obhajoval QE 2 a jeho úspech, podľa jeho slov inflácia stúpla a zvýšila inflačné očakávania, avšak nie je jasné, či podstatný nárast pracovný miest bude znamenať hrozbu vyššej inflácie. Zopakoval, že pre rast zamestnanosti je kľúčová stabilná inflácia. Bernanke sa vyjadril aj k dnešnému prvému odhadu HDP za prvý kvartál 2011. Vyjadril sa, že americké HDP očakáva nižšie oproti predchádzajúcemu kvartálu.
FOMC tak bude pokračovať v politike nízkych sadzieb a ukončenie POMO považuje za uťahovanie monetárnej politiky. Včerajšie rozhodnutie FOMC dalo jasný signál aj pre komoditný trh a predovšetkým zlatu, ktoré sa dostalo na nové historické maximá. Zlato vnímajú niektorý investori ako ochranu pre infláciou, preto včerajšie vyjadrenia môžu poslať zlato na oveľa vyššie úrovne.
Americké HDP bude slabšie
Dnes o 14:30 očakávame prvý odhad HDP za prvý kvartál 2011, žiadosti o podporu nezamestnanosti a o 16:00 nerealizované predaje domov.
Rast US HDP v štvrtom kvartáli 2010 bol na úrovni 3,1% a prekonal tak predchádzajúci rast tretieho kvartálu o 0,5%. Dnešný výsledok sa čaká na úrovni 2%, čiže sa očakáva pokles o 1,1% oproti predchádzajúcemu kvartálu. Dôvodom zníženia odhadu HDP je aj zlé počasie, horšia obchodná bilancia a nižšia spotreba v US. Očakávania HDP sú tak relatívne nízke a včera horší výhľad potvrdil aj Ben Bernanke. Akciový trh by tak na prípadné negatívne čísla mohol reagovať výpredajom. Otázka znie, či sa nezopakuje situácia z minulého roka. FED síce ukončil QE v máji, ale po slabších makroekonomických výsledkoch a hrozbe deflácie začal QE 2.
Žiadosti o podporu nezamestnanosti a SPX
Žiadosti o podporu nezamestnanosti (jobless claims) vychádzajú na týždennej báze, pričom vykazujú vysokú volatilitu, preto sa do úvahy berie aj 4-týždňový kĺzavý priemer, ktorý by mal znížiť aj prípadnú sezónnosť. Pre investorov tak žiadosti o podporu nezamestnanosti poukazujú na stav pracovného trhu, pričom klesajúce číslo znamená zlepšenie. Na grafe je znázornení vývoj a korelácia medzi cenou S&P 500 inverznou (opačnou) výškou žiadostí o podporu nezamestnanosti za posledných 5 rokov. Od roku 2009 je korelácia nad 90%, čo znamená že rast S&P 500 a pokles žiadostí o podporu nezamestnanosti majú podobný vývoj a v súčasnosti je na 0,9387. Podľa štúdie Morgan Stanley je však korelácia medzi Jobless claims a S&P 500 náhodná a rast S&P 500 nesúvisí zo žiadosťami o podporu nezamestnanosti. V čom sa však s Morgan Stanley zhodujem je to, že žiadosti o podporu nezamestnanosti nemajú dopad na obchodovanie s akciami. Dnešné žiadosti o podporu nezamestnanosti sa čakajú na úrovni 395 tisíc.
Exxon Mobile dnes zverejní hospodárske výsledky
Americká výsledková sezóna dnes prinesie výsledky predovšetkým energetického sektora: Exxon Mobile, Noble, Occidental Petroleum, Helmerich & Payne a farmaceutická spoločnosť Bristol-Myers Squibb. Po zatvorení trhu zverejní výsledky Microsoft.
Energetický sektor je pod tlakom potom, čo banka Morgan Stanley znížila výhľad pre sektor a rovnako aj výsledky jednotlivých spoločností (napríklad ConocoPhilips) boli doteraz hlavne sklamaním, preto môžu byť dnešné výsledky spoločnosti Exxon Mobile, Noble, Occidental Petroleum kľúčové. Očakávania analytikov na výsledky spoločností sú teda viac než optimistické a energetický sa tak môže dostať do nemilosti investorov a korigovať najvyššiu výkonnosť spomedzi sektor v rámci S&P 500, keď sektor narástol za posledných 6 mesiacov o 25%.
Dnešný deň tak môže priniesť korekciu na S&P 500, po včerajšom potvrdený strednodobého trendu, môže nastať výber ziskov, avšak cieľom je naďalej úroveň 1371 bodov. Včerajším rozhodnutím FED riziká nezmenšil, len potvrdil že svoj postoj nemení a trh sa však musí pripraviť na koniec QE 2. Rizika sú: horšie výsledky spoločností, horšie HDP a rast ropy. Práve ropa je pre akciový trh dvojsečná zbraň, energetický sektor síce doteraz získaval, ale udržanie rastového trendu by znamenalo negatívnu zmenu výhľadu pre viaceré spoločnosti na ďalší kvartál.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8145 | 9.56 % |