Index S&P 500 prekročil svoj tieň po ôsmych týždňov
Zámorské akciové trhy včera zdolali nové maximá, vďaka lepším výsledkom spoločností Ford Motor, United Parcel Services, 3M Company a lepšej spotrebiteľskej dôvere v US. Index S&P tak vďaka včerajšiemu posíleniu je najvyššie od 17.6.2011, avšak predchádzalo tomu 6 neúspešných pokusov a osem týždňov dobývania tejto úrovne. Investori sú tak pred dnešným rozhodnutím FOMC v optimistickej nálade, avšak dnešné zníženie výhľadu pre Japonsko zo stabilného na negatívne od agentúry S&P môže priniesť neistotu na trhy. Dôvodom zníženia výhľadu je katastrofa z 11.marca a jej dopady na ekonomiku. Japonské makroekonomické čísla už niekoľkokrát nepríjemne prekvapili trh a zastavenie vyše 60 tovární má negatívny dopad aj na japonské spoločnosti. Japonsko má dlhodobé fiškálne problémy a celkové škody agentúra odhaduje na úrovni 245 mld. dolárov. Agentúra vidí aj potenciálne nebezpečenstvo v jadrovej elektrárni vo Fukušime, avšak jej skutočný dopad na japonskú ekonomiku sú zaťial neznáme. V súčasnosti je rating japonských záväzkov na úrovni AA, pričom mu v priebehu 3 mesiacov hrozí prepad k AA-, čo je stále vysoké pásmo. Japonsko tak dostalo od S&P skôr upozornenie ako výstrahu. Investori preto dnes budú čakať aj na vyjadrenie ďalších ratingových agentúr a ich potvrdenie, alebo zníženie výhľadu.
ostatných agentúr.
Koniec QE 2?
FOMC zvykne mať do roka osem zasadnutí, ale ani jedno nie je tak sledované a dôležité ako dnešné, ako sa teda zapíše dnešné rozhodnutie do ekonomických učebníc (ak vôbec ostanú)? Za prvé, FOMC oznámi svoje rozhodnutie o 18:30 a nie o 20:15 ako sme boli zvyknutý. Na trhu nieje žiadna debata o tom či FED ponechá úrokovú mieru, alebo či zvýši, ale ako bude pokračovať 600 miliardovom - QE2 a či ho skutočne zastaví koncom júna.
Za druhé, o 20:15 komisia zverejní svoje inflačné očakávania a projekcie rastu, na rozdiel od 3-týždňového čakania na túto správu a samozrejme Ben Bernanke bude odpovedať na otázky novinárov. Trh dnes očakáva aj zníženie výhľadu rastu americkej ekonomiky, FED predikoval rast medzi 3,4% až 3,9%. Investori však očakávajú rast HDP okolo 2,9%. Tlačová konferencia bude trvať 45 minúť a bude prvé vystúpenie Bernankeho pred novinármi. Otázky sa budú týkať určite QE3, predaja dlhopisov späť na trh, ceny benzínu a finančnej krízy. FED sa cez uvedené zmeny snaží o vyššiu transparentnosť, avšak osobne by som nebol príliš entuziastický, Bernanke dokázal bez väčších problémom sa vyhnúť priamym odpovediam v senáte a to isté očakávam aj dnes pred novinármi.
Aký ma dopad QE na akciový trh? Americká centrálna banka cez QE vytláča investorov do rizikovejších aktív, doslova ich núti predávať dlhopisy. Investori sa tak obracajú aj na akciový trh, medzi QE a rastom akcií je súvis, avšak rast akciového trhu nie je iba vďaka QE. Spoločnosti reálne vykazujú lepšie výsledky a zisky, rovnako rastú aj marže a cash flow. Americká ekonomika sa tak mohla doposiaľ spoliehať na vysokú likviditu od FEDu. Či sa však podarilo FEDu obnoviť rast americkej ekonomiky a čo sme začali konjunktúru bez výraznej pomoci FED sa dozvieme až v roku 2012.
Dnes bude v hľadáčiku investorov aj Boeing
Výsledková sezóna včera dopomohla k prekonaní maxím tohto roka, v dnešnom kole očakávame výsledky spoločností: Allegheny tech, Baidu, Baker Hughes, Boeing, Citrix Systems, ConocoPhilips, Corning, Ebay, Whirpool, Starbucks, Exelon a Northrop Grumman.
Americký výrobca lietadiel Boenig (BA) dnes oznámi svoje výsledky za 1Q 2011 zisk sa očakáva na úrovni 70 centov na akciu. Spoločnosť mala viacero problémom, kvôli katastrofe v Japonsku, keď niekoľko komponentov do nových lietadiel, vyrábali v Japonsku a viacero závodov muselo po katastrofe prerušiť dodávky. Dôležite preto bude nakoľko to zasiahlo výsledky spoločnosti a aký bude mať výhľad na ďalší kvartál.
Tovary dlhodobej spotreby
Z dnešných makrodát očakávame objednávky tovarov dlhodobej spotreby o 14:30 a zásoby ropy o 16:30. O Objednávky dlhodobej spotreby za mesiac február klesli o 0,6% po revízií z - 0,9% a po januárovom náraste 3,6%. Konsenzus pre marec je na úrovni 2,3%. Lepšie čísla sa hlavne očakávajú zo segmentu dopravy, ktorý klesol o 1,5% minulý mesiac. Objednávky dlhodobej spotreby odrážajú nové objednávky pre výrobný sektor v strednodobom horizonte a budúce dodávky pre priemysel. Amerika je na druhom mieste za Čínou vo vyprodukovanom tovare a celkovo priemysel tvorí 12% - 15% americkej ekonomiky. Amerika stratila prvenstvo v roku 2010, keď ju predbehla Čína. Tovary dlhodobej spotreby bývajú často revidované, avšak na revízie trh výrazne nereaguje.
Dnešný výhľad na index S&P 500 je býčí, dnes neočakávam že FED príde rozhodnutím ktoré by trh neočakával. Po zasadnutí FOMC je na trhu takmer vždy zvýšená volatilita, preto reakcia trhu môže byť veľmi rozporuplná. Dnešné riziká sú: FOMC, horšie výsledky Boeing a ConocoPhilips, horšie čísla objednávok dlhodobej spotreby a dopad zo zníženie výhľadu pre japonský dlh. Index S&P 500 má najbližšiu silnú rezistenciu na úrovni 1371 bodov.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |